Ukse- ja aknategijail tellimusi jätkub

Paari aasta eest Põltsamaal Tartu maanteel asuvas endises puidutöökojas tegevust alustanud Taumar Puit on algusaegade toodangu kolmekordseks kasvatanud ja enam-vähem kindla varustus- ja turustussüsteemi välja kujundanud.

Ettevõtte juhataja Dauno Maiste sõnul neil praegusest keerulisest majanduslikust olukorrast hoolimata tööpuudust pole. Tellimusi on küll mingil määral vähemaks jäänud, kuid seda hirmu, et tööd ei jätku, firmas ei tunta.

Küllap on oma osa siin sellelgi, et kuigi on plastikaknaajastu,  ei sobi neid igal pool kasutada. Leidub kliente, kes teadlikult neile kuuluvatele hoonetele just puidust aknad ja uksed soovivad paigaldada. Pealegi on ka tänapäevane puitaken  pakettaken ja see ei jää soojapidavuse poolest plastikule alla. Praeguseks ei ole plastikaknad meil veel kuigi kaua tarvitusel olnud, seetõttu ei oska keegi ka täpselt öelda, kummast materjalist aken ajahambale kauem vastu peab.

Puitaknal pikk iga 

Alles hiljuti käis Dauno Maiste Tallinna vanalinnas, kus võis oma silmaga veenduda selles, kui hästi olid ühe eaka hoone aknad aastatekoormale vastu pidanud. Teisalt tuleb puidust aken kliendile kallim.

Põhiliselt tarnitakse Taumar Puidu uksi-aknaid ja mööblit ikka Eesti suurematesse linnadesse Tallinna ja Tartusse. Firma juhataja hinnangul  tehakse kuus umbes 70 ruutmeetri jagu aknaid.

Vahel on rohkem tellimusi köögimööblile ja mõnikord tuleb valmis teha rohkem treppe, siis on jälle pearõhk uste ja akende valmistamisel.

Ettevõttes on paari tegevusaasta jooksul pea kogu masinapark välja vahetatud. Kui tootmisega tehti algust rendipinnal, siis praeguseks kuuluvad ruumid firmale.

“Töötajad on meil tublid, kõik universaalsete oskustega ning väljaõppinud puutöömehed. Mingit kitsast spetsialiseerumist väikeses firmas olla ei saagi,” hindas Dauno Maiste  töötajate oskusi. “Lattu me midagi ei tooda, meie tooteid võib lugeda ebastandardseteks.”

Toore saadakse naabritelt

Liimpuitu toodangu valmistamiseks saadakse naabritelt Puit-Profiil AS-st, planku tuuakse Võrust. Liimpuitu on tarvis oksavabade toodete valmistamiseks. Liimpuidust tooted lähevad värvi alla ja plangust tooted kaetakse lakiga. Lakitud tooteid tuleb vahel enne ka peitsiga katta.

Lisaks köögimööblile tehakse Taumar Puidus ka  magamistubade, esikute, pesuruumide sisustust.

Vähemal määral on mööblit ning uksi ja aknaid saadetud ka Rootsimaale. “Rootsis tegeleb meie toodanguga üks Põltsamaa noormees. Väiksemaid tellimusi tuleb meile sealt enam-vähem regulaarselt,” rääkis Dauno Maiste. Uksi-aknaid on viidud ka Soome, selles osas aitavad puidutöötlejaid nende Soomes tööl käivad sõbrad. “Kui mööblit valmistatakse enamjaolt eraklientidele, siis uste-akende tellijateks on põhiliselt firmad, selles osas meil enamasti kindlad koostööpartnerid välja kujunenud,” rääkis firmajuht. Mööbli panevad puutöömehed kõik ise paika, uksi-aknaid seevastu tuleb väga harva objektil paigaldamas käia.

Tellijaid Võrust ja Virust

Tuues näiteid erinevate objektide kohta, kuhu Taumar Puit OÜ töömeeste käe all valminud aknad on jõudnud, nimetas Dauno Maiste Võrus asuvat Kuperjanovi pataljoni ohvitseride maja. Samuti on Põltsamaal valmistatud uksed-aknad Haanja vallas asuval Rogosi mõisahoonel. Uued välisuksed on saanud ka Tallinnas Roosikrantsi tänaval asuv Versace kauplus. Tartus on aga Põltsamaa puutöömeeste valmistatud aknad auväärsel Tartu Ülikooli peahoonel. Kodukandis on Taumar Puit OÜ-s valminud uksed paigaldatud Võhmanõmmes asuvale ridaelamule. Põltsamaa puidutöökojas valminud aknaid võib leida ka mitmes Tartu linna lasteaias,  Jõgeva vallavalitsuse hoone sai aga mõni aeg tagasi siin valmistatud tammepuidust uksed.

Vähehaaval on remonditud ka oma tööruume ja parandatud meeste töö- ning olmetingimusi. Uuendatud on elektrisüsteem. Juhataja sõnul ei kasutata selliste lisatööde tegemiseks  võõraste abi, vaid ka nende töödega tullakse ise toime. Firmajuht loodab, et talve jooksul jõutakse remondiga lõpule. 

Laienemisplaane Taumar Puit ei pea. Dauno Maiste usub, et praeguseks välja kujunenud tootmismaht ja töörütm on igati sobilikud ning ta loodab samamoodi jätkata. Ka töötajaid ei plaani firmajuht praegu juurde võtta, senised tellimused on Taumar Puidus suudetud täita.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus