Uue aja postijaamas avas uksed pärimuskohvik

Reedel avas Juula küla serval, Lähte-Elistvere tee ääres uksed Kohapärimuskohvik. Hoone ehitas OÜ Juulamõis ja toitlustust pakub söögikohas OÜ Maitsemõis.


Ajal, mil peamine liiklusvahend oli hoburakend ning reisimine võttis tublisti rohkem aega kui tänapäeval, olid just postijaamad suuremate teede ääres need paigad, kus nii rändaja kui tema „kaeramootor“ puhata ja süüa said.

Tänapäeva rändajalgi on aeg-ajalt tarvis autost välja tulla, jalgu sirutada ja keha kinnitada. Ka jalgsi ja jalgrattal matkajad, keda meie kaunis looduses soojal aastaajal aina rohkem kohtab, vajavad seesugust „postijaama“. Sellele, aga eelkõige kohaliku toidu pakkumisele ja rahvatraditsioonide säilitamisele mõeldes alustas aastal 2015 loodud OÜ Juulamõis kahe aasta eest Lähte-Elistvere tee äärde kohvikumaja ehitamist. Veel enne, kui kopp maasse löödi, oli tulevasel söögikohal nimigi olemas – Kohapärimuskohvik.

Oluline kohalik toit ja kultuur

„Idee ja soov avada selline söögikoht, kus saaks ka kultuurisündmusi korraldada ja kuhu meie MTÜ Loomemõis rahvas soovi korral alati kokku tulla võiks, oli meil juba üsna ammu, kuid ikka tuli julgusest puudu. On ju selge, et maapiirkonnas ettevõtlusega n-ö “pinnale jääda” pole lihtne. Aga huvi kohaliku toidu, kultuuri ja sellega seonduvate teemade vastu oli, nii alustasime ehitamisega. Majakarp sai püsti 2016. aasta  lõpuks, mil algatasime ka Hooandjas raha kogumise aktsiooni, et saada aknad ja uksed,“ rääkis Juulamõisa üks eestvedajaid Eneli Kaasik.

Materiaalne ja moraalne tugi

Neile, kes kohvikuhoone ehitust ühisrahastuplatvormi Hooandja kaudu toetasid, olid „mõisarahval“ komplekteeritud ka tänukingid vastavalt sellele, kui suur oli toetusraha.  „Hooandja kaudu saime akende raha kokku, aga väga väärtuslik oli ka selle aktsiooniga kaasnenud  hea tunne, kui meile kinnitati, et toidukoht on vajalik ja pakub huvi. Meid toetas 50 hooandjat,“ rääkis Eneli Kaasik.

Uue suure hoo sai kohviku ehitamine tema sõnul tänu Leader-toetusele 2017. aastal. See võimaldas muuta maja peaaegu nullenergiahooneks, soetada kohvikusse vanutatud puidust mööbli ning omakandi keraamiku Erika Aasa nõud. „Ehitustöid tegi Saaremaa firma Colvex OÜ, aga pea igas töös  olime ka ise abikaasa Kalvoga kogu aeg näppupidi sees. Viskasime ikka nalja, et kuidagi väsitav on see igapäevane kohvikuskäimine,“ meenutas Eneli.

Nii erilist kui igapäevasemat kehakinnitust

„Kohvikus toitlustab OÜ Maitsemõis, kuhu kuuluvad  peale meie pereliikmete veel suurepärane kokk Anu Sapelkov ja klienditeenindaja Marika Hütt, “ rääkis Eneli.

Menüüs on midagi igale maitsele. Pakutakse nii vanu häid ja vahepeal ka päris ununenud eesti toite kui nüüdisaegseid, kiiremini valmivaid ja soodsamaid.

Menüüs on näiteks mulgi puder, kaerakiisel, jurss ja mõned taimetoidud, aga saab ka suppi ja praadi. Valikus on palju taimeteesid, aga pakutakse ka kohvi. Kaasa osta saab kohalike väiketootjate valmistatud suupisteid. „Meie kohvikus saab aeg-ajalt kokku ka piirkonna ärksaid peresid ühendav selts Loomemõis. Tähistame rahvakalendri  tähtpäevi, kuulame kontserte, vaatame  filme,“ rääkis Eneli Kaasik, avaldades lootust, et kohviku leiavad peagi üles ka autokaravanidega reisijad.

Hooandjalt toetust küsides oli Juulamõisa seltskond kirjutanud sedagi, et kohvikust võiks saada nüüdisaegne postijaam Vooremaal rändajale.

Kohvikut leida pole keeruline: Juula külla sisse sõites hakkab madala kivimüüri taga asuv päikesepaneelidega hoone kohe silma.

Uksed on siin lahkesti valla kõigil nädalapäevadel: aprillis ja mais kella 11-16, juunist augustini 11-19, sügisel taas veidi lühemalt.

KAIE NÕLVAK

blog comments powered by Disqus