Vähi vastu heaga

Pühapäeval tähistati kogu maailmas vähi vastu võitlemise päeva. Jõgeva kohvikus Ateljee toimub 9. veebruaril algusega kell 18.00 heategevusüritus vähihaigete ravi toetamiseks. Eesti vähiregistri andmetel diagnoositaks pahaloomulisi kasvajaid järjest rohkem. Jõgeva maakonnas on see näitaja tõusuteel just naiste osas. Kui 2010. aastal oli 204 esmasjuhtu, neist 76 naistel, siis 2015. aastal on diagnoositud juba 260 juhtu, neist naistel 122. Esmaste diagnooside arv on meestel olnud 128 2010. aastal ja 138 2015. aastal.

Patsiente, kes selle haigusega võitlema peavad, on aga veelgi rohkem.

Sellest, kuidas pahast kasvajast hoiduda, räägivad tervise eest kõnelejad ja terviseteadlikud avalikkusele üpris palju. Tervist toetavaks käitumiseks, sealhulgas vähi ennetamiseks, soovitatakse jälgida toitumist, süüa mitmekesiselt ning piirata nii liigset soola kui suhkru tarbimist. Loobuma peaks suitsetamisest ning hoiduda võiks tubakasuitsuses keskkonnas viibimisest. Alkoholi tarvitamisel tuleks hoiduda tervist kurnavatest kogustest, seda tuleks kas vältida või tarvitada väga mõõdukalt. Füüsiline aktiivsus aitab tõsta meeleolu ning tegutsemistahet, parandab vereringet. Aktiivset tegutsemist võiks jätkuda igasse päeva, vastavalt oma võimetele ja treenitusele. Hoogsat liikumist võiks päevas olla vähemalt 30 minutit. Kindlasti aitab meie kliimas tervena püsida päikesest saadav positiivne emotsioon ja energia, kuid  vältima peaks päikesepõletust.

Hoopis vähem pööratakse tähelepanu sellele, kuidas haigusega toime tulla, kuidas tuleks sel puhul käituda haige lähedastel. Iga inimene ja juhtum on erinev ning iga haigus on erinev. Mõnel puhul on seosed haigestumise ja sellele eelnenud käitumise vahel justkui olemas, mõnel puhul tundub haigus ebaõiglase ja ülekohtuse karistusena. Valus ja elumuutev on selline diagnoos alati. Kuidas ja kas üldse on mõislik sellest kõigest avalikult ja avatult rääkida ning missuguseid mõtteid ja küsimusi see meis tekitada võib? Kuidas haige ja kuidas tema lähedased toime tulevad? Vahest piisab enesetunde parandamiseks ka anonüümsest heatoest abivajajatele.

Eeloleval reedel, 9.veebruaril toimub kohvikus Ateljee heategevusüritus vähihaigete toetamiseks. On võimalus kaasa rääkida ja arutleda, teha annetusi vähiravifondile “Kingitud elu” või Eesti Vähiliidule. Doktor Eneli Kaasik on valmis jagama üldisi teadmisi ning mõtisklema kõigiga koos selle üle, mida haigus inimlikus mõttes  haigestunule ja tema lähedastele kaasa toob. Põgusalt tuleb juttu ka ravi iseärasustest.

Kellegi isiklikke raviga seotud spetsiifilisi küsimusi kokkusaamisel siiski ei arutata, selleks tuleks rääkida oma raviarstiga. Muusikalist hingekergust pakub Reine Koppel ja luulehõngu toob tuppa Tiina Säälik. Olete oodatud!

MAIU VELTBACH, Eesti Tervisedenduse Ühingu juhatuse liige

blog comments powered by Disqus