Uued anded sündinud

Esmaspäevast neljapäevani toimetas Jõgeva aleviku vahel väga usin seltskond: toimus kultuuriseltsi Vanaveski ja Betti Alveri Muuseumi kahasse korraldatud maalilaager suurepärase kunstniku Enn Tegova juhendamisel.

Laagri mõte sai alguse ühel vesisel kevadtalvisel päeval suurest igatsusest sooja suve järele ja laagriga koos see suvi lõpuks pärale jõudiski. Maaligrupp kujunes välja vabavoolu teel ja koosnes üsna erinevatest tegijatest. Hea meel oli nii Eike Salust ja Margit Karust kui ka päris noortest tegijatest: Margarethist ja Kärdist, Rast ja Matthiasest. Ka aleviku rahval oli huvitav: küll käisid meie töid vaatamas koera või last jalutavad täiskasvanud, küll rõõmsalt ringi silkavad lapsed.

„Kunstnikku rajalt maha võtta pole sugugi raske, astub sulle üks uudishimulik ligi ja ongi mõte uitama läinud. Aga keskenduda on vaja. Maalimise hetkeks on vaja unustada kõik muud mõtted — on vaja olla vaid siin ja praegu!“ kinnitas juhendaja. „Sellepärast ongi kunst hea, et saad end seda tehes täielikult välja lülitada ja olla ainult oma töö juures. Ja kui taies valmis saab, võid tunda täiuslikku rõõmu. See hoiab sind noorena.“

Laagrilised end kõrvalistest isikutest segada ei lasknud, jõe ääres jagus motiive küllaga ja šedöövrid aina sündisid. Oli neid, kes esimest korda värvikarbi ligi said, aga ometi maalisid nagu vanad tegijad, kui ka neid, kes pärast kunstikooli mitu aastat pintslit kätte saanud polnud, ent nüüd „ärkasid“ ja üllatasid. Tore on seegi, et oluline osa laagrilistest olid noormehed, kelle mõte väga vabalt ja vilkalt nähtut kunstiks ümber muutis.

Lahkumisel pani Enn Tegova südamele, et keegi pintslit nurka ei viskaks. Sellest, et grupp oli tõesti huvitav ja andekas, annab tunnistust asjaolu, et Tegova soovib teha augustis siin veel ühe õppepäeva, seekord portreeteemalise. Pühapäeval, 24. augustil on kõik joonistamishuvilised oodatud Betti Alveri Muuseumi, kus Enn Tegova näitab meile, et portreetegemine on imelihtne.

Täna ootame aga Betti Alveri Muuseumisse külastajaid koguni kahel korral. Kuni kella üheni saab vaadata maalilaagri ekspressnäitust, aga kell 17 avame paraja mürtsuga Piret Järve moenäituse. Täname ikka ja jälle kultuurkapitali, kes mõlemat üritust toetanud on! Täname ka Jõgeva aleviku noortekeskuse perenaist Sirle Schneiderit, kes laagrilistel lahkesti keskuse ruume kasutada lubas!

HELI JÄRV

blog comments powered by Disqus