Tosin teenetemärki jõgevamaalastele

Priit Saksing ütles, et ta on saanud varemgi mitme autasu omanikuks, kuid peab Jõgevamaaga seotud kõrget tunnustust kõige olulisemaks.

?Minu arvates on Jõgevamaal fantastiline elada. Siinseks suureks väärtuseks võib kindlasti pidada kaunist loodust ja puhast keskkonda. Jõgevamaal on suur arengupotentsiaal ka majanduslikuks mõttes ja tänane maavanem Aivar Kokk on tegelnud tublisti ettevõtluskeskkonna arendamisega,? ütles Priit Saksing.

Riigikogu liige Mai Treial lisas, et Priit Saksing oli see, kes rajas maavanemana koostöösuhted Enköpingi (Rootsi), Järvenpää (Soome) ja Poola omavalitsustega. Suhtlemine välispartneritega andis aga Jõgevamaa inimestele indu ja kindlust reformide läbiviimiseks. Saalihokiklubi Tähe, mida Priit Saksing pidevalt toetab, on aga kujunenud üheks Jõgeva visiitkaardiks.

 Jõgevamaa Kuldristi pälvisid Järvenpaa linnapea Erkki Kukkonen, kes on teinud Jõgevamaaga pikka aega tulemuslikku koostööd, ettevõtja Andres Koern, kes arendas ASi Põltsamaa Felix ja tegi ettevõtte laialdaselt tuntuks, edukas ettevõtja, ASi Valmeco juhatuse esimees Rein Mõts ning Jüri Morozov, kes on Saare vallavanemana üle kümne aasta intensiivselt piirkonna elu edendanud.

Jüri Morozovi sõnul on toonud mitmed viimase aja ettevõtmised, sealhulgas Voore puhkeala korrastamine, toonud kaasa läbimurde piirkonna arengus ja sellega seoses muutuse kohaliku rahva meeleolus.

?Voore kooli aulas toimunud vabariigi aastapäeva aktusel oli õhkkond juba hoopis teine kui mõned aastad tagasi,? ütles Jüri Morozov. ?Saal oli lapsi ja lapsevanemaid täis ning keegi ei peljanud hümni kõva häälega kaasa laulda. Tähendab: oma riik läheb kõigile korda ja kõigil on sellest hea meel.?

Kala ja piim

 Jõgevamaa Hõberisti said missioonitundega perearst Sirje Alusalu, teenekas spordiajakirjanik ja Jõgevamaa tublide inimeste raamatutesse jäädvustaja Tiit Lääne, pedagoog ja näitejuht, Betti Alveri luulepäevade korraldaja Lianne Saage-Vahur, edukas ettevõtja, Jõgeva Tootjate Liidu esimees Urmas Ingver, Härjanurme kalatalu omanik ja tegevjuht, Eesti Kalakasvatajate Liidu juhatuse esimees Aarne Liiv, kirjanik ja ajakirjanik, Võtikvere raamatuküla eestvedaja Imbi Paju ning kauaaegne omavalitsustegelane Viive Aunap.

Vastne hõberisti kavaler, Härjanurme Kalatalu juhataja Aarne Liiv arvas, et Eestis võiks vesiviljelusse ehk kalakasvatusse senisest veelgi rohkem investeerida.

?Tarbija ostujõud suureneb ning järved ja meri ei suuda niipalju kala anda, kui inimesed sooviksid,? ütles Liiv.

Jõgeva Tootjate Liidu esimehele Urmas Ingverile hõberisti üle andes toonitati, et ta on märkimisväärselt kaasa aidanud sellele, et tootjad on hakanud piima eest paremat hinda saama.

 ?Tegelikult on hind tõusnud ka suure piimadefitsiidi tõttu,? ütles Urmas Ingver. ?Minu tunnustamine on aga kaudne tunnustus kõikidele Jõgevamaa põllumajandustöötjatele. Põllumehed vajavad väga oma töö väärtustamist. Sageli süüdistatakse neid ju alusetult kas laiskuses, keskkonna reostamises või muudes pattudes.?

Ka perearst Sirje Alusalu arvas, et koos temaga tunnustati kaudselt kõiki maakonna kahtkümmet perearsti.

?Arsti töö on väga pingeline ja meedikud vajavad, et neid märgataks,? ütles Sirje Alusalu.

ASi Valmeco juhatuse esimehe Rein Mõtsa sõnul oli möödunud aasta tema kui ettevõtja jaoks katsumusterohke.

?Materjalide hind tõusis 35, töötasud 15 protsenti, nii et ettevõttel jäi nina napilt vee peale,? ütles Rein Mõts, lisades, et õnneks hakkab tunneli lõpust ka juba valgust paistma. Näiteks töötasud tänavu kindlasti enam niipalju ei tõuse.

?Kõigele vaatamata loodan ilusat tulevikku nii oma ettevõttele kui ka kogu Eestile ja Jõgevamaale,? ütles Rein Mõts.

Aegade parim

Spordiajakirjanik Tiit Lääne jaoks on praegu kõige tähtsamaks tööks ajakirja Sporditäht toimetamine, ent selle kõrvalt jääb tal ikka aega ka spordi- ja muude raamatute koostamiseks. Viimati esitles Lääne raamatut olümpiavõitja Ivar Stukolkinist. Järgmise, 11. märtsil esitletava raamatu peategelaseks on aga kahekordne olümpiavõitja Kristjan Palusalu, kelle sünnist päev varem möödub sada aastat.

Tänavustelt Pekingi olümpiamängudelt ootab Tiit Lääne Eesti sportlastele vähemalt kaht medalit.

?Maanteeratturite, eelkõige Rene Mandri, aga võib-olla ka Erki Pütsepa näol on Pekingis loodetavasti esindatud ka Jõgevamaa,? arvas Tiit Lääne.

Võtikverest pärit Imbi Pajule on viimasel ajal kõige rohkem tuntust ja tunnustust toonud tema film ja raamat, mis mõlemad käsitlevad stalinlike repressioonide teemat ning kannavad üht pealkirja ? ?Tõrjutud mälestused?. Raamat on ilmunud peale eesti ka soome, rootsi ja norra keeles, valmis, ent ilmumata on ka ingliskeelne tõlge.

?Kui materiaalses mõttes pole film ja raamat mind jõukaks teinud, siis reisida olen tänu neile väga palju saanud. Ning mõistnud, et keerulisest asjadest inimlikult rääkides on need igal pool mõistetavad ja lähevad inimestele korda,? ütles Imbi Paju, kes ainuüksi tänavu on käinud raamatuga Rootsis ja Saksamaal ning kohtunud Eesti vene koolide õpetajatega.

Kooliteatri Liblikapüüdja lavastaja Lianne Saage-Vahur tuli maavanema vastuvõtule eelkõige tööle: oli ta ju vastuvõtu kontsertosa pealavastaja. See, et tal hõbedase teenetemärgi vastuvõtmiseks ka rahva ette astuda tuleb, oli talle täielik üllatus.

Vastuvõtu kontserdi sisustasid tänavu maavanema soovil algusest lõpuni Jõgevamaa lapsed ja noored ning Liblikapüüdja vilistlased.

 ?Mul on hea meel, et saime stiili, mida koos muusikaõpetaja Maret Ojaga tähtsündmuste läbiviimisel viljeleme, seekord suuremale hulgale jõgevamaalastele näidata,? ütles Lianne Saage-Vahur. ?Veel suurem heameel oli mul näha üle hulga aja Liblikapüüdja vilistlasi Hele Kõret, Martin Kõivu ja Meelis Põdersood ja teha nendega koos toredaid asju ? nii, nagu vanasti. Muidugi on minu aumärk tunnustus kõigile mu lastele ja Jõgeva Gümnaasiumile: Betti Alveri luulepäevi korraldame ju terve kooliga.?

Selles osas, et tänavune aastapäevakontsert oli üle aegade parim ja südamlikem, olid paljud vastuvõtul viibinud ühte meelt.

RIINA MÄGI
JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus