Truubivahetusel tühjaks lastud Rääbise paisjärves surevad kalad

Maanteeameti tellitud ja TREV-2 tehtud truubivahetuse tõttu jäid Jõgeva vallas Rääbise veehoidlas kuivale kalad.

Rääbise veehoidla on Jõgeva vallas Rääbise küla juures asuv paisjärv. Oma staatuse poolest on see mitteavalik veekogu. Järve läbib Sätsuvere peakraav. Keskkonnaagentuuri andmetel on järve pindala 4,1 hektarit ja kaldajoone pikkus 1919 meetrit.

Järve läbib kõrvalmaantee 14117, mille heakord on maanteeameti vastutada.

„Maanteeamet kooskõlastab vallaga ainult suuremaid teetöid, truubivahetusest ei ole nad kunagi teada andnud ja vist ei peagi seda tegema,“ kommenteeris olukorda abivallavanem Mati Kepp.

Ka Keskkonnaamet ei tea asjast midagi. „Keskkonnaametile ei ole esitatud Rääbise veehoidla kohta ei vee erikasutusluba ega veetaseme alandamise kohta kirjalikku teatist. Teadaolevalt on Rääbise veehoidlal rajatud käesoleval aastal uus teetruup. Truubi rajamise või paigaldamise puhul ei ole Keskkonnaamet ehitusjärelevalvet tegevaks asutuseks, vaid selleks on kohalik omavalitsus. Vajadusel soovitab Keskkonnaamet pöörduda Keskkonnainspektsiooni poole,“ kirjutas keskkonnaameti veespetsialist Meelis Järvemägi Jõgeva valla keskkonnaspetsialist Taimi Eesmäele.

Teed läbiv truup vahetati Keskkonnainspektsiooni Jõgevamaa büroo juhataja Dora Kukele teadaolevalt 24. juulil. Keskkonnainspektsioon on käinud ka kohapeal, algatanud järelvalvemenetluse ja tegeleb praegu dokumentide kogumisega. „Rääbise puhul ei ole tegelikult tegemist paisuga ega ka paisjärvega, kuna seal ei ole regulaatorit, on teetruup ja mõlemal pool teed madalam osa, kuhu koguneb vesi,“ ütles Kukk. „Ilmselt ei oleks teistsuguse suve puhul probleemi, aga praegu on nii kuiv, Särsuvere peakraavist ei tule lihtsalt vett nii palju peale, et järve uuesti täita. Kuigi veekogu asub Sadala Agro maadel, pole seal praegu toimuv kindlasti kuidagi Sadala Agro vastutada,“ lisas ta.

Maanteeamet, kelle poole Vooremaa samuti pöördus, lubas oma kommentaari edastada alles järgmisel nädalal, truupi vahetanud organisatsioon olukorda ei kommenteerinud vaid palus pöörduda Maanteeameti poole.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus