Tõrves avastati ungari karvasigadel sigade Aafrika katk

Veterinaar- ja Toiduamet tuvastas Jõgevamaal Tõrves asuvas kuue seaga kodumajapidamises sigade Aafrika katku. Need olid ungari karvasead, tegemist oli kaheaastaste emistega. Taudipunktis on kehtestatud karantiin, sead on hukatud ning Vireeni saadetud. Pärast esmast desinfektsiooni alustatakse lähipäevadel loomakasvatushoone pesu ja desinfitseerimisega. “Loomade nakatumise täpsem põhjus selgub täiendava uurimise käigus,” ütles veterinaar- ja toiduameti peadirektori asetäitja Olev Kalda.


 Taudipunkti territooriumile tohivad siseneda ainult veterinaar- ja toiduameti poolt volitatud isikud.
Tegemist on alates 2015. aasta septembrist esimese juhtumiga, kus sigade Aafrika katk diagnoositakse kodusigadel. “Tuletan veelkord kõikidele seakasvatajatele meelde, et meie regioonis on lähikuudel seakatkuohu kõrghooaeg. Kodusigadel on diagnoositud seakatku juba nii Poolas kui ka Leedus,” rääkis Kalda. “Ainus viis seakatku leviku vältimiseks on seakasvatustes ülim ettevaatlikkus ja väga range bioohutusnõuete järgimine.”
Sigade Aafrika katk on väga nakkav ning ägedalt kulgev kodusigade ja metssigade viirushaigus, mida iseloomustavad palavik, verejooksud, põletikulised muutused elundites ja suur suremus (kuni 100 protsenti loomadest).
Inimestele sigade Aafrika katk ohtu ei kujuta, kuid võib põhjustada ulatuslikku majanduslikku kahju seakasvatussektorile. Iga loomapidaja peab arvestama  kehtestatud bioohutuse nõuetega, et oma loomi taudi eest kaitsta.

HELVE LAASIK

 

 

blog comments powered by Disqus