Uus valitsus astus ametisse

Eile pärastlõunal andis Jüri Ratase juhitav uus vabariigi valitsus ametivande ning täna on uute ministrite esimene täismahuline tööpäev. Seekordne valitsus sai ametisse pea kaks kuud pärast Riigikogu valimisi. Veidi hiljem kui Eestis tavaks olnud, kuid siiski mitte sellise hilinemisega nagu Euroopas (Rootsi, Saksamaa, Läti) viimasel ajal kombeks.


Nüüd on küsimus, millise kindlusega Keskerakonna, EKRE ja Isamaa kolmikliidus sündinud valitsus riiki juhtima hakkab. Heaks tooniks on anda uuele võimuliidule sada kriitikavaba päeva. Arvestades aga märtsikuiste Riigikogu valimistele järgnenud poliitilisi suundumusi ja debatte, tuleb selle asemel rääkida pigem nagu president Kersti Kaljulaid soovitas, sajast vihavabast päevast. Loodetavasti peetakse sellest ka kinni.

Seekordne tõeliselt uus valitsus, kus enam kui pooled ministritest on uustulnukad, alustab mitmeski mõttes tavapäratus situatsioonis. Kui tavaliselt saavad uued alustajad tiibadesse kaasa tubli annuse usalduskrediiti ning rahvas usub nendesse lootusrikkalt, siis seekordne valitsus peab kohe esimesest päevast hakkama tõestama, et valitseb paremini kui osatakse või tahetakse loota. Ületab ootusi. 

Tavapärasest olulisem roll on uue võimuliidu majandusküsimustes kanda aga Jõgevamaa meestel. Senine Tallinna linnapea, Põltsamaal elav keskerakondlane Taavi Aas alustab tänasest majandusministrina ja Jõgevamaalt Riigikokku valitud Erakond Isamaa liige Aivar Kokk hakkab juhtima Riigikogu rahanduskomisjoni.

blog comments powered by Disqus