Ütle koroonaseiklusele ei

Võitlus koroonaviirusega pärast hetkelist rahunemist jätkub. See pole suur üllatus, sest uueks võitluseks paluti meid sügiseks valmis panna. Vahepealne haigusevaba periood on pannud meid unustama kevadised piirangud ning ühised pingutused haiguse seljatamiseks.


Ajal kui haigus pole kuhugi kadunud, peame endalt küsima, miks suhtusime sellesse üleolevalt ja andsime haigusele taas võimaluse jõudu koguda?
Paraku peame inimestena endale otsa vaatama. Mõistan, et pärast kevadisi piiranguid oli suvine vabadus ja hingetõmbepaus hädavajalikud, et kohtuda taas lähedastega ning nautida kõike seda, mida pakub Eestimaa suvi. Kuid nelja seina vahelt pääsedes ununesid justkui kõik soovitused ja reeglid. 2 + 2 polnud enam kellelegi vajalik ja peagi hingasime kassajärjekorras juba kõik teineteisele kuklasse. Kevadel rahvusspordiks saanud kätepesu jäi unarusse ning kaitsemaski kandmisest loobuti, sest see ei sobinud suvise outfit´iga lihtsalt kokku. Kuid tegelikult on need elementaarsed asjad, mida järgides anname oma panuse meie riigi ja siin elavate inimeste heaks.
Pastakat panid mind haarama aga need, kes on otsustanud, et haigena olles tuleb ikkagi külastada meelelahutusasutusi ja avalikke üritusi. Teades sealjuures isegi seda, et suure tõenäosusega on nad haigestunud Covidisse. Selline asi ajab harja punaseks. Mis toimub selle inimese peas, kes otsustab niivõrd vastutustundetult käituda? Eirata haigussümptomeid ja levitada viirust, mille tõttu on kaotanud oma elu 63 kaasmaalast ning üle 700 tuhande inimese üle kogu maailma. Terviseamet ja arstid pingutavad, et hoida Eesti puhtana, aga inimeste vastutustundetu käitumine nullib selle hetkega. Need inimesed tuleks minu arvates võtta karmimalt vastutusele. Hoolimatuse tagajärjel seatakse ohtu inimeste elu, pannakse löögi alla kogu kätte võidetud vabadus ning meil tuleb hakata jälle piirangute peale mõtlema.
Kaalul on palju, nii meie inimeste kui ka tegelikult kogu riigi heaolu.
Viiruse edasine levik sõltub aga meist endist, meie kõigi käitumisest ja valikutest.
Meeldetuletuseks tooksin välja üldised põhimõtted. Punkt üks – väldi rahvarohkeid kohti ning naudi suve pereringis. Punkt kaks – haigusümptomite korral püsi kodus ja võta ühendust perearstiga. Punkt kolm – kõrgendatud tähelepanu. Suhtu täie tõsidusega valitsuse ja Terviseameti kehtestatud reeglitesse. Punkt neli – 2 + 2, kaitsemask siseruumides ning üldine kätehügieen on endiselt aktuaalsed.
Viimased nädalad on toonud murepilved välja ning mitmete lokaalsete puhangute tõttu on seis taas keerulisem. Eesti inimesed olid kevadel väga tublid ning distsiplineeritud – see päästis hullemast. Kui suudame enesekontrolli taas tähelepanu alla viia, siis ei sulge me Eestit, aga sulgeme viiruse.

Tõnis Mölder,
riigikogu sotsiaalkomisjoni esimees, Keskerakond

blog comments powered by Disqus