Tuulelapsed: lustlik legomäng Leelo Tungla luuletustega

Ei tea, kas teemast ? Leelo Tungla luule ? või millestki muust tulenevalt käis laval tükati selline mõtte ja vaimukuse tulevärk, et küsisid endalt: on need tõesti alles algklassi- ja põhikoolilapsed? Lavastusi hinnanud Nõukoda oligi laupäeva õhtupoolikul kokkuvõtteid tehes parajalt plindris.

“No kuidas sa seda mõõdutööd teed, kui kõik on täpselt üks meeter pikad!? kurtis luulepäevade lõpetamisel Eesti Raadio raadioteatri juhataja Toomas Lõhmuste. Tahtis Nõukoda või ei tahtnud, lõpuks pidid nad oma ametikohustustest tulenevalt mõned siiski mõnevõrra meetrisemateks tunnistama kui teised. Laureaaditiitli pälvisid: Torma kooli draamaring OFF (?Sajajalgse sekeldus?; juhendaja Ülle Säälik), Jõgeva Gümnaasiumi kooliteater Liblikapüüdja (?Tulge, kutsud?; juhendaja Lianne Saage-Vahur), Kolga Keskkooli Kohal-olijad (?AEGlane, kiire, kiire?; juhendaja Terje Varul), Varstu Keskkooli Kõgõkogo (?Lihtne asi?; juhendaja Lea Mändmets), Saaremaa Ühisgümnaasiumi Kreputlased (?10 ja 2×10?; juhendaja Rita Ilves) ja Lasnamäe Üldgümnaasiumi näitering Et (?Unistus suurimast sõbrast?; juhendaja Juta Teral).

Eripreemiatest tuli mitu ka Jõgevamaale: tubliduse eripreemia ja Hea Lapse aastatellimuse sai Esku-Kamari Kooli trupp (?Aastakaar?; juhendaja Jane Müllerson), vapruse ja südikuse eripreemia sai H. Elleri nimelise Tartu Muusikakooli Tabivere filiaali teatriklass (?Teatris ei või sülitada?; juhendaja Tiina Tegelmann) ja huumori eripreemia Reigo Sander Torma kooli draamaringist OFF. Ühe näitleja- ehk isikupreemiatest sai samuti Torma trupis kaasa teinud Malle-Mari Läänesaar ning ühe Eesti Rahvusringhäälingu eripreemiatest Torma trupi bänd koosseisus Tanel Neimann, Kirill Rak?a ja Ako Säälik.

 Nii et Torma OFFi vanem rühm lahkus luulepäevadelt seekord üsna suure auhinnanoosiga. Nende lavastus ?Sajajalgse sekeldus? põhines ühelainsal luuletusel, aga sellest oli siis ka maksimum võetud. End pulma minema sättiva sajajalgse riietumist, mitmekordset jalanõudevahetust ja ootamatut puänti ? pulm oli eelmisel päeval ära peetud ? lustisid nii tegijad laval kui ka vaatajad saalis.

?Leelo Tungla luule oli väga hea teema: tema raamatuid lapates võis igalt leheküljelt mõne sütitava teksti leida,? tunnistas Torma OFFi juhendaja Ülle Säälik. ?Ainus mure oli lõpuks see, et mida väljavalitust võtta, mida jätta. Sajajalgse loo kasuks otsustasime üsna viimasel hetkel.?

26 jalga

Torma sajajalgsel oli tegelikult 26 jalga, st et teda mängis 13 noort näitlejat. Niimitu paari pidi siis olema ka kingi ja kummikuid. Õnneks olid Ülle Sääliku sõnul kõigil osalistel kummikud olemas: need hakkavat jälle moodi minema, eriti sellised ?kiiksuga? ? lillelised, täpilised ja triibulised.

        Leelo Tungla luule kiitsid heaks teemaks ka teised juhendajad.

 ?Leelo Tungalt teavad kõik lapsed. Paljud tema luuletused on neil või mul endal juba varasemast ajast peas,? ütles Kehra Gümnaasiumi Lunaatikute juhendaja Endla Klemets. ?Üks meie väike tüdruk ajas näiteks silmad üllatusest suureks, kui Leelo Tungalt siin nägi: ta ei kujutanud ettegi, et nii kuulus inimene võiks siia, meie sekka tulla.?

?Kuulus inimene? ise kinnitas aga, et kui keegi Tuulelastel üldse teistest suurem võidumees oli, siis oli see tema, sest nii jõulist tagasisidet pole ta oma loomingule kunagi varem saanud.

?Sain teie lavastuste põhjal teada, missugused luuletused on populaarsemad ja mida kõige meelsamini esitatakse,? ütles Leelo Tungal. ?Üllatas see, et olite lõike eri luuletustest nii julgelt kokku pannud ning kasutanud vaheldumisi lastele ja täiskasvanutele kirjutatud luuletusi.?

Luulelavastuse kokkupanek on tõesti väga põnev ja õpetlik tegevus.

?Aga õpib ka teiste lavastusi vaadates,? kinnitas Torma OFFi juhendaja Ülle Säälik. ?Kogu aeg jälgid, et mis oli hästi tehtud ja mida teeks ise paremini.?

Õpetlik oli kindlasti ka see jutt, mida Leelo Tungal pärast kõigi lavastuste äravaatamist lastele oma koolipõlvest rääkis. Et kuidas ta end väikesest maakoolist suurde linnakooli minnes ja praktilise meelelaadiga tädi juurde elama asudes natuke üksikuna tundis ning kuidas raamatute lugemisest ja ise luuletamisest tuge leidis. Ega noor olemine pole kunagi kerge olnud. Ei olnud Leelo Tungla noorpõlves, ei ole tänapäevalgi.

Torm ja tuul

Kui kaks aastat tagasi paukus Tuulelaste ajal kõva pakane, siis seekord olid õige tuulised ilmad. Reedel ära esinenud kuressaarlased ja orissaarlased asusidki kohe laupäeva hommikul tagasiteele ? kartuses, et õhtupoole praamid enam ei käi. Torm valitses reedel Vooremaa toimetuse e-postkastiski. Kõigepealt tuli Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituudist (EMHI) kaks tormihoiatust, siis saatis Torma vald Torma Valla Teataja materjalid ja seejärel saabus ? uuesti EMHIst ? järgmiselt sõnastatud järelepärimine:

 “Palun teatada, kas te ka 2008. aastal soovite saada tormihoiatusi. Kui mitte kõiki, siis milliseid??

Algul mõtlesin vastata, et sooviksime hoiatatud saada teisipäeviti ja ida suunast lähenevate tormide eest, siis aga taipasin: tormihoiatustest enam meeldib mulle saada teateid selle kohta, et tuulelapsed on jälle Jõgevale tulemas. Aga neid teateid pole loota EMHIst, vaid Jõgeva Gümnaasiumist. Ja alles 2009. aastal.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus