Tourest 2012 – Palamuse koolipingis tõelised aadlidaamid

“Huvitav, kas Palamusele on tehtud aadlidaamide pansionaat?” imestas üks Touresti külastaja laupäeva hommikupoolikul Jõgevamaa boksi juures, kui kihelkonnakoolimuuseumi pingis kaunites  kostüümides aadlidaame istumas nägi.

Tegelikult tulid daamid hoopis Oskar Lutsu Kevadest” tuntuks saanud koolipinki pildiks poseerima.  Aadlidaamide jaoks pole Palamusele pansionaati plaanitud. Kuigi idee tunduks päris uhke olevat. Jõgevamaa messiboks oli tänavu Palamuse-teemaline, sealt ei puudunud ka kirik ja apteek. 

Kolmas aasta sama koha peal

Kihelkonnakoolimuuseumi arendus- ja projektijuht Janek Varblas, kes ka seekord Liblet kehastas, ütles, et teiseks messipäevaks oli tal juba täiesti Lible-tunne olemas. “Eile (reedel – toim.) ma kohe kuidagi ei saanud hoogu sisse, tänaseks kasvasid juba juured alla,” kinnitas ta.

Palamuse kihelkonnakoolimuuseumi direktor Arne Tegelmann ütles, et mess algas nagu alati asjatundjatele mõeldud pooliku päevaga. Nimelt sai n-ö tavaline publik messile alles reede pärastlõunal. Tegelmanni sõnul oli huvi Jõgevamaa vastu täiesti olemas ja laupäeval-pühapäeval vooris rahvast juba päris uhkesti.

Jõgevamaa boks on kolmandat aastat sama koha peal, nii et kaua ei tulnud kellelgi otsida. Kui meie boksis järjekordne koolitund algas, kõlistas  muuseumijuht Tegelmann koolikella. Ja rahvas elas alati toimuvale kaasa.

Lible loteriipileteid müüdi esimesel messipäeval küll peaaegu kaks tundi, kuid teisel päeval olid kõik piletid juba poole tunniga läbi müüdud. “Küllap siis oli huvilisi juba rohkem kohale jõudnud,” märkis Tegelmann. Tema kinnitusel võeti meie maakonna boksis pakutud tegevused kiiresti omaks ja inimestele pakkusid need ka huvi.  

Puude tundmisega jäädi ikka jänni ka

Lisaks sai oma teadmisi kontrollida ka puude tundmises. Nimelt oli Luua Metsanduskooli pargispetsialistil Ivari Kandimal kaasas terve korvitäis oksi, mida külastajatel ära tunda tuli. Puude tundmise tund oli Jõgevamaa boksis nii laupäeval kui ka pühapäeval.

Proovisime järele, kui paljud puud ära tunneme. Kas teadsite, et saare võrsel on jäme oks ja suur must pung? Lehis on Eestis ainus heitlehine okaspuu ehk ajab talveks okkad maha. Veel oli Ivari Kandimal kaasas mikrobiota oks, mida keegi kahjuks ära ei tundnud. Selle puu lehed lähevad talvel tumedamaks ja suvel taas heledamaks.

Hariliku männi ja korea seedermänni vahel tegid  külastajad vahet. Ivari Kandima tõdes, et osa külastajaid tundis puid väga hästi, kuid oli ka neid, kelle teadmised napimad. “Kui inimesel on puu võra silme ees, siis võib-olla on lihtsam määrata kui võrse järgi,” nentis ta.

Nii Kandima kui ka Tegelmann panid tähele, et lätlasi oli seekord Tallinna tulnud tunduvalt rohkem kui varasematel aastatel. “Küllap eriti Põhja-Läti on veendunud, et neil on eestlastele palju huvitavat pakkuda, ja tegelikult ongi,” tõdes Ivari Kandima.

Põhja-Läti boksist sai külastaja kaasa suisa eestikeelsed kaardid koos vaatamisväärsusi tutvustavate tekstidega. Need pakkusidki eestlastele huvi.

Messi korraldajad Eesti Turismifirmade Liidust teatasid, et reedest pühapäevani peetud turismimessi Tourest külastas kolme päeva jooksul kokku 26 080 inimest, mis on rekordarv. Kõige aktiivsem külastuspäev oli laupäev, mil messil käis 15 048 inimest. Messikülastajate hulka ei ole arvestatud eksponente ning väikseid lapsi. Eelmine külastajate rekord — 23 734 inimest  — sündis 2010. aastal.

i

*21. mess Tourest peeti 17.-19. veebruarini 2012 Eesti Näituste messikeskuses

*Messist võttis osa 468 firmat ja organisatsiooni kokku 26 eri riigist

*Möödunud aasta parimaks turismiedendajaks kuulutati Bert Rähni ja seiklusfirma “360 kraadi”

*Mulluseks parimaks turismiobjektiks tunnistati Ahhaa keskus

*Messi korraldab Eesti Turismifirmade Liit

i

*Tourest on Baltikumi vanim ja suurim reisimess

i

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus