urmani kultuurimajale tehakse põhjalik remont

PuPuurmani rahvas peab lähema aasta-poolteise jooksul oma trennide ja ringidega ajutistele asenduspindadele kolima, sest spordi- ja kultuurimaja ootab ees põhjalik uuenduskuur.

Vanast hoonest jäävad sõna otseses mõttes alles vaid seinad, kõik muu tuleb uus. Puurmani vallavanem Rauno Kuus ütles, et majale pannakse uus katus, samuti soojustus. Välja vahetatakse torustik ja juhtmed, teostatakse vundamendi hüdroisolatsioon, rajatakse sade- ja pinnavee drenaažisüsteem. “Tuleb nüüdisaegne maja, mille ülalpidamiskuludelt saame samuti säästa. Eesmärk on kasutada energiasäästlikke lahendusi, nagu päikesepaneelid, LED-valgustid ja korralik soojustus,” kirjeldas ta. 

Muudatusi tehakse ka ruumilahenduses

“Väikseid muudatusi tuleb ka ruumilahenduses,” lisas Kuus. Tema sõnul on eesmärgiks kasutada pärast remonti hoone igat korrust, sest näiteks  praegu seisab keldrikorrus täiesti kasutuna, seal ei saa hallituse ja liigniiskuse tõttu midagi teha.

84 protsenti spordi- ja kultuurihoone remondiks vajalikust 1,5 miljonist eurost ehk 1,26 miljonit saab vald KOIT-kavast ehk kohalike omavalitsuste investeeringutoetuste kavast. “Me olime reservprojektina seal kogu aeg olemas. Vahepeal oli masu, teised ehitasid, kuid üht-teist jäi üle. Seda raha on nüüd meil võimalik kasutada,” rääkis vallavanem. Valla eelarvest tuleb leida 16 protsenti ehk 240 000 eurot.

Kui palju kõik täpselt maksma läheb, selgub hangete käigus. “Tegemist on maksimaalse summaga, mis meil kasutada on,” nentis ta.  

Maja peaks korda saama ülejärgmisel suvel

Projekteerimishanke võitis Kohtla-Järve firma Trent Projekt OÜ.

“Hankel osales üheksa firmat, huvi tundis pea 20 firmat.  Praegu on kahe programmperioodi vaheline aeg, riik ka midagi suurt ei ehita ning Euroopa rahadest on suurem osa eelmise perioodi raha kasutatud, uus rahastus aga pole veel alanud. CO2 emissiooni raha  on samuti kasutatud. Erasektor ehitab tagasihoidlikult, investeeritud on pidevalt ning kogu aeg ei ehitata. Üht-teist siiski toimub, kuid üsna tagasihoidlikult,” rääkis vallajuht.

Ehitushankeni loodab vald jõuda tänavu kevadel. Kui tänavu suvel saab ehitama hakata, siis peaks aasta jooksul kõik tehtud olema ning maja võib avada 2015. aasta suvel. 

Suur saal sportimiseks

Kultuurimaja suur saal jääb pärast remonti kasutusele peamiselt spordisaalina. Puurmanis pole täismõõtmetes võimlat ja seda ei saa siin olema ka pärast spordi- ja kultuurimaja uuendamist. Põhikooli kehalise kasvatuse tunnid viiakse ka edaspidi siin läbi, kuid korvpalli mängima sõidavad mehed Laeva, kus on suur spordihoone.

See-eest on siin aga edaspidi olemas jõusaalid, pesemisvõimalused ja muu sportimiseks vajalik.

Puurmani abivallavanem Arvo Pennonen lisas, et kasutusele võetakse ka hoone keldrikorrus, kuhu saab panna näiteks lauatennise- ja koroonalauad.

Kolmandal korrusel vabanevad muusikakooli ruumid, neidki saaks edaspidi ringide tööks paremini ära kasutada. Muusikakooli tunnid toimuvad praegu kõik Puurmani lossis.

Spordi- ja kultuurihoone saalis korraldatakse edaspidi vaid suuremaid üritusi, pidulikud sündmused toimuvad siiski lossis, nagu ka kontserdid. “Loss on selle jaoks esinduslikum koht,” kinnitas vallavanem.  

Ruumid saab raamatukogu

Praegu tegutseb Puurmani raamatukogu väga kitsastes tingimustes, nende kasutada on umbes 70 ruutmeetrit pinda. “Raamatukogu ei mahu sinna lihtsalt füüsiliselt ära,” tõdes vallavanem. Renoveeritud spordi- ja kultuurimajas saaks raamatukogu enda käsutusse nüüdisaegsed ja senisest poole suuremad ruumid. Endises kinosaalis on ruumi peaaegu 150 ruutmeetrit.

Puurmani spordi- ja kultuurimaja direktor Keiu Kess kinnitas, et ootab hoone remonti pikisilmi. “Meie saame kindlasti asenduspindadel hakkama, kõige keerulisem on ehk kooli kehalise kasvatuse tundidega,” tõdes ta. Samas märkis ta, et ka  koolimaja põhjaliku uuenduskuuri ajal said kõik hakkama ja keegi ei virisenud. “Meil harjutab koor praegu koolimaja muusikaklassis, tantsutrennid tehakse osaliselt noortekeskuses, sest õpetaja käib Tartust, lasteaialaste tantsutrennid on nagunii lasteaia ruumides, jalgpallitrennid peetakse soojemal ajal hoopis õues,” lisas ta. Kultuurijuht rõhutas, et Puurmani rahvas vajab korralikku kooskäimise kohta ja kultuurimaja remont peaks kõiki rõõmustama.

Puurmani spordi- ja kultuurimaja avati Pedja jõe kaldal vanas veskis 1. septembril 1990. Eluhoonega kokku ehitatud vana veski lammutati pea täielikult, alles jäid ainult müürid. Ehitusmaterjalina kasutati kõike tol ajal kättesaadavat, mis oli kaugel korralikust kvaliteedist. Projektist ei peetud ehitamisel kinni, lahendused sündisid tolle aja teadmiste ja oskuste baasil mõnikord suisa kohapeal.

Aastaid oodati Puurmanis uut kultuurimaja, isegi projekt oli valmis, kuid ehitus oleks läinud maksma üle kahe ja poole miljoni euro ja niisugust raha ei saadud kusagilt. Uus hoone nimega Küün oli plaanis ehitada staadioni kõrvale, endisele kooli aiamaale.

i

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus