Vaata videot: maailma suurima õnnetina valamine

Uusaasta kommete kohaselt valas Luminori panga meeskond maailma suurima õnnetina, et jagada kõigile uueks aastaks häid soove ning toetada Lääne-Tallinna Keskhaiglat hingamisaparaadi ostuga. Vaata videot hiiglasliku õnnetina valamisest siin. Tinavalamiseks kasutati üle 60 kg keskkonnale ohutut pliivaba tina.

Veebilehel saad tinakuju pealt ennustada endale alanud aastaks õnne ning jagada seda ka sõpradega. Iga jagamise pealt annetab Luminor 10 senti Baltikumi organisatsioonidele, kes võitlevad eesliinil COVID-19 vastu. Eestis annetatakse raha Lääne-Tallinna Keskhaiglale, et toetada CPAP hingamisaparaadi ostu, mida hakatakse kasutama ka COVID-19 patsientide raviks.

Õnne valamine on Vana-Roomast pärit traditsioon, mida on järgitud Euroopa eri paigus ja mis on Eestis olnud tavaks viimased paarsada aastat. Lõkkel või ahjus kuumutatud sulatina või -vaha valati ämbrisse külma vette ja seejärel ennustati selle kuju põhjal, mis inimest uuel aastal ees ootab. Õnne valati nii iseenda kui ka kogu pere eest.

Eesti Kirjandusmuuseumi vanemteaduri Reet Hiiemäe sõnul on õnnevalamise juures väga oluline roll tõlgendajal. „Vanal ajal oli tõlgendajaks sageli keegi elutark vanem pereliige. Kuna ta tundis inimesi kõige paremini, oskas ta tõlgendust ka vastavalt sättida. Näiteks kui keegi soovis saada meremeheks, siis nähti ka tinatükki rohkem paadi või laeva moodi. Kuna valatud tükki on tihtipeale niisama raske mõista, siis vaadati seda valguse käes ning tõlgendati tekkinud varju. Lisaks võib pidada tinavalamist psühholoogiliselt kasulikuks, sest kujundist välja loetud õnn annab lootust paremaks aastaks,“ rääkis Hiiemäe.

Õnne valamiseks kasutas Luminor keskkonnale ohutut pliivaba tina. Samuti kaasati nii keskkonna kui ka inimeste turvalisuse tagamiseks projekti Riia Stradiņši Ülikooli Tööohutuse ja Keskkonnatervise Instituudi ning Läti Ülikooli Tahkefüüsika Instituudi spetsialistid. Õnnetina valamiseks kasutatud metall suunatakse taas ringlusesse ja saadud raha läheb samuti annetusteks.

blog comments powered by Disqus