Üllar Karu pälvis riigifestivalil näitlejapreemia

Möödunud nädalavahetusel Paides peetud XIV harrastusteatrite riigifestivalil pälvis ühe näitlejapreemiatest Üllar Karu Põltsamaa kultuurikeskuse näiteringist Kuukatsujad. Preemia tõi talle osatäitmine Urmas Lennuki näidendis “Teisel pool piiri”.

Üllar Karu kehastab kõnealuses lavaloos Inimest, kes leiab tänaval lebava mehe. Ta püüab maaslamajat aidata, ent põrkub probleemi lahendades üha absurdsematele takistustele.

Enne riigifestivali olid Kuukatsujad mänginud Lennuki tükki viis või kuus korda. Viimane festivalieelne mängukord oli 12. jaanuaril koduses Põltsamaa kultuurikeskuses. Nii et Paidesse mindi hästi “sooja teinuna”. Kuukatsujad astusid üles kohe esimesel festivalipäeval, st reedel. Üllar Karul järgmistel päevadel kahjuks kohal viibida ei õnnestunudki: töö ei võimaldanud.

“Reedestest lavastustest, mida vaatasin, meeldis mulle kõige rohkem Seasaare näitemängu seltsi “Lakalaulik Artur Rinne”. Lavastaja on neil professionaalne ja näitlejatel ka kõvasti mängukogemust,” ütles Üllar Karu.

Tagasi laval

Ka Karu ise on kogenud harrastusnäitleja, kelle teatrihuvi sai alguse Jõgeva kooliteatrist Liblikapüüdja. Inimese roll lavastuses “Teisel pool piiri” oli Üllar Karule esimene teatritöö pärast pikemat vaheaega. Ta kolis mõned aastad tagasi Palamuselt Põltsamaale, aga ei leidnud kohe kontakti sealsete teatritegijatega. Kui lavastaja Keiu Kess talle enam kui aasta tagasi lavastuses “Teisel pool piiri” peaosa pakkus, tundis ta siiski, et teater tõmbab teda endiselt.

“Juba tükki lugedes tundus, et selle rolliga tegelemine pakub palju avastamisrõõmu,” ütles Üllar Karu. “Mõned küsimused leidsid proovide käigus vastuse, mõned ripuvad aga minu jaoks endiselt õhus. Üldse: see lavalugu pakub palju mõtlemisainet nii näitlejatele kui ka vaatajatele.”

Näitlejapreemia üle – neid anti Paides välja ühtekokku üksteist – oli Üllaril mõistagi hea meel. Hea meel oli ka paljudel tema sõpradel ja ande austajatel. Sotsiaalvõrgustikus kirjutas nii mõnigi Üllari seinale “Tore, et laval tagasi oled!”.

Tunnustus trupile

“Aga tegelikult on näitlejapreemia tunnustus kogu meie trupile: ilma heade partneriteta poleks mul laval midagi teha,” sõnas Üllar Karu.

Paide riigifestivalil võitis peapreemia Kiviõli venekeelne trupp Otpad. Anti välja ka kolm laureaaditiitlit. Jõgevamaa truppidele (lisaks Kuukatsujatele käis festivalil Tabivere harrastusteater) neid ei jagunud, küll aga Tartus tegutsevale Vilde teatrile, mille festivalilavastuses “Pime tuba” tegid kaasa jõgevamaalane Rein Karu ning praegu Tartus resideeriv endine jõgevamaalane Rein Annuk.

Paide riigifestivalil hindasid lavastusi Vanemuise näitleja Külliki Saldre, lavastaja ja teatrikriitik Jaak Allik ning ajakirja Teater. Muusika. Kino peatoimetaja Madis Kolk. Etenduste kohta andsid tagasisidet Lembit Peterson teatrist Theatrum ja Kaie Mihkelson Eesti Draamateatrist. Festivali korraldasid Eesti Harrastusteatrite Liit, Paide huviteater ja Paide kultuurikeskus.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus