Uues vallamajas peeti lahtiste uste päevi

Kolm nädalat tagasi, vahetult enne jõule kolis Palamuse vallavalitsus uutesse ruumidesse. Et rahva huvi uue vallamaja vastu oli suur, korraldas vallavalitsus seal möödunud nädalal lahtiste uste päevad. 

 

„Rahvast on käinud päris palju,” ütles vallavalitsuse arendusspetsialist Reelika Kivimurd, kui Vooremaa esindus möödunud neljapäeval lahtiste uste päevadest osa saamas käis. „Ning mitte ainult Palamuse valla rahvast, vaid ka kaugemalt tulnud inimesi. Isegi kinnisvarabüroo Uus Maa esindajad käisid. Neid huvitasid eelkõige nn passiivmaja põhimõtted, mille järgi meie vallamaja ehitatud.”

Uue Maa rahvas kiitnud aga ka vallamaja väljanägemist. Ja kui pahatihti kiputakse tänapäeval püsti ajama lihtsalt ilmetuid „kaste” siis ümmarguse põhiplaaniga Palamuse vallamaja küljes on päris kõvasti seda vana head asja, mida arhitektuuriks nimetatakse.

„Ega siin majas keegi kaotsi ei lähe — ei omad, ei võõrad —, sest ringkoridori mööda käies jõuavad nad lõpuks ikka sinna välja, kuhu pidid jõudma või kust alustasid,” ütles vallavanem Urmas Astel.

Ringkoridor, mida ääristavad vineerist ilutäppidega klaasuksed, ongi see, mis maja sisekujunduses mällu sööbib ja mida näeb iga inimene, kes majja sisse astub. Volikogu saali igaühel tavaolukorras võib-olla asja pole, aga seegi ruum on omapärane. Pool saali seinapinnast on kaetud stiilse mustriga tapeediga, pool puitlamellide abil laineliseks kujundatud.

„Kui seda pinda pikemalt silmitseda, hakkab see tõesti nagu lainetama,” tunnistas Reelika Kivimurd.

Jääb üle loota, et volikogu liikmed istungi ajal merehaigeks ei jää.

Koos või eraldi?

Ringkoridoris köidab tähelepanu keerdtrepp, mis näib kuhugi väga põnevasse kohta viivat.

„Tegelikult on seal üleval ainult ventilatsiooniseadmed ja muu selline tehniline värk,” jahutas Reelika meie uudishimu.

Vallaametnike kabinetiuksed on esialgu veel siltideta, ent kuna need on klaasist, näevad vähemasti need, kes vallaametnikke nägupidi tunnevad, oma silmaga, millisesse kabinetti minna tuleb.

„Mõtlesime algul ka sellise variandi peale, et ametnikud hakkaksid istuma suures avatud ruumis, mis on madalate vaheseintega liigendatud, ent leidsime lõpuks, et see pole otstarbekas,” ütles vallavanem. „Nii sotsiaalspetsialistidel, raamatupidajatel kui ka kõigil teistel on aeg-ajalt isekeskis või vastuvõtule tulnutega selliseid jutte vaja rääkida, mis kolmanda isiku kõrvadele määratud pole.”

Nii said ametnikud eraldi kabinetid. Küll aga on raamatupidajad koondatud kõrvuti kabinettidesse, mille vahel on lükanduksed. Nii et soovi korral võivad nad tekitada endale ühise ruumi, kui aga tahavad, võivad igaüks oma „nurka“ tõmbuda. Sama kehtib sotsiaalspetsialistide, aga ka maakorraldaja, ehitusspetsialisti ja geoinfosüsteemide spetsialisti kohta.

„Iseasi, et nüüd tuleb info parema liikumise nimel võib-olla koosolekuid või teabetunde pidama hakata, sest siin pole me enam terve maja rahvaga pidevalt päid- ja jalgupidi koos nagu vanas majas,” ütles Urmas Astel.

Avamispidu on pidamata

Koos uue vallamajaga sai vallavalitsus uue tehnilise sekretäri.

„Tema on meil nii värske, et panime ta esialgu arhiivi „laagerdama”,” viskas vallavanem nalja.

Nooruke Reelika Savvi võttis viisteist aastat vallavalitsuse tehnilise sekretärina töötanud ja nüüd pensionile siirdunud Maret Tekkelilt ameti üle tõepoolest alles aastavahetusel. Arhiiviruumis peab ta oma tööd esialgu tegema aga sellepärast, et tema uus töölaud ja tema töökoha juurde kuuluvad IT-vahendid on veel saabumata.

Saabumata on ka vallavanema kabineti mööbel. Seepärast tuleb temalgi esiotsa „redutada“ volikogule komisjonide istungite pidamiseks ja muuks igapäevatööks eraldatud ruumis. Üht-teist on maja sees ja maja küljes veel teha ja toimetada. Nii et ehkki vallaametnikud on juba kolm nädalat uues majas töötanud, on maja avamispidu veel pidamata.

„Selle toimumisaja saab siis paika panna, kui vihmaveetorude paigaldamine on alanud,” ütles vallavanem.

Eritellimusel valmistatud muutuva raadiusega kaarjad vihmaveetorud on küll juba saabunud, ent senini on nende paigaldamist takistanud külmavõitu ilm. Torude paigaldamine võtab eeldatavalt umbes nädala jagu aega, seejärel saab valmis teha tuulekastid. Ning siis ongi maja avamisvalmis.

„Aga ega meil selle avamisega kiiret ole, peaasi, et majja sisse saime,” ütles Urmas Astel.

„Maja on tõesti soe, nagu hästi soojustatud passiivmajale kohane, ja tuul puhub nüüd ainult ventilatsioonitorust, mitte enam seinapraost ja akna vahelt,” ütles vallavanem. „Katuse kohta ütles ehitaja, et nii nende kui projekteerija arvutuste kohaselt peaks see ka tänavusele rohkele lumele vastu pidama.”

iii

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus