Vägeva Kodu elanikud said talve eel toad soojaks

Oktoobrikuu algul lõpetati Vägeva Kodu hoone soojustamine ning nüüd, külmade eel, saab seal toad soojaks oluliselt väiksema küttepuudehulgaga.

 

Psüühilise erivajadusega täiskasvanutele mõeldud Vägeva Kodu vajas juba ammu korralikku soojustust. “Siin tehti meil ka vastav mõõtmine ja selgus, et enamik katlamajas toodetud soojast pääseb läbi seinte välja. Kõige hõredam oli laepealne,”  rääkis Vägeva Kodu juhataja Vaido Kütt.

Asutust haldav ettevõte AS Hoolekandeteenused eraldas Vägeva Kodule 63 000 eurot, mis saadi CO2 saastekvoodi müügist. Selle raha eest sai kogu hoone fassaad ja laepealne soojustatud ning hoone ka värvitud. Töid alustas ehitushanke võitnud OÜ Deckol augusti alguses ning praegu on need lõpule jõudmas. “Mõned nipet-näpet parandused on veel jäänud,” ütles Vaido Kütt.

100 000 euroga oleks saanud majale ringi peale

Juhataja kiitis lisaks ehitajale ka järelevalve teostajat, kes ei lasknud ühtegi viga läbi. “Kuulasin ka ise neid arutlusi kõrvalt, kuidas oleks kõige õigem töid teostada. Päris huvitavad ja sisukad jutud olid,” tunnistas Kütt. Tööde peensust näitab seegi, et isegi kaldteel, mida mööda katlamajja puid loobitakse, pidid töömehed serva ära värvima. “Mina ei osanud sellele isegi tähelepanu pöörata või ei pidanud seda vajalikukski, kuid töö teostaja nägi selle nii ette,” tõi Kütt näite.

Tegelikult on veel mõned tööd maja soojustuse juures tegemata, sest rahaliselt polnud kõike lihtsalt võimalik tellida. “Oleks tarvis olnud ka vundament soojustada. Ja rõdude siseseinad jäid kahjuks tegemata. Uue värvi alla peaksid need  saama, kuid soojustust mitte. Veel ei saanud me siia süsteemi, mis suunaks ventilatsiooniavade kaudu majast välja mineva sooja uuesti katlasse tagasi. See oleks liiga kalliks läinud. No umbkaudu 100 000 euroga oleks saanud majale ringi peale, aga paraku polnud nii suurt summat võimalik saada,” nentis juhataja.

Katlakütjate elu läks lihtsamaks

Siiski on maja soojustusest juba nii palju abi, et katlakütjatel jääb tööd veidi vähemaks. “Algul köeti siin vana harjumuse järgi ja siis pidime rõduuksi ja aknaid lahti hoidma, et toad liiga palavaks ei läheks. See viieteist sentimeetri paksune penoplastikiht annab ikka kõvasti juurde,” tunnistas kodu juhataja.

Katelt kütavad muide kolm Vägeva Kodu elanikku ning neile makstakse selle töö eest ka palka. Nüüd saavad nad sama tasu kätte veidi väiksema vaevaga. Võrreldes eelmise aastaga, saadi sel korral kütteperioodi alguses ruumid palju kiiremini soojaks.

Soojustuse valmimisega on üks suuremaid muresid Vägeva Kodu hoonete juures lahendatud. Selle aasta alguses renoveeriti kõikides maja korterites ka vannitoad, järgmisena sooviks Vaido Kütt saada asutusele korraliku leilisauna. “Kliendid on ise välja pakkunud, et siin võiks korralik saun olla. Saaksime selle ehitada vanast köetavast kasvuhoonest, mis praegu jõude seisab,” arvas ta. Veel mõtleb juhataja välilavale ja varjualusele,  kus saaks suviti pidusid, kas või jaanipäeva korraldada. “Eks see nõuab raha ja kõike head ju korraga ei saa, aga need on järgmised asjad, mille tarvis raha leida tuleks,” rääkis Vägeva Kodu juhataja.

EILI ARULA

blog comments powered by Disqus