Ühistranspordist Jõgevamaa ühes nurgas

Elan suure asfalttee ääres Kallaste ja Mustvee vahel ja aasta aastalt jääb sellel ühiskondlikku transporti üha vähemaks. Kahe linna vahel omavahelist tõmmet eriti pole, küll aga tahaks meie kandi rahvas vahel 60 km kaugusel Tartus käia, aga see on võimatu. Ühtki otsebussi sinna ei lähe ega tule sealt siia ka. Möödunud kevadeni oli veel käigus õhtune buss, millega otse Tartust siia sai. Kuulu järgi pidi liin taastatama, aga paraku jäi see asjatuks lootuseks.

Tartu ja Jõhvi vahel liigub küll palju busse, aga meile lähimas Jõhvi-Tartu maantee bussipeatuses, Kolmnurga peatuses peatub 14st Tartust tulevast bussist vaid kaks. Ja kummagi pealt tulles pole võimalik kohe teise bussiga Kallaste suunas edasi saada. Niisiis ongi mõttekam sõita Mustveeni välja (linnas on vähemalt võimalik kuidagi aega parajaks teha!) ja siis sealt millalgi kodu poole tagasi. Paraku läheb teekond sel viisil tervelt 16 km pikemaks ja tublisti aeganõudvamaks.

Idapoolne Jõgevamaa on ilmselt ääremaa, aga kas sealt ei peagi siis liikuma saama? Kõik inimesed ei taha või ei saa endale autot muretseda ning ka keskkonnale oleks koormus väiksem, kui osa inimesi ühiskondlikku transporti kasutaksid. On ju neidki, kes on maale just autode rohkuse eest pakku tulnud, aga nad ei taha olla seal sundasumisel.

Inimesi elab meie kandis tõesti vähe. Aga võib-olla on siinse elanikkonna vähenemine saanudki alguse just ühistranspordiliikluse hõrenemisest? Samas peaksid nii omavalitsus, maakond kui ka riik huvitatud olema sellest, et need vähesedki inimesed siia püsima jääksid. Järelikult peaksid nad midagi ette võtma, et siin ühiskondliku transpordi võimalus säiliks. Regionaalpoliitika võiks ju tagada selle, et elada oleks võimalik igas Eestimaa nurgas.

Lõpetuseks veel üks sõiduelamus. Vana aasta viimase päeva hommikul kell 7.30 alustasin teekonda Pärnust koju. Olin Jõgeva Maavalitsusest enne pärinud, kas kohe edasi saab Mustveesse. Sain jaatava vastuse, aga pühapäeviti siiski see buss ei käi. Internetist ei suutnud ma Jõgeva bussiinfot leida ise, küll aga teiste linnade kohta.

Nii õnnestus tee Jõgevalt Mustveesse (36 km) läbida kolme erasõidukiga 3 tunniga, (aitäh neile kenadele inimestele!) mis tähendas, edasi sain sõita alles kell 19.30. Polegi paha, 12 tunniga Pärnust koju?

Eha Nõmm,
Raatvere küla

blog comments powered by Disqus