Ühisgümnaasiumi õpilased meenutasid Betti Alverit luuleetendustega

Eile hommikul oli Jõgeva Ühisgümnaasiumi saali kogunenud nii palju luulehuvilisi õpilasi ja õpetajaid, et paljud pidid etendusi põrandal istudes või seistes kuulama. Luuleetenduste teema oli, nagu varasematel aastatel, ka tänavu sarnane “suure” Tähetunniga ning inspireeritud Alveri luuleridadest : “Kui armastada sind, siis kunas, kunas veel kui mitte nüüd….”.

Jõgeva Ühisgümnaasiumis on Betti Alveri sünniaastapäeva alati meeles peetud. Viiel korral on ühisgümnaasiumi õpilased osalenud suurel tähetunnil. Alates 2000. aastast on nimetatud koolis oma mälestustund, kus kõik klassid alates kaheksandast oma luuleetendustega osalevad.

Õpilased olid, nagu alati, leidnud erinevaid vaatenurki luule toomiseks kuulajate-vaatajateni. Oli nii hingestatud luulelugemist kui ka lühikesi ja löövaid luuleetendusi, tuimalt rivis lihtsalt teksti mahalugemist tänavu ei märganudki. Juttu oli dramaatilistest hukkumistest, armastuse kaotamisest ja leidmisest, vanemate ja laste lahkhelidest. Üks klass oli kavva sisse toonud kaardimängustseeni.

Luuleetendusi jälgis ?ürii, mis oli kokku pandud tavapärasest veidi teisiti: tänavu ei kuulunud hindajate hulka ühtegi emakeeleõpetajat, lisaks õpetajatele oli kaasõpilasi hindama kutsutud ka abituriente. Tänavu lõpuklassid võistluses kaasa ei löönud. Nooremad õpilased arvasid selle kohta, et tänavused abituriendid on võidud kahel eelnenud aastal juba noppinud ning tahavad seekord auhinnad noorematele jätta.

Lisaks võistlustulle astujatele said luulesõbrad jälgida ka kooliteatri etendust, uuesti sai kuulata luulepõimikut, mida esitati Tartus Raadi kalmistul Betti Alveri haual. On saanud traditsiooniks, et poetessi sünniaastapäeval viivad tema hauale lilled mõlema kooli esindajad, kuid luulepõimikuga esinevad ühisgümnaasiumi õpilased.

8a klassi õpilased Katrin Jõgi ja Tairi Arold, kes olid ühed 108 eile lavale astunud noorest, olid võidu üle siiralt üllatunud ja rõõmsad. Selle klassi viisteist õpilast esitasid südamliku etenduse Marie Underi luule põhjal. See pälvis ühe peaauhindadest ? rändauhinna, milleks on kogumik “Tuhande aasta tarkus”. Varem pole kaheksanda klassi õpilased, kes on ühtlasi kõige nooremad osalejad, peaauhinda võitnud.

Katrin ja Tairi rääkisid, et proovi tehti umbes nädal aega. “Nii palju sai naerda, väga lõbus oli. Meeldis, et poisid, kes tavaliselt just väga aktiivsed ei ole, seekord kaasa lõid,” rääkis Katrin. ?Õpetaja Inga Reinumägi aitas meil kava kokku panna, oleme talle selle eest tänulikud,? lisas Tairi. Tüdrukute sõnul tuli valida ka kostüümid ja liikumist harjutada. Kuigi harjutada sai justkui piisavalt, oli esinejatel enne lavale astumist ikkagi närv sees, aga õnneks laabus kõik hästi.

10b klassi õpilased esinesid kavaga “Kuningate lapsed”, mis oli inspireeritud tundmatu autori teosest. Noorte hoogne ja vaimukas esinemine tõi neile hinnalise auhinna ? kutsed “suurele” Tähetunnile.

Nimetatud klassi trupi üks esinejatest Liina Sobak sai lisaks veel parima naisosatäitja auhinna ? sõnatu ja lühikese kalamehe osatäitmise eest. Neiu ise arvas, et tegelikult sai ta tunnustuse hoopis kaasalöömise eest kooliteatri etenduses ?Sealne jutustaja roll oli tunduvalt suurem ja tähtsam,” arvas ta. Parima meesosatäitja tiitli pälvis Dimitri Krepkov 11b klassist.

Kümnenda klassi neiud Marta Makarevit?, Maria Orb ja Liina Sobak rääkisid, et aega etendust ette valmistada jäi vähe. ?Proovi saime teha vaid kolmel-neljal korral, kostüümid saime selga vaid korra,? rääkis Marta. Idee etenduseks sündis nii-öelda kamba peale, natuke aitas nõu ja jõuga ka eesti keele õpetaja.

?Hõikasime siis üle klassi, kes prints ja printsess tahavad olla, ja siis sai rollidki kenasti jaotatud,? rääkis Marta.

Tüdrukute hinnangul on selline üritus väga oluline: see ühendab õpilasi, parandab klassi koostööd ning võimaldab õpilastel esinemiskogemusi saada.

Oma auhinna kasutavad neiud kindlasti ära: ?Kutsetega saame etendusi vaatama, samuti õhtusele peole ja Noorkuu kontserdile,? ütles Liina.

Kõik kolm kümnenda klassi tüdrukut, kellega rääkisime, löövad kaasa ka kooli näiteringis. Näitering, mis alustas tööd alles tänavu sügisel, sai samuti tuleristsed just eilses luuletunnis, esitades Arno Vihalemma “Hommik taeva ooteruumis”.

Tüdrukute sõnul oli proove veel vähe tehtud ning esinemine toimus “vähendatud koosseisuga”.

EVA KLAAS

blog comments powered by Disqus