Üks õpetaja, üks õpilane

Kunstis ei tähenda juhendamine alati täpsete juhiste jagamist, mida õpilane peaks tegema või mida mitte tegema. Mõnikord õpilane ja õpetaja pigem lihtsalt inspireerivad teineteist. Midagi sellist võib öelda ka keraamikust pedagoogi Meedi Ümara ja tema õpilase Nathan Ra Vaino kohta, kelle ühisnäitust „Üks õpetaja — üks õpilane“ saab Jõgeval Betti Alveri Muuseumis näha veel reedeni.

Mõlemalt autorilt on väljas nii keraamikat, vitraaže kui ka maale-joonistusi. Meedi Ümar ütles oma kolmest pildist koosneva sarja „Kosmose kiirgus“ kohta, et see tekkis peaaegu iseenesest ehk täpsemalt mängust akrüülvärvide ja svammitükiga. Niisama mänguline ja dekoratiivne on assamblaaž „Mäng värvidega“, millelt leiab terve hulga kasutatud värvipliiatsijuppe. Nii et seda tööd võib peaaegu et säästu- või taaskasutustaieseks nimetada.

Eelkõige on Meedi Ümar aga siiski keraamik. Vaasid ja liuad, mida ta sel näitusel eksponeerib, on üsna rikkalikult lüsterdatud või suisa vedela kullaga dekoreeritud.

„Tahtsingi, et need esemed kannaksid endas pidulikku meeleolu,“ ütles Meedi Ümar.

Natuke tagasihoidlikumalt on nurka peitunud mõned keskaegsete eeskujude järgi valmistatud ning figuuride või lillornamendiga kaunistatud ahjukahlid, mida aga seda suurema tähelepanuga uurida tasub: on ju Meedi Ümar olnud viimasel ajal olnud kaasosaline õige mitme vana ja kunstiväärtusliku kahhelahju taastamises.

Omapärane fantaasiamaailm

16-aastase Nathan Ra töid vaadates peab kõigepealt sisse elama tema omapärasesse maailma, milles figureerivad fantaasiaolendid, tulevikuehitised ja putukad. Fantaasiaolendid — mutantkonnad, Valguslendaja, Jõumees, inspektor Vampiir ja Tuulmees — omavad küll teatud stiililist sarnasust ülemaailmselt tuntud animafilmitegelastega, ent pärinevad siiski Nathan Ra enda joonistatud koomiksitest. Ning neid koomikseid on tal vihikute viisi, sest ta joonistab neid peaaegu igal vabal hetkel. Näitusel võib samu tegelasi näha värvilise glasuuriga kaetud keraamiliste kujukestena.

„See koomiksi- ja multikamaailm pole küll päriselt minu maailm, aga et sellest maailmast pärit tegelased ongi praegusaja laste kangelased, olen minagi õpilastega suheldes neid pisut tundma õppinud,“ ütles Meedi Ümar.

Putukaid on Nathan Ra graveerinud klaasitükkidele, mis omakorda on saanud vitraažide koostisosadeks. Kas tõsimeelsed putukateadlased ehk entomoloogid vitraažidelt konkreetsed putukaliigid ära tunneksid, ei oska öelda, ent väga putukalikud tegelased on need igal juhul — arvatavasti filigraanselt välja joonistatud jalgade pärast.

Fantaasiarohke nägemus on noorel kunstnikul ka sellest, missugustest ehitistesti võiks koosneda ulmeline tulevikulinn. Seinal olevalt pildilt saab vaadata vaid paari hoonet, näitusesaalis olevalt ekraanilt saab vaadata aga tervet tulevikulinna teemalist slaidiprogrammi.

Hea figuurijoonistaja

Allakirjutanu lemmikpiltideks sel näitusel on Nathan Ra „Maagid“ ja „Halloween“, mille puhul huvitava värvirütmiga rohelisekirjul taustal on valgete kontuurjoonte abil kujutatud maagide ja muude fantaasiategelaste figuure. Rohelisekirjud taustad on tegelikult õpetaja Meedi maalitud, figuurid aga puhtalt Nathan Ra mõtte- ja kätetöö vili.

„Nathan Ral olid selleteemalised toredad graafilised joonistused olemas ning leidsime, et niimoodi, valgega värvilisele alusele maalides saab neist päris huvitavad taiesed teha,“ ütles Meedi Ümar.

Nathan Ra figuurijoonistamise oskus on tegelikult suisa hämmastav. Tema kunstnikest vanemad Sülli Reet ja Urmas sokutasid talle omal ajal ka anatoomiaõpikuid nina alla, ent nüüd ta nende abi enam ei vajavatki.

„Ta võib figuuri peast joonistada ükskõik mis asendis ja ükskõik mis nurga alt ning alati nii, et selles on sees dünaamika, liikumine,“ ütles Sülli Reet Vaino.

Meedi Ümara sõnul on Nathan Ra tugeva sisemise energia ja omapärase käekirjaga ning väga loomingulise natuuriga noormees. Lisaks sellele veel temavanuse poisi kohta tavatult elegantne ja viisakas. Ta on edukalt esinenud õige mitmel kunstikonkursil, näiteks päästeala loomevõistlustel ja sumoteemalisel laste joonistusvõistlusel, mis leidis aset kolm aastat tagasi seoses Rakveres toimunud juunioride sumo maailmameistrivõistlustega.

„Õige looming sünnib siis, kui kehtestatakse kindlad mängureeglid ja peetakse neist siis ka kinni,“ ütles Meedi Ümar. „Minu meelest suutsime me Nathan Raga ühiselt kehtestatud reeglitest hästi kinni pidada ja sobime päris kenasti ühisesse näituseruumi.“

iii

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus