“Tuulelapsed” lähevad luule vahendusel naabritele külla

Homme kogunevad luulehuvilised noored kogu Eestist taas Jõgevale. Betti Alverile pühendatud põhikooliõpilaste luulepäevadel “Tuulelapsed” minnakse seekord värsside vahendusel naabritele külla.

“Tuulelastel” esitatavad lavastused on seekord nimelt üles ehitatud läti, leedu, poola, soome, rootsi, norra ja taani autorite luulele.

“See teema — “Naabrile külla” — mõlkus mul mõttes juba ammu,” ütles Jõgeva kooliteatri Liblikapüüdja lavastaja ja luulepäevade üks korraldajaid Lianne Saage-Vahur. “Loetelu naabermaadest sai küll üsna suvaline ja ega nad kõik päris vahetud naabrid olegi. Arvasin, et selline teema aitaks meil ümberkaudsete rahvaste luulest paremat ülevaadet saada. Soome luulest me ehk veel teame midagi, aga kui palju näiteks läti, leedu, rootsi või norra luulest? Vene luule jätsime aga sellest loetelust teadlikult välja, sest kui me selle sisse oleksime jätnud, oleks valdavalt vene luulet loetudki, sest see on kõige tuttavam ja paremini kättesaadav. Liiatigi on vene luule meil “Tuulelaste” teemana juba korra figureerinud.”

Liblikapüüdja lavastaja tunnistas, et ülesanne, mis truppidele sai antud, polnud kergete killast, sest väljapakutud nimistusse kuuluvate naabrite luulenäiteid pole meie raamaturiiuleilt just palju leida. Kui aga midagi huvitavat leitud sai, siis oli rõõm seda suurem.

“Ma ise sain küll palju targemaks,” ütles Lianne Saage-Vahur.

Võõrustajatelt viis lavastust

Luulepäevad avatakse homme keskpäeval kultuurikeskuses. Seejärel vaadatakse viide blokki jagatuna ning väikesi hingetõmbepause ja üht pikemat lõunavaheaega tehes ära kõik 18 luulepäevadele üles antud lavastust. Neist tervelt viis esitavad Liblikapüüdja eri vanuses trupid. Kõik viis blokki lõpevadki Liblikapüüdja etendusega. Küsimusele, miks Liblikapüüdja nii suure hulga lavastusi välja toob, vastas Lianne Saage-Vahur, et sügisel tuli kooliteatrisse väga palju lapsi, kes tuli jagada mitmesse rühma. Ning juhendajal polnud südant kellelegi öelda, et nemad “Tuulelaste” ajal lavale ei pääse. Tõsi, esimene klass jäi siiski kõrvale ja muidugi ka gümnaasiumiõpilased, kes ei mahu selle ürituse jaoks kehtestatud vanusepiiridesse. See-eest saab üheksanda klassi truppi laval näha suisa kahel korral ja üsna eriilmeliste kavadega. Üks neist põhineb norra, rootsi ja taani nüüdisluulel, teine aga leedu 1940. aastate nn proletaarsel luulel.

“Leidsin 1947. aastal välja antud leedu proletaarse luule kogumiku oma kodusest raamaturiiulist. Ei tea isegi, kust see sinna oli sattunud, aga kui üheksanda klassi noortega neid ülespuhutud tekste lugesime, olime naerust kõveras. Valisime sealt lavastuse jaoks välja armastusteemalised tekstid. Need olid veel eriti kentsakad,” ütles Lianne Saage-Vahur.

Lisaks Liblikapüüdja neljale erinevale koosseisule on Jõgevamaa “Tuulelastel” esindatud veel kahe trupiga – Lustivere külaseltsi luuleringiga “Mõte ja sõna” (juhendaja Malle Tuur) ning Laiuse põhikooli näiteringiga (juhendaja Helge Maripuu).

Kella 19ks peaksid kõik lavastused vaadatud saama ning siis minnakse üheskoos Betti Alveri parki, et avaldada luule, muusika ja küünlatulede saatel austust Jõgeval sündinud luuletajale. Tõsi, ilm on praegu külm, ent loodetavasti mitte nii külm, et mälestushetk ära tuleks jätta.

“Ühel korral oleme “Tuulelaste” mälestushetke tõesti ära jätnud, aga siis oli külma ka vaat et kolmkümmend kraadi,” ütles Lianne Saage-Vahur.

Üheksandat korda

Luulelavastusi hindavasse Nõukotta kuuluvad seekord Eesti Rahvusringhäälingu raadioteatri juht Toomas Lõhmuste, kirjanik ja luuletaja Leelo Tungal, Eesti Harrastusteatrite Liidu juht Kristiina Oomer, Tallinna ülikooli õppejõud Rain Mikser, Vanemuise teatri noorsootöö juht Mall Türk ning näitlejad Garmen Tabor ja Veikko Täär. Õhtul annavad Nõukoja liikmed truppide juhendajatele tagasisidet. Laupäeva hommikupoolikul, mil noored luulesõbrad hakkajate teatritudengite juhendatavates töötubades tegutsevad, on hindajatel aga aega otsustada, milliseid truppe, näitlejaid ja juhendajaid reedel nähtu eest tunnustada. Luulepäevade lõputseremoonia algab laupäeval kell 14.30 kultuurikeskuses.

“”Tuulelastele” saabub küll veidi vähem truppe kui esialgsete helistamiste ja huvitundmiste põhjal oodata võis,” sõnas Lianne Saage-Vahur. “Samas on mitu saabuvat truppi väga suured, nii et ühtekokku on noori luulehuvilisi ikkagi umbes kakssada. Ega palju rohkem Jõgeva põhikooli Rohu tänava majja ööbima mahugi.”

Luulepäevi “Tuulelapsed” peetakse Jõgeval juba üheksandat korda ja neist on osa saama oodatud kõik luule- ja teatrihuvilised. Luulepäevi korraldavad MTÜ Tähetund ja kooliteater Liblikapüüdja.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus