Ülehomme saabub laulu- ja tantsupeotuli

Homme päikesetõusu aegu süüdatakse Tartus Raadil Eesti Rahva Muuseumi juures tänavuse laulu- ja tantsupeo tuli. See süttib pirrulõkkest, mille kannavad kokku peo kunstilise toimkonna liikmed ning lauljad, tantsijad ja pillimehed. Peotule teekond Tartust Tallinna kestab kakskümmend päeva, neist kaks ja pool veedab tuli Jõgevamaal.

Seekord liigub peotuli Tartust Tallinna spetsiaalselt selleks konstrueeritud kolmerattalisel tandemjalgrattal. Teine sarnane sõiduriist on valmistatud lippude sõidutamiseks. Jalgratastel liigub ka tule saatemeeskond, milles on ka mõned püsiliikmed, ent mis põhiosas vahetub paari kuni paarikümne kilomeetri tagant.

Tulesaatjateks on end registreerinud 260 taidluskollektiivi esindajad. Igas saatemeeskonna vahetuspunktis antakse tuletõrvikut käest kätte, nii et seda saavad hoida nii tule üleandjad kui ka vastuvõtjad. Tänavuse laulu- ja tantsupeo olulisimaks märksõnaks on teatavasti “puudutus”. Tuleteekonnal saavad paljud Eestimaa inimesed peost puudutatud veel enne, kui see alatagi jõuab.

Seitset maakonda läbiv ja enamasti väiksemaid teid pidi kulgev tuleteekond kujuneb ühtekokku umbes tuhande kilomeetri pikkuseks ning tule liikumist korraldavad naiskoor Emajõe Ööbikud ja meeskoor Akadeemiline Emajõgi.

Kui eelmise laulu- ja tantsupeo tuli liikus mööda vett ning Jõgevamaale ei sattunudki, siis seekord veedab peotuli meie maakonnas tervelt kaks ja pool päeva. Tartumaalased annavad meile tule üle esmaspäeva õhtul kell pool viis Äksi kiriku juures, kus tuletoojatele ja publikule pakutakse ka väikest kultuuriprogrammi. Sama päeva õhtuks jõuab tuli Maarja-Magdaleena laululavaga puhkealale, kus peetakse maha meeleolukas simman, millel esinevad kohalik segakoor ja meesansambel, line– ja seeniortantsijad, lõõtspillimängija Rauno Koorts, Väägvere kapell ja ansambel Ropka.

Tutvustatakse piirkonda

Sarnased simmanid toimuvad igas paigas, kuhu tuli ööbima jääb, ning neil tutvustatakse tulemeeskonnale ka piirkonda, kuhu tuli jõudnud on. Maarja-Magdaleena simmanil tutvustavad Tabivere valda näiteks Maarja rahvamaja juhataja Tiia Pärtelpoeg ning Kalevipoega ja Siili kehastavad Kalev Kurs ja Heli Täpsi.

“Loodame, et ilm lubab meil väljas simmanit pidada,” ütles Tiia Pärtelpoeg. “Kui vihma tõttu rahvamajja peame minema, siis oleme seal nagu kilud karbis.”

Jõgevamaal toimub veel kaks peotulega seotud simmanit: teisipäeva õhtul Palamusel ja kolmapäeva õhtul Sadalas. Palamuse simmani kohta ütles sealse rahvamaja juhataja Ivar Vinkmann lühidalt, et esinevad kohalikud taidluskollektiivid (aga neid on Palamusel palju!) ja tantsuks mängib kapell. Sadala simmanile eelneb tule Torma valda vastuvõtmise tseremoonia Kantkülas, kust Torma valla mittetulundusühingute esindajad viivad tulekiired selle piirkonnaga seotud kultuuritegelaste (Georg Julius Schultz-Bertram, Carl Robert Jakobson, Paul Ariste) mälestuspaikadesse ning Võtikvere raamatukülla. Kantkülas saab kuulata ka Kaitseliidu Jõgeva maleva ja Torma valla ühisorkestrit ning jälgida Vaiatu tantsijate esinemist.

Sadala simmanil on esinejaid õige palju: Sadala laste tantsurühm Tantsupäkad, Sadala kooli mudilaskoor, Torma valla segakoor Sõbrahing, Laiuse-Sadala noorte tantsurühm, Jõgeva muusikakooli rahvapilliansamblid Nöpsid ja Tuustar jne. Sadala rahvamaja juures (vihma korral sees) toimuval simmanil saab näha ka selle piirkonna ajalugu lahti mõtestavat etendust, milles osaleb ka Carl Robert Jakobson Valdi Reinase kehastuses.

Tuld võib ka koju viia

Tänavuse laulu- ja tantsupeo Jõgevamaa kuraatori Pille Tuti sõnul toetab kolme simmani korraldamist Jõgevamaa Omavalitsuste Liit ning mitu omavalitsusjuhti on lubanud mõne tuleteekonna etapi ka kaasa teha. Loomulikult on omavalitsusjuhid oodatud ka oma valda või linna jõudnud peotuld tervitama.

</p>

TuleTulemisest on oodatud osa saama ka kõik teised jõgevamaalased: kel rohkem aega, mingu simmanile, kel vähem, mingu tee äärde peotuld ja tulemeeskonda tervitama. Killukese tuld võib iga soovija endale küünla, laterna või tõrviku abil ka koju viia, et sellest siis näiteks jaanituli süüdata. Jõgeva linna, aga ka Põltsamaa, Mustvee ja teiste paikade inimesed on oodatud tuld tervitama kolmapäeval Jõgeva kultuurikeskuse juurde. Seal algab tuletseremoonia kell 13.

Laulu- ja tantsupeotule liikumist on võimalik jälgida ka elektrooniliste kanalite vahendusel. Eesti Rahvusringhäälingu reporter Jüri Muttika teeb koos operaatoriga kaasa kogu tuleteekonna ja nende kuuldut-nähtut vahendab ERRi kultuuriportaal laulupidu.err.ee. Otseülekandes saab üliteravat HD pilti TuleTulemisest vaadata Elioni digiTV peokanalilt.

PEOTULE TEEKOND JÕGEVAMAAL

16. juunil

  • Kell 16.30 tule ülevõtmine Tartu maakonnalt Äksi kiriku juures;

  • Äksi-Tabivere rand (17.15) – Elistvere loomapark (18.15) -Maarja-Magdaleena;

  • kell 20 simman Maarja-Magdaleena puhkealal.

17. juunil

  • Maarja-Magdaleena (9.45) – Kudina (10.50) – Saare mõisa park (11.30) – Kääpa Kalevipoja muuseum (13.00) -Koseveski teerist (15.55) – Veia bussipeatus (17.15) – Voore külalistemaja (17.15) – Varbevere (18.35) – Toovere teerist(19.10) – Palamuse laululava;

  • kell 20 simman Palamuse laululaval.

18. juuni

  • Palamuse (9.45) – Änkküla (10.25) – Kuremaa bussipeatus (11.05) – Tooba teerist (12.00) – Jõgeva kultuurikeskus (13.00) – Vilina tee (15.45) – Laiuse kirik (16.45) – Laiuse linnus (18.00) – Kantküla (18.55) – Sadala rahvamaja;

  • kell 20 simman Sadala rahvamajas.

19. juuni

  • Sadala (9.00) – Muta bussipeatus (9.50) – Ulvi;

  • kell 11 tule üleandmine Ida-Virumaale Ulvi poe juures.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus