Tubakast aitavad loobuda positiivne eluhoiak ja nõustaja toetus

Maikuu viimasel päeval tähistati kogu maailmas tubakavaba päeva, mille hüüdlause oli „Tubakas kahjustab südant: vali tervis, mitte tubakas!“

Maailma terviseorganisatsiooni WHO andmetel põhjustab tubakas maailmas igal aastal üle 7 miljoni surma, neist ligi miljonil korral on põhjuseks passiivne suitsetamine.

Eesti täiskasvanud rahvastiku tervisekäitumise uuringu järgi suitsetab iga päev 30 protsenti Eesti meestest ja 16 protsenti naistest (vanuses 16–64 eluaastat). Suitsetajate osakaal on Eestis jõudsalt langenud – 2000. aastal suitsetas iga päev 45 protsenti meestest ja viiendik naistest.

Kooliõpilaste tervisekäitumise uuringust selgus, et vähemalt korra on suitsetada proovinud 61 protsenti 15aastastest poistest ja 55 protsenti tüdrukutest. Iga päev suitsetab siiski oluliselt vähem õpilasi – 9 protsenti 15aastastest poistest ja 7 protsenti tüdrukutest. 13aastastest tarvitab suitsu igapäevaselt vähem kui 3 protsenti.

Nõustaja vastuvõtule pole vaja saatekirja, kuid tuleks eelnevalt registreeruda. Oma nikotiinisõltuvuse tõsidust saab aga igaüks ise testida veebilehel www.tubakainfo.ee.

Inimeste hoiakud tubaka tarvitamise suhtes on muutunud. Hiljutised uuringud näitavad, et valdav enamus, isegi 86 protsenti igapäevasuitsetajatest sooviks tubakast loobuda, ent kunagi alustatud halvast harjumusest ei olegi nii lihtne lahti saada. Suitsetamine on sõltuvus – nikotiinisõltuvus, tegevussõltuvus, sotsiaalne sõltuvus.

Eestis on praegu olemas 16 tubakast loobumise nõustamise kabinetti 13 raviasutuse või tervisekeskuse juures, kus saab tasuta professionaalset abi. Kõigi nõustamiskabinettide kontaktid leiab www.tubakainfo.ee/kontakt/. Loobumisteenuse suund on viia see inimesele lähemale, perearstikeskustesse. Tubakast loobumise kabinettides Eestis on keskmiselt 2000 pöördumist aastas. See arv võiks suurem olla.

Kontakt tubakast loobumise nõustajaga kestab enamasti 12 kuud. Esimene visiit kestab tavaliselt umbes tunni, korduvad nõustamised umbes veerand tundi ning seda võib teha ka telefoni või e-kirja teel. Tavaliselt piisab tubakast loobumise korral viiest-kuuest nõustamiskorrast, viimane neist aasta pärast loobumisega alustamist.

TIINA SALUMÄE

blog comments powered by Disqus