Vaba aeg kulub kaltsuvaipade tegemisele

Nii nagu laatadel tavaks, oli ka Avinurme laadal kaltsuvaipadega kauplejaid. Üks neist Iivi Oja Tartust, kelle põhitegevuseks on hoopis kodumajutuse pakkumine.

Oja sõnul on kodumajutus selline tegevus, kus tuleb väga palju kohapeal olla, et külalisi vastu võtta, nendega suhelda ja neid teenindada ning siis jälle teele saata. Külalistega tegelemise kõrval jääb tal piisavalt vaba aega, mida naine kasutab vaipade kudumiseks.

Vaibategija sõnul ei ole kudumine tema jaoks töö ja kohustus, vaid hästi meeldiv hobi. Hobi sai alguse 26 aastat tagasi Saaremaal, kui Oja seal kangastelgede juurde sattus. Esimesed vaibad kudus ta enda jaoks, siis hakkasid tema kootud vaipu lapsed kaasa viima, seejärel kinkis ta neid oma sõbrannadele, nemad oma sõbrannadele.

Selline huvi Iivi Oja kootud vaipade vastu julgustas teda laatadel osalema. Kui mööduja mõnel laadal vaipadele osutades neile kiitva hinnangu annab, on see tema jaoks teatud mõttes kõrgem väärtus kui vaipade eest saadav raha.

Kudumiseks vajaliku materjali saab ta enamasti nn kaltsukatest. Kuid Tartus on olemas ka Abakhani kauplus, kust kangaid saab osta. Kangast on parem materjali välja lõigata kui väikestest riideesemetest. Kudumiseks vajaliku lõime ostab ta Türilt. Iivi Oja sõnul on talle antud kaks võrdse võimega kätt, tema jaoks ei ole vahet, kas ta lõikab kangast parema või vasaku käega.

Kui Iivil on rohkem sama värvi kangast varutud, siis püüab ta seda põhivärvina paljude vaipade valmistamisel kasutada, millele lisab ka teisi toone. Ta jälgib hoolega, et vaipasid oleks pakkuda nii venivast kui mittevenivast materjalist. Enne lõikama asumist peseb ta ka uue kanga läbi, sest mõni materjal tõmbub pesemisel kokku ja oleks ebameeldiv, kui see juhtuks valmis tehtud vaipa pestes.

Iga vaiba otsa koob Iivi hõbedasi litreid, mis pidi vaiba ostjal aitama raha majja tuua. Ja vaiba teise otsa koob ta silma, mis aitab kodu kaitsta. Iivi Oja koob enamasti pikki vaipu, mille kohta ise ütleb, et kuduma asudes ei saa ta kuidagi pidama. Pikema vaiba puhul saab tema arvates värvilahendus parem kui lühikesel. Kõige pikema Avinurme laadal kaasas olnud vaiba pikkuseks oli 3,6 meetrit, aga tal oli pakkuda ka 2,05 meetri pikkust vaipa. Ka vaiba hind oleneb pikkusest. Avinurme laadal Iivi Ojal seekord müük hästi ei läinud, ent maikuu alguses Luige laadal osteti tema käest 40 vaipa. Ka Tartu Hansapäevadel müüs Iivi Oja oma kootud vaipu. Samuti ei välista ta võimalust, et osaleb ka Palamuse sügislaadal. Vaipu ostavad inimesed ka tema kodumajutusest. Nii on tema vaibad jõudnud Saksamaale ja hiljuti ostsid neli vaipa kaasa talle Ameerikast tulnud külalised.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus