Vähem kui neljaminutilise muusikaga tuleetenduse ettevalmistamine ? pürotehnika komplekteerimine ja pakkimine ning juhtimisprogrammi koostamine ? võttis firma Hansa Ilutulestikud müügijuhil Herki Heilil ja juhatuse liikmel Viljar Varel tõepoolest terve nädala. Kui reede hommikul Kuremaale sõitma hakati, olid pürotehnikat täis nii järelhaagisega väikebuss kui ka sõiduauto.
?Teeaukude suhtes selline koorem tundlik ei ole, ainus, mida see kardab, on tuli,? ütles Herki Heil.
Kuremaalgi tuli meestel terve päev mütata, enne kui tulevärgimaterjal kahele järvel ujuvale pontoonile üles seatud sai. Enne etendust tuli veel kontrollida, kas side juhtimispuldi ja pontoonide vahel ikka toimib.
?Selle Rootsi päritolu puldiga, millega meiegi töötame, on võidetud ka ilutulestiku maailmameistrivõistlused,? ütles Herki Heil. ?See võimaldab käivitada erinevad pürotehnikalaengud veerandsekundiste intervallidega. Muusikaga sünkroonis toimuva tuleetenduse puhul on selline täpsus väga oluline. Täpseim töö, mida senini teinud olen, oli aga mullusel võidupühal toimunud Saaremaa mereparaadi aegne ilutulestik: täpselt viis sekundit pärast selle lõppu pidid taevasse ilmuma NATO lennukid. Ja ilmusid ka.?
Kuremaal NATO lennukeid ei lennanud, küll aga tuli tulevärki turvaval abipolitseinikul enne tuleetendust paati hüpata ja pontoonidele liiga lähedale tüürinud purjetaja kaugemale peletada.
Kui kahel varasemal aastal on tulevärk toimunud rahulikuma muusika saatel, siis seekord otsustas tule- ja püroshow korraldaja, meelelahutusärimees Aimar Pihlak kolmest tempokast rokiloost koosneva popurrii kasuks.
?Arvestasin sellega, et enne tuleetendust kõlavad elavas esituses Tõnis Mägi ballaadid,? ütles Aimar Pihlak.
Tõnis Mägi andis kontserdi ujuval järvelaval, mille rolli täitis isa ja poeg Igor ja Eigo Ellissonile kuuluv vastvalminud laev. Hommikuse tuulise ilma tõttu tuli laev küll kahjuks kaldast pisut kaugemale ankrusse panna kui planeeritud. Seetõttu jäi kontakt laulja ja publiku vahel ehk nõrgemaks kui vaja. Samas ei ole see vabandus neile, kes kontserdi ajal rannas valjuhäälselt lobisesid ning nii muusikut kui ka teda kuulata tahtjaid tõsiselt segasid.
?Kahju, et paljud noored lihtsalt ei oska rahulikult kontserti kuulata,? nentis Aimar Pihlak.
Samas ei sunni see asjaolu teda oma suunda muutma. Kui kahel varasemal ja tänavuselgi tule- ja püroshowl sai ka tümpsumuusika (seekord Mait Maltise tehtu) saatel tantsida ning peotelgis ja lastemaal möllata, siis tulevikus tahaks Pihlak kujundada tule- ja püroshowst meeleoluürituse, kus pakutaks tõsisemat muusikat ning selle kõrvale kohvi ja Hennesy konjakit.
Kuipalju sellisele üritusele siinkandis publikut jätkub, ei oska paraku öelda ei Pihlak ise ega ka keegi teine. Möödunud reedel oli Kuremaal igatahes koos ligemale 2000 inimest ning seda vaatamata üsna jahedale ja tuulisele ilmale.
RIINA MÄGI