Möödunud kevadel sai talunike algatusel loodud ühistu Paunvere Piim põllumajandusministeeriumist tegevuseks ametliku tunnustuse. ?Mullu ennustasid mõnedki meile väga lühikest eluiga. Ka tänavu kevadel käisid põllumajandusministeeriumi ametnikud meie tegevusega tutvumas ja jäid tervisekaitse ja tootmisnõuete täitmisega rahule,? lausus ühistu juhatuse liige, Aasa talu peremees Ilmar Tammistu.
Tema sõnul olevat ühistu Paunvere piim vastuvõtupunkt ainus maapiirkondadesse jäänud piimapunkt mitte ainult Jõgevamaal, vaid terves Eestis.
Ühistu Paunvere Piim nüüdisajastatud ruumid asuvad endiselt Palamuse Piimaühistult ostetud hoones. Ühistusse kuulub 16 liiget, kolmeliikmelise juhatuse eesotsas on talunik Ilmar Saag.
Ühistu piimapunkti toovad piima peamiselt Palamuse, Jõgeva ja Saare valla talunikud. Kaugeim paik, kust piim kohale jõuab, on talu Lääne-Virumaal. Mõnes majapidamises, millest piim Paunvere Piima jõuab, on vaid paar lehma, mõnes kümme või rohkemgi.
Ilmar Tammistu märkis, et ühistusse võib piima tuua igaüks, kes seda soovib ja kellel on veterinaararstilt saadud toorpiima müügiluba.
Piima edasi müümiseks on ühistul Paunvere Piim sõlmitud ostu-müügileping Kavastu Meiereiga Tartumaal. ?Hea, et Kavastu Meierei tuli meile vastu ka siis, kui ühistul veel tunnustust polnud. Tollal käisid meierei autod ise taluõuedest piima varumas,? rääkis Ilmar Tammistu.
?Ühistu kanda on mitmesugused majanduskulud, paljudele peredele on meie makstav piimaraha aga ainuke elatusallikas. Eeltoodut arvestades püüame piimarahad alati õigel ajal välja maksta. Mida suuremas koguses suudame piima varuda ja edasi müüa, seda enam võidavad loomapidajad majanduslikult,? ütles ta.
JAAN LUKAS