Tunnustus Kubja mesindustalule

Eesti Talupidajate Keskliidu eestvedamisel valiti tänavu juba viieteistkümnendat aastat järjest Eestimaa parimaid talusid. Sedakorda selgitati konkursile esitatud 15 kandidaadi seast parimaid nii tootmistalude kui ka alternatiivtootmisega tegelevate talude hulgast ning esimest korda võistlesid omavahel ka noortalunikud. Alternatiivtootmisega tegelevate talude kategoorias peeti kolmanda koha vääriliseks Kubja mesindustalu Jõgevamaal.

Pikaajaliste kogemustega

“Talupäevadest pole me varem osa võtnud, aga seekord tuli minna. Kes meid konkursile esitas, seda me ei tea,” ütles Kubja talu peremees Jüri Lugus eile. Koos metallist majasildiga “Eesti parim talu” sai perekond Lugus ka rahalise preemia ja lambanaha.

Mesilastarusid on Kubja talus praegu seitsekümmend. “Alates 2000. aastast, kui lehmapidamise ära lõpetasime, on meil puhtalt mesindustalu. Mesilasi pidasime aga juba varemgi,”  rääkis taluperemees Jüri Lugus. Mesilaste pidamisega on nii tema kui ka abikaasa Olvi tegelikult kokku puutunud juba lapsepõlvest saati, sest sellega on tegelnud ka nende mõlema vanemad. Paarkümmend aastat tagasi aga, kui praegusele peremehele isa sünnipäevaks mesilastaru kinkis, tuli tal hakata asjaga juba iseseisvalt tegelema. Nii saigi asutud mesilaste pidamist tasapisi laiendama. Pärast lüpsikarja likvideerimist ongi Olvi ja Jüri Lugus täielikult pühendunud mesilastega tegelemisele. Sestpeale on Kubja talu mett ostnud Tallinna ja Tartu verejaam. Pererahval on õnnestunud mett müüa ka mesinduskaupluste ja mõnede väiksemate kaupluste kaudu ning laatadel. Tullakse küsima kodustki, sest kes juba korra nende talu mett ostnud, teab edaspidigi küsida.  

Kubja talu müüb nii mett kui ka taruvaiguga või õietolmuga meesegu, samuti ka eraldi  taruvaigu- ja õietolmukotikesi ning mesilasvahast tehtud küünlaid. Pererahva sõnul on tänavune saak suhteliselt väike, see-eest saadi möödunud aastal rekordsaak. “Keegi ei mäletagi, et kunagi nii palju mett oleks saadud,” kinnitas peremees Jüri.

Tarkusi ka teistele

Viimastel aastatel on Kubja talu saanud kohaks, kus ka ümberkaudsed mesinikud aeg-ajalt tarkusi kogumas käivad.  Nimelt on siin korraldatud mesindusalaseid õppepäevi. Jüri Luguse algatusel pandi alus ka Põltsamaa Mesinike Liidu tegevusele. Juhatuse liikmena organiseerib Jüri Lugus õppepäevi ja jagab ise oma kogemusi teistele. “Eesti Mesinike Liidu kaudu oleme ka PRIA toetusi saanud, et lektoreid kutsuda,” rääkis Jüri Lugus.

Talviseid õppepäevi on peetud ka Põltsamaal, muul ajal aga enamasti Kubja talus. Maikuu õppepäeval jagas Kubja talu peremees oma talu mesilas mesilastepidajatele õpetusi kevadtöödest mesilas, mesilastepidamise laiendamisest, sülemlemise vältimisest ja ratsionaalsetest tehnoloogilistest võtetest perede hooldamisel. 12. augustil aga oodatakse Luguse pere mesilasse taas huvilisi. Siis kõneldakse talvepesade tegemisest, mesilaste haigustest ja nende ravist jms.

VAIKE KÄOSAAR

blog comments powered by Disqus