Vahejuhtumid talvisel Peipsil

Käesoleva aasta kolme kuuga on politsei- ja piirivalveameti lõuna prefektuuri piirivalvurid viinud Peipsi järvel läbi 10 pääste- ja otsinguoperatsiooni, abi vajas 10 inimest. Neist viis õnnestus piirivalvuritel päästa, kolm said ise kaldale ning kaks hukkusid.


Esimene traagiline vahejuhtum leidis aset 20. jaanuaril, kui Peipsi jäält avastati teadvuseta mees. Meedikute pingutusest hoolimata ei õnnestunud 1946. aastal sündinud meest elule tagasi tuua. Surm saabus tõenäoliselt terviserikke tagajärjel.

Kolmapäeva, 4. aprilli õhtupoolikul kella 15.30 paiku avastati Peipsil Smolnitsa küla lähedal 75aastane elumärkideta mees. Piirivalve tõi mehe hõljukiga kaldale, paraku ei õnnestunud meedikutel tema elu päästa. Surnukeha saadeti täpse surmapõhjuse selgitamiseks lahangule, kuid esialgu võib arvata, et meest tabas terviserike.

Päästejuhtumite arv vähenes

Võrreldes mullusega, on päästejuhtumite arv piiriveekogul umbes poole võrra vähenenud.

Mustvee kordoni juht Jalmar Ernits soovitas, et võimalusel tuleks järvele minna mitmekesi. „Kaaslastega järvele minnes võiks hoiduda üksteise nägemisulatusse, et kui keegi seltskonnast peaks hätta sattuma, saavad kaaslased kas ise kiirelt appi tulla või abi kutsuda,” rääkis Ernits.

Ühtlasi tuleks kalastajatel enne järveleminekut kriitiliselt oma tervislikku seisundit hinnata. „Talvisel ajal on külmakraadid tihti liiga krõbedad, suvel on suuremaks ohuks lauspäike. Kuna tihti võetakse ette pikem teekond kaldast järvele, tuleb kaaluda, kas tervis on piisavalt hea, ning mitte endale liiga teha,” soovitas ta.

Politsei kodulehel olev kaardirakendus on hea abimees kaluritele, et saada enne järvele minekut teada, millised on jääolud. Sel aastal on kaarti uurinud üle 880 000 kalastushuvilise. „Hea meel on, et kalastajad viivad end jääoludega kurssi ning jälgivad operatiivselt muutusi. Jääolud võivad muutuda päevaga, mistõttu on eluliselt oluline, et teataks, kus on ohtlikumad kohad, et neid vältida,” sõnas Mustvee kordoni juht Jalmar Ernits.

Jääolude kaarti uuendavad piirivalvurid iga päev vastavalt  jääluure käigus kogutud infole, märkides kaardile jää paksuse kõrval ka praod, lahvandused ja muu kalastajale olulise info. Piirivalvurid soovitavad kõigil enne järvele minekut oludega tutvuda ning vajadusel küsida lisainfot juurde ka lähimast kordonist.

Kolme kuuga on piirivalvurid avastanud piiriveekogul 12 ebaseaduslikku piiriületust, milles osales kokku 23 inimest. Samal ajal tuvastati 26 piirirežiimi rikkumist, milles osales kokku 40 inimest.

Piirirežiimi rikkumisi sama palju

Ernits ütles, et mullusega võrreldes on ebaseaduslike piiriületuste ja piirirežiimi rikkumiste arv jäänud samale tasemele. „Kui mootorsõidukiga järvel liikudes on navigatsiooniseadmete olemasolu täna pigem juba reegel, siis samamoodi võiksid järvejääl jalgsi liikujad oma asukoha määramisel täiendavalt tehnika tuge kasutada. Piiriveekogul olles on tähtis hoida navigeerimisvahendite jälgimise kõrval pilk ka hoiatussiltidel, mis aitavad kontrollida oma asukohta piirijoone suhtes,” lisas Mustvee kordoni juht.

Peamiselt on kontrolljoone ebaseaduslike ületuste taga tähelepanematus või vähene teadlikkus. „Piirivalvurid püüavad igal juhul selliseid vahejuhtumeid ennetada. Suhtleme kohalikega ja külalistega, et nende teadlikkust tõsta, teeme piirialal patrullkäike ja vaatlusi ning sekkume kohe, kui inimene kontrolljoonele liiga lähedale satub. Eksituste vältimiseks tasub piiriäärsel alal liikudes kindlasti enne selgeks teha, kust kulgeb ajutine kontrolljoon, ning jälgida tähelepanelikult ka hoiatussilte,” soovitas kordonijuht Jalmar Ernits.

Infokast

                                                                                     2017 I kvartal           2018 I kvartal

Päästejuhtumid/neis abivajajaid                                       20/27                      9/9

Ebaseaduslikke piiriületusi piiriveekogul/neis isikuid    14/22                     12/23

Piirirežiimi rikkumisi/neis isikuid                                     22/50                      26/40

VOOREMAA

blog comments powered by Disqus