Ühe tugeva küla lugu

Sadala rahvamaja õuel avati ja õnnistati laupäeval sisse kõlakoda-laululava, lipuväljak ja tulealtar. Uhke ja nägus rajatis on Sadala Külade Seltsi kingitus Eesti Vabariigi 100. aastapäevaks.  Juba esmamulje kinnitas, et tulevikus ei hakka see teenima ainult kohalikke, vaid pakub võimalusi hoopis suuremate, ka maakondlike sündmuste korraldamiseks.

Sadala ei ole suur ega rahvarohke paik. Praegu on seal elanikke kolmesaja ringis, kuid rahvakultuuri traditsioonide hoidmisele ja tutvustamisele on sealkandis alati mõeldud, ka juba väga ammustel aegadel, kui tegutseti veel väikevallana. Ajad on pillutanud Sadalat kord ühe, kord teise omavalitsuse rüppe, kuid selle väikese paiga meelsus ning pealehakkamine on seeläbi vaid tugevamaks muutunud.

Seda kinnitab ka nüüdne tegu, millega realiseeriti mitmete aastate unistus oma suvise peopaiga järele. Kõrval asuva renoveeritud ning aktiivset seltsielu elava rahvamajaga koos moodustab kõlakoda ühtse terviku, mis võimaldab tulevikus Sadalasse tuua ka suuri pidusid. Kõik tingimused taoliste ettevõtmiste võõrustamiseks on parimal kujul nüüd olemas. Inimestest, kes seda vankrit vedada oskavad ja tahavad, kohapeal samuti puudu ei ole.

Kokkuvõttes näitab see kõik, et ühe maakoha suurus ei sõltu sugugi ainult geograafilisest asukohast, vaid selle teevad tuntuks ja tugevaks ikkagi inimesed. Need, kes päevast päeva ihu ja hingega kohapeal toimetavad, unistavad ja oma suured unistused lõpuks ka ellu viivad. Kohalik omavalitsus võib vaid rõõmu tunda, et tema territooriumil asuvad sellised külad ja toimetavad tegusad inimesed. Jääb üle vaid ulatada abikäsi.  

blog comments powered by Disqus