„Tuulelastel” kuulatakse südamehäält

Jõgevale koguneb homme paarsada noort luulehuvilist kogu Eestist. Põhikooliealistele mõeldud luulepäevadel Tuulelapsed” etendatakse seekord lavastusi teemal Südamehääl”.

 

Nagu novembrikuised gümnaasiumiõpilastele mõeldud luulepäevad “Tähetund”, on ka “Tuulelapsed” pühendatud Jõgeval sündinud luuletaja Betti Alveri mälestusele. Kui “Tähetund” jõudis mullu juba kahekümnenda sünnipäevani,  siis “Tuulelastele” kogunetakse alles kaheksandat korda. Kui varem on põhikooliealised mänginud oma luulelavastusi Jõgeva gümnaasiumi aulas, siis seekord on nende päralt Jõgeva kultuurikeskuse tunduvalt suurem lava.

““Tuulelastega” kultuurikeskusse kolimine sai alguse väikesest segadusest,” ütles üks luulepäevade korraldajaist, Jõgeva gümnaasiumi kooliteatri Liblikapüüdja lavastaja Lianne Saage-Vahur. “Keegi meist, korraldajatest — tagantjärele polegi me enam kindlaks suutnud teha, kes just täpselt — oli kunagi kultuurikeskusse teatanud, et “Tuulelapsed” toimuvad seal. Kui siis kultuurikeskuse juhendaja Airi Rütter viimaks aru pärima hakkas, millal me oma lavastuste proove tegema ja luulepäevi ette valmistama tuleme, siis hakkasime mõtlema ja jõudsime järeldusele, et võib-olla ongi õigem ka nooremate luulepäevad kultuurikeskuses teha. Siis on neil ükskord “Tähetunnile” tulles juba suure lava kogemus olemas. Ja nii ei sega luulepäevad ka meie reedesi koolitunde.”

17 lavastust

Nii avataksegi luulepäevad homme keskpäeval kultuurikeskuses ning seejärel mängitakse viide blokki jagatuna ära kõik 17 konkureerivat lavastust. Jõgevamaa truppide omi on nende hulgas tervelt viis: üles astuvad Liblikapüüdja kolm eri vanuses truppi ning Puurmani näitering Lumm (juhendaja Keiu Kess) ja Lustivere põhikooli trupp (juhendaja Malle Tuur). Korraldajate poolt anti seekord teemaks, nagu juba öeldud, “Südamehääl”.

“Ka hiljutise “Tähetunni” teema oli lähtuvalt ees ootavast suurte muutuste ajast tõsine — “Luigelaul”. “Tuulelaste” teema on sellega mõtteliselt seotud. Ka põhikooliealised ei pea kogu aeg ainult nalja tegema, vaid võivad kõnelda ka tõsisemalt ajalikest ja ajatutest asjadest ehk asjadest, mis on südamel ja mis on elus tähtsad,” ütles Lianne Saage-Vahur.

Just sellest kõnelevad ka need lavastused, millega astuvad üles Liblikapüüdja teise, neljanda ja kaheksanda klassi trupp. “Kaheksandike” lavastus põhineb näiteks eesti luuleklassikasse kuuluval Gustav Suitsu luuletusel “Kerkokell”.

“Olen selle teksti juurde siis, kui õpilastega etlejate konkursiks või luulepäevadeks valmistume, miskipärast aeg-ajalt ikka tagasi tulnud, sest jälle tekib tunne, nagu oleks sellega tegelemiseks õige aeg, nagu seostuks see mõne emotsiooni või sündmusega,” ütles Lianne Saage-Vahur.

Nõukoda ja õpikojad

Lavastusi hindab Nõukoda, millesse kuuluvad kooliteatrirahva suur sõber Toomas Lõhmuste, kirjanik Leelo Tungal, Eesti Harrastusteatrite Liidu kooliteatrite koordinaator Maret Oomer, Vanemuise teatri noortetöö juht Mall Türk ning VAT Teatri näitlejad Meelis Põdersoo ja Ago Soots.

Osa Nõukoja liikmetest ehk täpsemalt Maret Oomer, Meelis Põdersoo ja Ago Soots juhendavad ka traditsioonilisi laupäevahommikusi õpikodasid. Lisaks neile tegelevad noorte luulehuvilistega Rakvere Teatri näitleja Mihkel Kabel, Vanemuise teatri balletitantsija Aivar Kallaste, Vanemuise Kollased Kassid ja Liblikapüüdja vilistlane Karl Sakrits. Õpikojad tegutsevad Jõgeva gümnaasiumi ruumides, ent pärast lõunat tulevad noored taas Jõgeva kultuurikeskusesse, et vaadata Vanemuise teatritundi “Tants läbi aegade”. Selles astuvad üles Vanemuise tantsukooli õpilased, keda juhendab Jelena Poznjak-Kõlar. Teatritundi võivad vaatama tulla kõik, kel asja vastu huvi. Pärast teatritundi kuulutatakse välja luulepäevade paremad tegijad ja teod. 

LUULEPÄEVADE “TUULELAPSED” AJAKAVA

Reedel, 18. jaanuaril

12.00  avamine Jõgeva kultuurikeskuses.

12.45-13.30 etendused kultuurikeskuses: Kunda laste näitetrupp Karoliine (algklassid), Puurmani näitering  Lumm ja Kehra Gümnaasiumi trupp Lunaatikud.

13.45-14.30 etendused kultuurikeskuses: Viimsi keskkooli näitering K.O.K.K., Lustivere põhikooli näitering ja Jõgeva gümnaasiumi kooliteatri Liblikapüüdja 2. klassi trupp.

15.30-16.30 etendused kultuurikeskuses: Viimsi keskkool näitetrupp Eksperiment, Saaremaa Ühisgümnaasiumi Kreputlased, Orissaare gümnaasiumi Mo-teater ja Kolga keskkooli Kohal-Olijad.

16.45-17.45 etendused kultuurikeskuses: Tarvastu gümnaasiumi näitering, Vaida Põhikooli näitering, Kunda laste näitetrupi Karoliine vanem rühm ja Jõgeva gümnaasiumi kooliteatri Liblikapüüdja 4. klassi trupp.

18.00-18.45  etendused kultuurikeskuses: Põlva Ühisgümnaasiumi näitetrupp, Lasnamäe Üldgümnaasiumi näitetrupp Et ja Jõgeva gümnaasiumi kooliteatri Liblikapüüdja keskastme trupp.

19.00 mälestushetked Betti Alveri pargis

Laupäeval, 19. jaanuaril

9.30-12.30 õpikojad koolimajas.

13.30  Vanemuise teatritund „Tants läbi aegade“ kultuurikeskuses.

14.30  luulepäevade lõpetamine kultuurikeskuses. 

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus