Tavaliselt kiputakse muusikaõpetust võrreldes matemaatika, keelte ja teiste “tähtsate” õppeainetega teisejärguliseks pidama. Alo Mattiisenile pühendatud muusikapäevadel igal aastal nähtavad Eesti koolide muusikaõpetajate töö ilusaimad viljad tõestavad, et muusikal on noorte mõtte- ja tundeilma kujundamisel väga suur roll. Üksikud noodilibastused ei häiri, kui näed, et noored inimesed oskavad muusika abil huvitavaid mõtteid väljendada. Või kasvõi nalja teha.
Kuigi Suurel Kõrval ehk ?üriil oli tükati ka igav (seda näitas Suure Kõrva etteaste muusikapäevade lõpetamisel ? nad parodeerisid nimelt loidu ja stampidest kubisevat ansamblietteastet), nautisid konkursi tugevamate esinemist nii nemad kui ka publik. Ning lisaks sellele kaifisid kõik asjaosalised muusikapäevade erilist meeleolu.
“Siin on alati koos ühte masti ehk siis sarnastest asjadest huvituvad inimesed ning sellepärast on siin alati hea ja sõbralik atmosfäär,” ütles Türi Gümnaasiumi meesansambli tuntuim liige Mikk Dede, keda mäletatavasti peeti hiljutise telekonkursi “Kaks takti ette” favoriidiks, ent kes finaalvõistlusele koos politseiorkestri ja Pirjo Levandiga Aravete kultuurimajas jõulukontserdi andmist eelistas.
Ansamblikaaslaste Jürgen Villemi ja Kuldar Schütsiga natuke konsulteerinud, arvas Mikk, et ta on Alo-päevadel vähemalt seitsmendat korda. Ansambli juhendaja, Kuldari ema Tiiu Schüts oleks ehk paremini teadnud, ent õpingute tõttu polnud ta saanud Jõgevale tulla. Kuna vestlesime Mikuga enne konkursi lõpetamist, küsisin, kas ta on kurb, kui Alo-päevade peapreemia nende ansamblil ka viimasel katsel (kõik kolm ansambliliiget on abituriendid) saamat jääb.
“Ei, kindlasti mitte. Eelkõige on siin saadud ju käia hea seltskonna pärast,” ütles Mikk.
Öösel ?oppama
Ent ometi olid just Mikk, Kuldar ja Jürgen need, kes laupäeva hilisõhtul, Jõgeva Majandusühistu poolt preemiaks välja pandud 500-kroonised ostut?ekid käes, hilisõhtul spetsiaalselt nende jaoks avatud Jõgeva kaubahalli ostutuurile siirdusid. Samasuguse ostut?eki said preemiaks ka peapreemia saanute juhendaja Tiiu Schüts ning Rapla laulustuudio juhendaja Thea Paluoja ja Saaremaa Ühisgümnaasiumi muusikaõpetaja Mari Ausmees, kel jätkunud jaksu igal aastal mitme ansambliga Alo-päevadel käia ning siin edukalt esineda. Ning nii kümme aastat järjest.
Türi poiste peapreemia üle oli rõõmus ka ?üriiliige, helilooja ja arran?eerija Tõnis Kõrvits.
“Alati on kahju, kui mõni hea tegija mitu aastat järjest võidust napilt ilma jääb,” ütles Tõnis Kõrvits. “Ja kui ta püüdlused siis lõpuks vääriliselt tasutud saavad, siis on see ?üriile rõõmuks ning teistele tegijatele innustuseks.”
Kõrvitsa sõnul kahtles nii mõnigi Suurde Kõrva kuulunu alguses tänavuse eksperimendi ? üksnes eestikeelsete laulude esitamise nõude ? mõttekuses, ent tegelikkuses õigustas see end siiski.
“Tänavune konkurss tõestas, et eesti keeles laulmine pole üldse nii raske, kui vahel arvama kiputakse,” ütles Tõnis Kõrvits.
Aumärk korraldajale
IV-V klasside ansamblitest tunnistasid Kõrvits ja tema kolleegid-“suurkõrvad” parimaks Saaremaa Ühisgümnaasiumi poisteansambli Hundinuiad (juh Mari Ausmees), VI-VII klasside ansamblitest Kuressaare Gümnaasiumi huvikooli Inspira tütarlasteansambli Mandlike (juh Pilvi Karu) ja VIII-IX klasside ansamblitest Tallinna Reaalkooli segaansambli (juh Heli Roos). Gümnaasiumiastme ansambleid oli nii palju, et neid hinnati liigiti. Parima segaansambli tiitli sai Rapla Ühisgümnaasiumi segaansambel (juh Thea Paluoja), parima neidude ansambli tiitli Türi kultuurimaja ansambel MS Veetoru V (juh Tea Saar) ja parima meesansambli tiitli Kuressaare Gümnaasiumi huvikooli Inspira meesansambel Jepps (juh Veikko Lehto). Ülejäänud preemiasaajate nimed leiab huviline Jõgeva Gümnaasiumi koduleheküljelt.
Lisaks konkursikontsertidele pakkusid muusikapäevalistele superelamuse Tallinna Linnateatri laulvad näitlejad reedeõhtuse kontsertetendusega “Eesti teatri laulud” ning Viljandi noorte sümfooniaorkester ja koor laupäevase Karl Jenkinsi “Adiemuse” ettekandega. “Adiemuse” ajal oli Jõgeva kultuurkeskuse laval ühtekokku umbes seitsekümmend noort muusikut ning laval tekkinud sünergia nakatas saaligi.
“Kandsime siin, Jõgeval “Adiemust” ette esimest korda, ent kindlasti ei jää see viimaseks ettekandeks,” ütles dirigent Harry Illak. “Kindlasti mängime-laulame seda ka Viljandis ning suvel Tartu hansapäevadel. Plaanis on ka kontserdireis Soome.”
Jõgeva Gümnaasiumi muusikaõpetaja, Alo-päevade peakorraldaja Maret Oja võttis muusikapäevade lõpetamisel linnapea Viktor Svjatõ?evilt vastu Jõgeva linna aumärgi. Vähemat poleks ta kümneaastase töö eest väärinudki.
RIINA MÄGI