Uputab!

Esmaspäeval ja teisipäeval tuli Jõhvis maha 116 mm sademeid ehk pea poolteist kuunormi, tavapärasest rohkem sadas ka Narva-Jõesuus ja Ruhnul ehk vastavalt 73 ja 65 mm.

Pala vallas Kadrina külas on vesi ära viinud kaks teetruupi, Kadrina oja tekitas Pirkide majapidamises tõsise kaose ning probleeme on ka Haavakivi jõel. Kadrina küla lähedal on põldudel lausvesi, vesi loksub ka Pedja ja Põltsamaa jõeluhtadel.

Enamik kodumajapidamisi, mis pole just kõrgema koha peal, ägavad praeguseks suurvee all. Kartuleid saab mõnes kohas võtta vaid käsitsi, sest põld ühtegi masinat ei kanna. Vaost pihku jäänud kartulimugul on aga tõeline porikäkk. Ja kui korvitäis õnnetus seisus pabulaid puhtaks pesta, selgub, et keskmiselt viiendik neist on juba mädaplekid külge saanud.

Ka kombainid pole tükimat aega põllule pääsenud ja mitmel pool on veel heinategugi lõpetamata. Sest maa on märg ja vett enam sisse ei võta. Uputuste vältimiseks tuleks pinnavesi kraavide abil ära juhtida. Kuhu ometi, küsib nii mõnigi lugeja. Ei oskagi midagi ülitõhusat soovitada.

Jääb üle ainult loota, et ükskord keeratakse taevased kraanid koomale. Siis saab taas rahumeeli põllule ja aeda, et saak, mis heitlikule suvele vaatamata sugugi kasin pole, salvedesse, sahvritesse ja keldritesse toimetada.

28. august 2008

blog comments powered by Disqus