Jõgevamaa turismiinfokeskus, mis vahepeal tegutses Jõgeval maavalitsuse hoones, on nüüdseks taas Palamusele kolinud. Nüüd ollakse jälle seal, kus turismielu tukset tugevamini tunda.
Enne kuue aasta tagust Jõgevale kolimist oli turismiinfokeskuse asupaigaks Palamuse kogudusele kuuluv köstri ait. Ka nüüd tegutseb infokeskus kogudusele kuuluval pinnal, ainult et teises hoones — vanas pastoraadis, kus tegutseb ka rahvamaja.
“Palamuse kogudus oli lahkesti nõus kaks pastoraadi esimese korruse tuba turismiinfokeskust haldavale Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskusele välja rentima,” ütles JAEKi turismiinfokonsultant Anneli Villem. “Varem kasutati üht neist tubadest pühapäevakooli tundide läbiviimiseks. Nüüd toimuvad need teisel korrusel.”
Vana pastoraat on muinsuskaitse all ja sellest tulenevalt on turismiinfokeskuse võimalused oma asukohast teada anda mõnevõrra piiratud.
“Maja seinale me suurt silti panna ei saa, aga loodetavasti leitakse meid ka väiksemate akna- ja uksesiltide järgi üles,” ütles Anneli Villem.
Staažikamatele palamuslastele piisab muidugi sellest, kui öelda, et turismiinfokeskus asub seal, kust külaraamatukogu 1999. aastal välja kolis.
“Paljud palamuslased ongi käinud siin nostalgitsemas ja meenutamas, kuidas asjad raamatukogu ajal olid. Kunagine raamatukoguhoidja Mare Nahk astus sisse kohe esimesel päeval, mil siin uksed avasime,” ütles Anneli Villem.
Turismiinfokeskus on uues kohas avatud olnud juba 4. maist ning peale kohalike on selle üles leidnud ka võõrad, sealhulgas välismaalased. Ka päris esimesed külastajad olid Anneli Villemi sõnul välismaalased (mis rahvusest just, seda Anneli ei küsinud), kes tulid Tartust ja soovisid sõita Lääne-Virumaale Palmsesse ning enne seda veel Jõgeval lõunastada.
Rohkem ruumi
Palamusel on turismiinfokeskusel rohkem ruumi kui Jõgeval maavalitsuses.
“Loodan, et nüüd hakkavad meilt läbi astuma ka turismigrupid,” sõnas Anneli Villem. “Jõgeval liiguvad rohkem üksikturistid ja gruppide vastuvõtmiseks poleks meil seal ruumigi olnud.”
Jõgevamaa turismiinfokeskuses jagatakse nii suulist infot kui ka mitmesuguseid trükiseid. Need tutvustavad nii Jõgevamaa turismiobjekte ja –marsruute kui ka kogu Eesti vaatamisväärsusi. Kes soovib, saab infokeskusest meeneid osta. Nn vabrikumeenete kõrval on pakkuda ka paari kohaliku käsitöömeistri (Ingrid Juuse ja Kerli Pajusaar) ja tormalanna Erika Aasa loomingut.
“Kohalikud käsitöömeistrid võiksid oma toodangut turismiinfokeskusele senisest julgemalt pakkuda,” arvas Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskuse juhataja Marve Millend.
Küsimusele, kas Jõgevamaa oma külalisi tänavusel hooajal ka mõne uue turismiobjektiga üllatab, vastas Anneli Villem, et päris uusi objekte pakkuda pole, ent Kaiaveres tegutsev Vudila mängumaa on tänavuseks hooajaks (see algab 25. mail) valmis saanud liikluslinnaku ja seikluspargi. Mustveesse saabuvatele turistide silma rõõmustavad kindlasti uus sadamahoone ja promenaad. Suve jooksul peaks Jõgevamaale paika saama ka kaks uut nn National Geographicu kollast akent, mis juhivad tähelepanu olulistele turismiobjektidele. Üks neist tuleb Kuremaa veski juurde, teine Adavere lähedal asuvasse Mandri-Eesti keskpunkti.
“Tasub ka meeles pidada, et Äksi Jääaja keskus, Kalevipoja Koda, Vudila mängumaa ja Palamuse muuseum jätkavad mullu juurutatud ühise soodsa perepaketi pakkumist ning et ilmunud on Lõuna-Eesti lugude ja heade pakkumiste raamat, mis maksab küll 15 eurot, ent millesse trükitud enam kui kolmesaja kupongi abil saab Lõuna-Eestit mööda reisides kokku hoida mitu korda suurema summa. Maamessil osteti neid raamatuid näiteks üsna innukalt,” ütles Anneli Villem.
Jõgevale infopunkt
Tema sõnul ei jää huvireisijad nüüd, mil turismiinfokeskus Palamusele kolis, ka Jõgeval ilma turismiinfota, sest linnavalitsus on andnud lubaduse käivitada turismiinfopunkt kohalikus kultuurikeskuses. Mis kuupäevast see toimima hakkab, ei osanud linnavalitsuse arenduse peaspetsialist Erki Teder eile veel öelda.
“Peame kultuurikeskuse töötajaid enne veel instrueerima ja turismitrükiste jaoks stendi paigaldama,” sõnas Erki Teder.
Turismiinfot saab ka teistest Jõgevamaa linnadest: Põltsamaa turismiinfopunkt tegutseb muuseumi juures ja Mustvee oma raamatukogus.
15. mai on nii Eestis kui ka paljudes teistes riikides turismihooaja ametlik alguskuupäev. Jõgevamaa turismiinfokeskuses oli see päev natuke pidulikum ja külalisterohkem kui tavaliselt: uues paigas avatud keskust käisid uudistamas maavalitsuse ametnikud ning Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskuse ja Jõgevamaa Koostöökoja esindajad. 15. maist läks turismiinfokeskus üle ka suvisele režiimile: selle uksed on nüüd avatud esmaspäevast reedeni kella 10-17 ja laupäeval-pühapäeval kella 10-15.
“Ka Jõgeval tegutsedes olime suviti nädalavahetustel avatud, ent paraku tuli laupäeval-pühapäeval meile tulles siseneda maavalitsuse hoone tagauksest. Paraku jäid paraadukse juurde tulnutel vastavad viidad tavaliselt märkamata ja kui selgus, et paraaduks lukus, pöörati ringi ja kõnniti minema,” meenutas Anneli Villem.
Tema sõnul on JAEKil üks turismikonsultant endiselt tööl ka Jõgeval: see on 0,2 kohaga ametis olev Teele Kaeramaa.
“Teele tegeleb rohkem turismi arengu küsimustega ja tema juurest tasub maakonda tutvustavaid trükiseid küsima minna nendel asutuste ja omavalitsuste esindajatel, kellele Palamusele sõit ebamugav tundub. Mina olen siin aga eelkõige turistide päralt,” ütles Anneli Villem.
RIINA MÄGI