Urmas Udso leiab punutiste materjali loodusest

Kuldsete kätega mees pakkus oma toodangut ka Räpinas metsanädala avamisel. «Siin on kardinad, mis on lihtsalt pajuokstest tehtud, need on lillepiirded, see asi siin on aga istutusseade,» tutvustas Udso oma toodangut.

«Kasutan oma töös ära oksi ja muid puujääke, mis läheksid muidu põletamisele. Paju on meil maanteekraavide nuhtluseks,» rääkis meistrimees. Lisaks korjab ta osje, kõikvõimalikke tarnheinu, humala ja metsviinapuu varsi.

Udso valmistab ka looduslikust materjalist kübaraid, millel on minekut eelkõige suvel. Suuremaid asju nagu näiteks vitstest korve jõuab teha paar tükki päevas. Huvitava roheka tooniga, kõrgete ja pisut korve meenutavate punutiste kohta rääkis mees järgmist: “Asendaksin selle loodusliku puuga näiteks sellisel kiviplatsil, kuhu ei saa puud istutada. See on valmistatud pajust, mida on natuke toonitud. Loodustoode peaks küll ehe olema, aga mõnel asjal kasutatakse ikka värvi ka,» rääkis meistrimees.

Oluline koostöö metsameestega

Pärast õpinguid Räpina Sovhoostehnikumis, nüüdses Räpina Kõrgemas Aianduskoolis, töötas Udso lilleseadjana. Vahepeal oli ametis metsamajandis, kui see laiali läks, otsustas ta midagi ise tegema hakata.

«Siis hakkasin selliste loodustoodetega tegelema,» ütles Udso. «Selleks, et materjali koguda, peab olema tohutult hea koostöö kohalike metsameestega. Peab ju ka taimi ja nende kasvukohti tundma, teadma, mida ja kust leida,» jutustas meistrimees.

«Looduslike punutiste tegijaid on teisigi, kuid mahume praegu Eestis veel väga ilusti ära,» rääkis Urmas Udso. Mees turustab oma käsitööd peamiselt Lõuna-Eestis. «Olen käinud kõikvõimalikel metsameeste ja ka käsitööseltside üritustel. Üheks põnevamaks on näiteks Seto Kuningriigi päevad,» rääkis ta.

Urmas Udso on oma töid käinud müümas ka Paunvere laadal, seda juba kolmel korral, samuti Laiusel. «Püüan ikka üritustel käia nii, et see ei oleks lihtsalt ainult äri pärast väljaminek, vaid et ma saaksin midagi ka enda jaoks, hingele,» ütles käsitöömeister.

Käsitööga suurt raha ei teeni

«Eestis oli arvatavasti viimane keskmisest jõukam käsitööline papa Kiir «Kevadest», tänapäeval ei ela käsitöölised Eestis kuigi hästi ja peavad kasutama kõikvõimalikke vahendajaid,» arvas Udso.

Iga päev Urmas Udso just oma toodangut ei müü, peamiselt ikka üritustel. «Ära selle asjaga elada saab, erilist kasumit aga loota ei tasu. Pean siinse piirkonna RMK töötajatele küll tohutud tänud edasi ütlema. Metsamehed toetavad väga minu tegevust,» ütles käsitöötegija.

«Räpina kandis on metsanduse ja metsa kaitsmisega tegeldud juba aastakümneid. Siin on ka puhkemajandus arenenud. Siin on metsa ja on, mida vaadata. Metsa on siinkandis majandatud täitsa arukalt,» oli Urmas Udso rahul sellega, et tema kodulinn Räpina tänavu metsapealinna tiitli sai.

EVA KLAAS

blog comments powered by Disqus