Ulvi küla jõuab väärika aastapäevani

Laupäeval toimub Mustvee vallas Ulvi külas suvelõpupidu koos paiga esmamainimise 335. aastapäeva tähistamisega. Sündmust korraldab külas kogukonna ja seltsielu eestvedav Ulvi Naiste Ühendus. Ühenduse tänavusteks olulisemateks kordaminekuteks on uue katuse paigaldamine laululavale ja väliraamatukogu avamine.


Päeval peetakse võrkpallivõistlusi ja kell 18 algab õhtune osa Avinurme Suveteatri etendusega „Mitte millestki midagi ehk ilma naisteta ei saa…vist? Seejärel on väike kontsert ning õhtul saab tantsida ansambli Vana kallim pilli järgi. Et on muinastulede öö, siis süüdatakse lõke ja hulgaliselt küünlaid. Toitlustab puhvet, samuti võib tulla oma piknikukorviga. Oodatud on kõik praegused ja endised ulvikad, kooli vilistlased, naabrid, sõbrad.

Ulvi möödanikust on palju fakte kirja pandud 2018. aastal ilmunud Vilja Pärna ja endise Ulvi kooli direktori Ülo Kuke raamatus „Ulvi küla ja vanad pered kuni 1949. aastani välja”.

Ulvit, toonase nimega Wulffi, mainiti esmakordselt ajalooürikutes 1638. aastal. Siis elas külas vaid üks päristalupoeg – Ulpy Niles. Rootsi aja lõpul oli juba kolm talu. Koduloouurija ja endise kooldirektori Evi Vaheri andmetel oli 1599. aasta Poola maarevisjonis märgitud küla kahe taluga, Ulf Reino ja Theno, kuid siis oli küla nimeks Jammaferi.

  1. aastal on küla mainitud juba nimega Ulvi (isikunime Ulf järgi). 300 aastat hiljem, 1984. aastal avati Ulvi küla 300. aastapäeval klubi ees mälestuskivi, koolimaja parki ehitati laululava, mis on tänaseni kooskäimise kohaks.

Tänane kogukonna elu eestvedaja on 1999. aastal loodud MTÜ Ulvi Naiste Ühendus, mis on aastatega ellu viinud palju projekte.

Tänavune suurim projekt on hetkel Ulvi laululava katuse renoveerimine, mida toetas Kohaliku Omaalgatuse Programm. Selle aasta „Teeme Ära“ talgupäeval tekkis täiesti ootamatult väliraamatukogu idee. Plaanis oli teha suurem koristus rahvamajas. Maja fuajees oli terve hunnik raamatukogu maha kantud raamatuid, mis ootasid hävitamist. Ulvilased leidsid ühest ruumist riiuli ning tuligi mõte panna riiul ja raamatud hoopis välistrepile. Mõeldud-tehtud. Juba sama päeva pärastlõunal said laste muinasjuturaamatud endale uue omaniku. Ulvi raamatukogu täiendab riiulit jooksvalt, samuti on veel keegi toonud lugemiseks raamatuid.

Praegu on Mustvee valla registri andmetel Ulvi külas 152 elanikku. Viimase paari aasta jooksul on külla elama tulnud uusi inimesi, kusjuures just noori. Kes on ostnud omale elamise, kes tulnud oma vanavanemate elukohta. Hiljuti osteti ära päris küla keskel asuv maja. Suve hakul sooviti Ulvile osta korterit, paraku polnudki seda saada.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus