Tunnustati kolmekordset Euroopa pronksi Triinu Jalga

Möödunud laupäeval tunnustati  spordikeskuses Virtus Jõgeva kabeklubi saalis Oskar Lutsu Palamuse gümnaasiumi õpilast Triinu Jalga, kes võitis hiljutistel Euroopa meistrivõistlustel vene kabes oma vanuseklassis kolm pronksmedalit.


Tunnustamistseremoonial õnnitlesid Triinu Jalga Jõgeva Spordiliidu Kalju tegevjuht Uno Valdmets, Jõgeva abivallavanem Arvo Sakjas, Jõgeva Kabeklubi juhatuse esimees Ülar Poom, kes andis üle tänuplaadi, ning ajalehe Vooremaa peatoimetaja ja spordiajakirjanik Tiit Lääne.

Triinu Jalg võitis Bulgaarias  Kranevos toimunud IDF-i Euroopa meistrivõistlustel minikadettide vanuseklassis kolm pronksmedalit klassikalises, kiir- ja välkkabes.

Mängijaid kümnest riigist

„Kõige raskemalt tuli ehk edu klassikalises kabes, sest seal on kõigil võistlejatel piisavalt aega mõelda. Kabetajaid olid kümnest riigist. Eestist kolm, lisaks minule üks mängija Elvast, teine Tallinnast. Tugevamad kaberiigid on Euroopas praegu Venemaa ja Valgevene,“ rääkis Triinu, kiites muuhulgas ka võistluste head korraldamist ja toitlustamist. „Saime süüa piisavalt vitamiinirikkaid puu ja juurvilju,” mainis ta.

„Üks esimesi, kellele Eestisse oma pronksmedalitest teatasin, oli õde Merilii. Õnnitlusi tuli ka koolikaaslastelt ja õpetajatelt. Palamuse gümnaasiumis soositakse igati spordiga tegelemist, ka kabet. Eriti suur kabeentusiast on õpetaja Vaike Soodla,” rääkis tubli kabetaja.  Tunnustamistseremoonial selgus, et Vaike Soodla on olnud õpetajaks ka tänasele abivallavanemale Arvo Sakjasele.

Triinu ja Merilii Jala arvates on nad ärgitanud huvi kabe vastu nii mõneski koolikaaslases. Leidub neidki, keda nad on võistkondlikele mängudele kaasa kutsunud.  Möödunud aastal esindasid Triinu ja Merilii Eestit  Türgis peetud  naiste MM-võistlustel rahvusvahelises kabes. Vene kabes on õdedel sarnane, kuid rahvusvahelises kabes mõneti erinev mängustiil.

Kabe on lastele kasulik

Merilii hakkas kabet mängima kümne- ja Triinu seitsmeaastaselt. „Kabemäng on lastele kasulik harrastus ennekõike seetõttu, et toetab vaimset arengut ja mõtlemisvõimet,” ütles tüdrukute isa Hannes Jalg.

Tema sõnul on kabe näol tegemist mõttespordiga, mis on väga heaks täienduseks lapse muudele huvialadele „Eelkõige arendab kabe mõtlemis- ja analüüsioskust, samuti ka strateegilist planeerimisoskust.”

Triinu ja Merilii vanemad on enda sõnul nüüdseks kabemänguoskuste poolest täiesti normaalse harrastaja tasemele jõudnud. „Kohalikele võistlustele kahjuks veel jõdnud ei ole, kuid küllap jõuame,” arvas isa.

Sponsorite leidmisega kabetajatest õdedele on tegelenud ennekõike pereema Kadi Tamm ja Jõgeva Kabeklubi. Klubi eestvedaja Ülar Poom nimetas üheks järjepidevamaks toetajaks Jõgeva vallas tegutsevat osaühingut Moreen.

„Lähiajal korraldab parimatele sportlastele vastuvõtu ka Jõgeva vallavanem Aare Olgo. Kindlasti kutsutakse sinna ka Triinu Jalg,” teatas abivallavanem Arvo Sakjas.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus