Tükike Jõgevamaad suvises Kuremaa tuuleveskis

Kuna Jõgevamaa üks olulisemaid turismimagneteid, Palamuse kihelkonnakoolimuuseum, on mõnda aega remondiks suletud, on praegu üks paremaid ja romantilisemaid suvenäituse tegemise paiku Kuremaa tuuleveski.

Veskis, mis asub siinse kandi ühes kaunimas paigas ja osalt ka muuseumi funktsioone täidab, avati ülemöödunud pühapäeval meeleolukalt fotograaf Anatoli Makarevitši näitus “Värvikaid loodushetki Jõgevamaalt”. 21 fotole on jäädvustatud valik tema poolt tabatud ilusamatest hetkedest Jõgevamaa looduses.

Avamisel mängis näituse autori kolleegi ja sõbra Johannes Haava pill, laual oli aga iseküpsetatud tõsine rukkileib ning kevadine rabarberikook. Sündmusele andsid värvi juurde karismaatilise veskimehe Priidu Raudkatsi jutud ja osavus sündmuse kulgu lobedalt juhtida.

Esimene ring autoriga

Staažika fotograafi Anatoli Makarevitši rikkalikust pildipangast väljasõelutud ja Helevalge OÜ abiga lõuendile kantud fotod harmoneeruvad veski põneva kivise seinaga. Näitusel on esindatud erinevad aastaajad ja kohad, lisaks fotomehe koduküla Kassinurme maalilistele vaadetele on pildile jäänud ka Peipsi-äärseid ning Endla ja Alam-Pedja motiive.

Kuna autori jaoks on ta piltides enamasti suurem emotsioon kui vaataja jaoks, sest ta teab oma piltide saamislugu koos kõige juurdekuuluvaga, siis tehtigi näitusele esimene ring peale koos tööde autoriga, kes heitis valgust sellele, kuidas kõik need hetked, kohad ja objektid “kinni” on “püütud”. Silma ja südant rõõmustasid eelkõige kompositsioonide pretensioonitus ning looduse loomulik ja töötlemata ilu.

Peen valgusgraafika

Autoril on õnnestunud kinni püüda nii suvise päikesetõusu ebamaist valgust ja ülevat meeleolu kui ka talvemaastiku puhast ja karget minimalismi, mõne haruldase taime (kaunis kuldking, mets-kuukress) karismaatilist võlu ja peent valgusegraafikat vilkal veel ja jääkirmetisel. Natuke huumorit pudenes ka sekka: fotomees oli pildile saanud kõhuka ja verest joobunud sääse. Sellise pildi saamiseks tuli aga naabrimehel end kunsti altarile ohvriks tuua ja lasta end pureda umbes kümmekonnal sääsel. Võib ette kujutada, kuidas ta käsi pärast kiheles!

Anatoli Makarevitši fotonäitust, mille teokssaamisele aitasid kaasa Jõgeva vald ja SA Kuremaa Turismi- ja Arenduskeskus, saab Kuremaa tuuleveskis vaadata juuni lõpuni. Veski on külastajatele avatud neljapäeviti, reedeti ja laupäeviti kella 11-18.

EIKE SALU

blog comments powered by Disqus