Tuleval suvel avatakse Põltsamaal aia- ja pargikohvikud

Põltsamaal on juba  mitmel suvel linna- ja lossipäeval   käsitööpäeva korraldatud. Tuleval suvel on plaanis ettevõtmist  laiendada ja anda kõigile huvilistele võimalus üheks päevaks mõnes pargis või oma aias kohvik avada. 

Neljapäeva õhtul kogunes Põltsamaa noorte- ja elukestva õppe keskusse hulk Põltsamaa linna tegusaid kodanikke, kes on valmis järgmise aasta 6. juulil, kui toimub  linna- ja lossipäev, oma koduaias kohviku avama. Aia- ja pargikohvikute teemalisel  infopäeval rääkis eelseisvast suvisest projektist lähemalt Põltsamaa linnavalitsuse haridus- ja kultuurinõunik Kadri Suni. Kõige pikem aia- ja pargikohvikute traditsioon on Hiiumaal Kärdla linnas. Samasuguseid kohvikuid on korraldatud ka Tallinna linnaosade koduaedades, samuti on neid tegutsenud  Käsmus, Pärnus ja mujal. Kadri Suni sõnul on Eestis populaarsust võitev aia- ja pargikohvikute idee maailmas suhteliselt ainulaadne, kuigi neid on korraldatud ka näiteks Jaapanis.  

Türil alahinnati kohvikute külastajate arvu

Linna haridus- ja kultuurinõunik näitas oma jutu illustreerimiseks kokkutulnuile  fotosid neist ühepäevakohvikutest, mis Eesti erinevates paikades tegutsenud on. Tal oli võimalus rääkida koduste kohvikute teemal Türil toimunud sarnase ürituse peakorraldajaga. Türil juhtus nii, et kohvikupidajad alahindasid kohvikõrvast küpsetades võimalikku  külastajate arvu ja suupisted müüdi kiiresti läbi. Kadri Sunigi sattus Türil keskpäevasel ajal oma perega sellisesse kohvikusse, kus kodustest suupistetest vaid riismed järel olid. Türil pakuti tookord magusate küpsetiste kõrval ka soolaseid suupisteid. Mõnes kohvikus olid kasutusel ühekordsed nõud, mõni perenaine pakkus süüa-juua n-ö õigetest lauanõudest. Ühel fotol oli näha vallavalitsuse ning Türi muuseumi koostöös loodud kohvik, mis tegutses muuseumi õues.  Türil tookord päevasel ajal midagi muud ei toimunud, avatud olid vaid kohvikud.   

Põltsamaa linna- ja lossipäeval saab lossihoovis teoks traditsiooniline käsitöölaat, kultuuriprogrammi pakutakse teisteski paikades üle linna. Kultuurinõuniku sõnul on praegu raske prognoosida, kas samal ajal aset leidvad muud üritused suurendavad või hoopis vähendavad kohvikukülastajate arvu.  

Uuel aastal saavad plaanid konkreetsemaks

Kadri Suni soovitas neil, kes kavatsevad kohviku linnapäeval avada, hakata juba praegu tõsisemalt mõtlema sellele, mida nad külastajatele kohvi kõrvale pakkuda tahavad. Tema ettepanek oli, et uue aasta alguses võiks sama seltskond taas kokku saada. Siis võiksid asjaosalistel olla juba konkreetsemad plaanid ja ettepanekud.  Ka nimi võiks selleks ajaks kohvikule välja mõeldud olla, samuti võiks paigas olla lahtiolekuaeg ja otsustatud, kes külastajaid teenindama hakkab. Vähemalt esimesel aastal ei eeldata, et kohvikupidajad ettevõtmisega tulu teenivad.  

Küllike Mattisen tegi ettepaneku, et ühest kohvikust teise  võiks külastajaid sõidutada auto või hoopis hobukaarik. Sellise transpordivahendi marsruut  võiks alata lossihoovist.  

Kohvikute korraldajad on väljakutseks valmis

Ühepäevakohvikut avada kavatsev Maidi Soolepp ütles, et tema sai Põltsamaa linnavalitsuselt kutse aia- ja pargikohvikute infopäevale  seoses sellega, et nende pere pälvis  linnalt kauni kodu tiitli. Maidi Soolepp tunnistas, et väike hirm on välja antud lubaduse ees küll, ent taganeda ta sellest kindlasti ei kavatse. Maidi Soolepa sõnul on ta telesaate vahendusel saanud näha ja kuulda Kärdlas korraldatavast kohvikutepäevast, ent ise taolistesse aiakohvikutesse sattunud ei ole. Maidi Soolepp kinnitas, et nende koduaed on piisavalt suur, et seal kohvitajaid võõrustada saaks.  Perenaise sõnul on sugulasedki lubanud neile appi tulla.

Põltsamaal Kellukese tänavas asuvas SOS lasteküla ühes peremajas ema ja isa kohustusi täitvad Signe ja Ivar Pärnaste laususid, et nemadki said Põltsamaa linnavalitsuselt kutse infopäeval osalemiseks seoses sellega, et pälvisid kauni kodu tiitli. Ivar Pärnaste ütles, et ühelt poolt on neil võimalus kohviku külastajatele oma kodu näidata, teisalt on nende kohvik eriti sobiv lastega peredele, sest seal on olemas kiiged, liivakastid ja batuudid ning piisavalt ruumi lastel mängida ja joosta. Neil endil on aga võimalus rääkida külalistele sellest, kuidas elab üks selline mitte päris tavaline lapsi kasvatav pere. Ivar Pärnaste kinnitusel on tema abikaasa nii hea kokk, et suupistete pärast ta küll muret ei pea tundma. Pererahva arvates võiks nende loodavas kohvikus olla 20-30 kohta. Lasteküla perel on olemas ka buss, millega külalisi kesklinnast kohale tuua.  

Pereisa sõnul on ta valmis sõidutama külastajaid ka mitme kohviku vahet.

Kuidas suvine kohvikutepäev välja kukub, selgub muidugi siis, kui see aeg kätte jõuab, ent selles, et ettevõtmine rõõmu ja lustiga läbi viiakse, pole põhjust kahelda. 

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus