Tuumakalt ja jõuliselt

Põltsamaa kunstikool tähistas hiljuti oma kümnendat sünnipäeva. Sel puhul pandi kunstikooliga ühes majas tegutsevasse galeriisse pART üles kooli vilistlaste näitus Tuuma jõud“ ning peeti sama pealkirjaga konverentsi.

Põltsamaa kunstikool on muutunud nii loomulikuks ja oluliseks osaks Põltsamaa kultuurielust, et kipud küsima: aga kuidas siis elati, kui kunstikooli polnud? Just nii küsime mõnikord internetile ja mobiiltelefonidele mõeldes: kuidas üldse hakkama saadi, kui neid veel polnud?

Põltsamaa kunstikooli on praeguseks lõpetanud kolm noorte kursust ja kaks täiskasvanute kursust.

Vilistlased ongi meie kooli mõtteline tuum,“ ütles kunstikooli juhataja Ethel Hakkaja. Ja millega siis ikka kooli ümmargust sünnipäeva tähistada kui mitte vilistlaste näitusega.“

Kuidas keegi teemat Tuuma jõud“ lahti mõtestab, jäeti igaühe enda mureks. Ning tõlgendusi tuligi igasuguseid. Kes vaatas tagasi ajale, mil kunstikool tema enda isiksuse tuuma kujundas, kes mõtles laiematele ühiskondlikele protsessidele, kes raku- või aatomituumale.

Kooliteemat käsitlenud töödest jäi vahest enam meelde esimese lennu vilistlase Eva Järve oma. Evale oli nimelt näppu jäänud üks kirjake, mille kunstikooli kursusekaaslased Kristina, Aive ja Martin talle kuus aastat tagasi, kooli lõpetamise aegu jätnud olid. Sellel oli tekst: Läksime kunstikooli. Tule ka.“ Kirjake tekitas Eval tugeva mõtte- ja tundesilla kunstikoolis õppimise ajaga ning nii valmiski installatsioon, milles ära kasutatud vana värviplekiline kittel ja muud kooliajaga seotud atribuudid.

Täiskasvanute kursuse lõpetanud Marian Rõuk on ametilt loomaarst. Sestap pole ime, et ta oma töös raku tuuma kujutas. Saatesõnas maalile tõdes autor, et raku tuuma on kogunenud meie planeedi info ja elujõud.

Teise lennu lõpetaja Minni Kaju installatsioon kujutas tuumaseent, tõsi küll, mitte just väga ähvardavas, vaid pigem dekoratiivses vormis. Klaasist ja pleksiklaasist installatsiooni aitas materjalis teostada täiskasvanute kursuse lõpetanud Ilo Kaju.

Tuum võib olla tegelikult ka pähklil või luuviljalise kivil. Täiskasvanute kursuse lõpetanud Külli Kivisilla maalil ongi kujutatud stiliseeritud ploome, mis küpsed korjamiseks. Üks leidlikumaid ja löövamaid oli näitusel aga Aime Gretško (temagi on lõpetanud täiskasvanute kursuse) töö Väävli jõud“. Oma tuleleeke kujutavale akrüülmaalile oli ta kinnitanud ehtsa tiku. Kas saab veel otsesemalt vihjata?

Kõik vilistlased kahjuks näitusetööd valmis ei jõudnud: kes valmistus gümnaasiumi riigieksamiteks, kes kõrgkooli lõpetamiseks, kel olid muidu kiired ajad. Et kooli juhataja jaoks oli oluline, et kõik vilistlased siiski kuidagi esindatud oleksid (Mulle meeldib, kui kogu pere koos on!“ ütles Ethel), mõtles ta välja kavala nipi: kahe vilistlase tööd tegi ta nende idee järgi ise valmis, ülejäänud puudujad“ olid esindatud vanade akendega, mille raamid olid värvitud vastavalt sellele, milline toon konkreetse vilistlase mälus kunstikoolis õppimise ajaga seostus.

Mina jäin vilistlaste näitusega küll väga rahule,“ ütles Ethel Hakkaja ja lisas, et Põltsamaa kunstikooli lõpetanud noortest on kunsti alal edasi õppima läinud päris suur protsent. Oma lõpetajatest kunstnike vormimine pole küll meie eesmärk, pigem õpetame me vaatama ja nägema maailma enda ümber. Samas on kunstikooli lõpetanul juhul, kui ta kunsti kõrgkooli läheb, seal lihtsam õppida kui teistel: ta ei pea enam baasoskuste omandamise peale aega raiskama, vaid võib rohkem loomingule keskenduda.“

Eile oli vilistlaste näitus Tuuma jõud“ paraku viimast päeva üleval ja tänasest saab galeriis pART näha juba kunstikooli neljanda lennu lõputööde näitust. Põltsamaa kultuurikeskuse galeriis saab aga 14. maini vaadata kunstikooli täiskasvanute kursuse kevadnäitust Impressionism“. 17. maist on sealsamas väljas kunstikooli põhikursuste samuti impressionismile pühendatud kevadnäitus.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus