Uutesse tubaka- ja nikotiinitoodetesse tuleb suhtuda ettevaatusega

E-tubaka turundajad näevad kõvasti vaeva, et luua illusiooni vähem ohtlikust suitsetamisest. Kuna pikaajalised inimuuringud nendele toodete puhul veel puuduvad, kasutavad tootjad võimalust, et veenda inimesi toodete ohutuses. E-sigaretid ei ole ohutud.


Peamine tootjate argument, võrreldes tavasigarettidega, on tubaka põlemisprotsessi puudumine. Tootjad keskenduvad sageli sellele, mida e-sigaretis ei ole, kuid jätavad kirjeldamata selle sisalduse. E-sigaretid ei ole ohutud, nende toksilisus peitub eelkõige maitse- ja lõhnaainetes ning nende kuumutamises.
E-sigareti vedeliku puhul on tegemist keemilise seguga, kus leidub näiteks propüleenglükooli, glütserooli, karbonüüle (metanool, atsetoon, diatsetüül jne), metalle (tina, nikkel, kroom), lenduvaid orgaanilisi ühendeid ja nanoosakesi. Keegi veel ei tea, milline on selliste segude mõju kopsudesse hingamisel. Ka ei ole puhas nikotiin lihtsalt sõltuvust tekitav aine, vaid sellel on mõju rakutasandil. Nikotiin vähendab keharakkude võimet suruda alla kasvajate arengut, tagajärjeks on suurem vähitekke oht.
Praeguseks on selge, et e-sigaretid on tervisele ohtlikud ja käivitavad haiguslikke protsesse sarnaselt tavalise suitsetamisega. Kuidas konkreetne e-sigaret tervisele mõjub, sõltub ka seadme ehitusest, võimsusest ja selle tarvitamisest. Kui tavasigaret saab otsa mõne minutiga, siis e-sigareti aku kestab kaua ja on oht tarvitada märkamatult suuri koguseid kahjulikke aineid.
Kuigi pikaajalisi uuringuid haiguste tekkimise kohta veel ei ole, on rahvastiku-uuringutest näha e-sigareti tarvitajate suurem haigestumine insulti, infarkti ja südame isheemiatõppe. Loomkatsed näitavad e-sigareti tossuga kokku puutuvate hiirte haigestumist vähkkasvajatesse. Ameerika Ühendriikides registreeritud e-sigarettidest põhjustatud surmajuhtumitest on suurem osa seotud tetrahüdrokannabinooliga. Samas satub aina enam inimesi haiglasse ka nn e-sigareti haigusega, mille tunnused on valu rindkeres, köha, oksendamine, õhupuudus, kiirenenud pulss ja kahjustused kopsudes.
Nikotiin on äärmiselt tugev sõltuvust tekitav aine. Osa inimesi on võimelised loobuma sellest tahtejõuga, kuid teiste jaoks võib see olla pikk teekond paljude tagasilangustega. Abi leiab nikotiini asendusravist või tubakast loobumise nõustamisest, vajaduse korra ka retseptiravimitest.

Anneli Sammel,
tervise arengu instituudi alkoholi ja tubaka valdkonna juht

blog comments powered by Disqus