Urmas Vainoga New Yorgis ja Barcelonas

Urmas Vaino näitusetööd on tema kunstiks väärindatud reisimuljed: digitaaltrükitehnikas piltide aluseks on tänavu kevadel Hispaanias Barcelonas ja mullu USAs New Yorgis tehtud fotod, millel kunstnik on oma suva järgi värve korrigeerinud ning millele üksikuid detaile lisanud. Ka kõik kolm videotaiest põhinevad Barcelonas üles võetud materjalil.

Mõlemas suurlinnas viibides on Urmas Vaino tähelepanu köitnud graffiti.

?New York on jõuline linn,? ütles Urmas Vaino. ?Kui ma umbes tuhandest seal tehtud pildist selliseid otsima hakkaksin, mis seda jõulisust edasi annaksid ja intrigeeriksid, jäid sõelale graffitit kujutavad. Olin New Yorgis nimelt rahutul varakevadisel ajal ning just graffitis tajusin kooskõla aastaajale omase rahutuse ja spontaansusega.?

Graffitist pole New Yorgis tegelikult võimalikki mööda vaadata, sest seda leidub igal pool, kui kõige luksuslikumad linnajaod ehk välja arvata. See-eest on Soho, kus asuvad paljud kunstigaleriid ja kunstnike ateljeed, Chelsea, Queens ja mitmed teised linnajaod graffitit tulvil.

“Kõik garaa?id, vanad tehasehooned jms on graffitiga kaetud,” ütles Urmas Vaino. “Ning kui Barcelonas sai näha ka kunstnikelt suisa tellitud kultuurset graffitit, siis New Yorgis on tegemist enamasti n-ö rahvaliku tööga.”

Ei loe moraali

Urmas Vaino graffiti-pildid pole moraliseerivad, st need ei ütle, et ?ai-ai, pahad poisid, jätke seintele sodimine järele!?, vaid ta näitab graffitit kui multikultuurse New Yorgi rahutule vaimule omast nähtust. Lisaks sellele on Vaino jäädvustanud seintele segiläbi kleebitud plakateid ja tänavareklaame, mis samuti kuidagi graffitiga hingesuguluses. Ühe kohviku uksel seisva piiga on kunstnik mõttes osaliselt lahti riietanud ? Photoshopi abiga muidugi. Paljas alakeha pärineb, muuseas, ühelt aktimaalilt.

Maailmalinna klantspoolt esindab ühe rõivapoe vaateaken, mille puhul kunstnikku intrigeeris mitmekordsetest peegeldustest (tegemist oli nurgapealse vaateaknaga!) tekkiv kujutise mitmekihilisus. Domineerima jäävad New Yorgi piltidel siiski äärelinnale omased punased tellisseinad, mida katab rahvaliku linnakultuuri kiht.

?New Yorgi piltidest võiks tegelikult vist paarsada erinevat näitust kokku panna,? arvas Urmas Vaino. ?Üks võiks olla näiteks pilvelõhkujatest, teine peegeldustest veel ja klaasseintel jne.?

Kritseldused kullal

Barcelona-piltidestki annaks mõistagi mitu erisugust näitusekomplekti koostada. Y-galeriis võib näha üht neidu hiiglasliku katedraali ukse ees seismas, üht graffitidetaili ning üht sõnu ja nimesid täis kraabitud metrooistet. Kui New Yorgi punastel tellisseintel oli graffiti kui omal kohal, siis Barcelona kullaläikelise metrooistme ja robustsete kritselduste vahel tekib tõsine konflikt. Teatud vastandlikkust kätkeb ka hiigelkatedraali ja neidu kujutav foto: ehitise ja inimese mõõtmed on ju võrreldamatud. Samas ei puudu pildis ka harmoonia: nii ehitis kui ka inimene on ju omas mõttes täiuslikud.

Kas kuusirp, mis kõigile kolmele Barcelona pildile lisatud on, on vihje islamistlikule sümboolikale, ununes kunstnikult küsimata. Aga oma idee selles muidugi oleks: ei maksa unustada, et kui mujale Euroopasse on islamistliku kultuuri nähtused jõudnud alles viimasel ajal koos islamimaadest tulnud uusasukatega, siis Hispaania oli sajandeid tagasi suisa araablastest vallutajate valitsuse all.

Enam kui kolme pildi kaudu jõuavad Urmas Vaino Barcelona-elamused vaatajani ehk kolme videotaiese kaudu, millest ühel jäädvustatud näiteks tänava-performance’ikunstniku proov kaasaegse kunsti muuseumi ees. Muu hulgas tükib Vaino pildirida jälgides pähe mõte, et parem on reisida ikka omapäi: giidi sabas suures grupis vaatamisväärsuse juurest vaatamisväärsuse juurde traavides ei ole tavaliselt aega paiga tõelist vaimu avastada.

Urmas Vaino on näitustega esinenud juba paarkümmend aastat. Kui varem on ta viljelnud ka maali ja vabagraafikat, siis viimasel ajal on ta kaldunudki rohkem fotograafia valda. Kuigi päris puhtad fotod tema digitaaltrükis taiesed just pole.

?Siin, Y-Galeriis kukkus nüüd hästi välja, et korraga said kokku kahe inimese reisipildid,? ütles Urmas Vaino näituse avamisel. Galerii tagumistes ruumides on praegu nimelt füüsikust fotograafi Mart Trummali Lähis-Ida-pildid.

Neile, kes Urmas Vaino pilte vaatama tahavad minna ? lähema nädala jooksul on see võimalus veel olemas ? olgu öeldud, et Y-Galerii asub ülikooli peahoone vastas.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus