Tormas toimusid II olümpiamängud

Eelmisel neljapäeval süütas kahekordne olümpiapronks Indrek Pertelson Sõpruse pargis monumentaalskulptuuri “Tee Olümposele“  jalamil olümpiatule. Koos  Torma kooli õpilastega heisati ka Eesti Olümpiakomitee lipp. Torma õpilaste valik süüdata oma võistluste tuli Sõpruse pargis on parim tunnustus pargile tema 35. sünnipäeval.

Parki saabunud Torma valla lastel oli palju uudistamist. Eriti köitis nende tähelepanu “Kalevipoeg kündmas“.

 Sõpruse pargis süüdatud Torma olümpiamängude tuli viidi bussiga valla piirile ja sealt  läbiti 11 kilomeetrit joostes, põlev tõrvik käes. 

Mängud algasid tule süütamisega

Tuli jõudis C.R. Jakobsoni nim. Torma Põhikooli staadionile II olümpiamängude avamiseks. Staadioni murule marssis Torma puhkpilliorkestri saatel arvukalt mängudest osavõtjaid. Iga klass esindas konkreetset riiki ja oli selle riigi kohta käivad materjalid hoolikalt läbi töötanud. Sellel teemal oli koostatud ka näitus.  Mängudele oli eelnenud ekskursioon Tartusse Spordimuuseumi. Kooli on külastanud olümpiavõitjad Erika Salumäe, Jüri Tarmak ja Erki Nool ning kogu mängudeks ettevalmistus lasus tubli meeskonna õlgadel. Seetõttu laabus kõik, olümpiamängude emotsionaalne tase oli kõrge ning osa võtsid peaaegu kõik lapsed. Saavutati just see, mida Eesti Olümpiaakadeemia oma initsiatiiviga silmas pidaski.

Kui staadionil oli olümpiatuli süüdatud, tõid korvpallipoisid, tänavuse minifestivali võitjad, lipu staadionile. Olümpiavanne antud, koguneti tribüünidele, et kuulata Indrek Pertelsoni. Tema sõnum oli imelihtne. See kaunis spordihoone ja staadion võivad olla tulevase olümpialase esmaseks treeningupaigaks. Kõikides tänastes võistlejates on peidus suur sportlane. Kõik oleneb noorte tahtest ja järjekindlusest. Eesmärgi püstitamine eeldab julgust ja selle saavutamise nimel tuleb paljust loobuda. 

Kõike tehti hasardiga

Järgmisel päeval läks staadionil lahti võimas spordipidu. Kõike tehti hasardiga. Olgu see siis kihutamine kepphobusel või tõukerattal, kilbiga jooks või kaugushüpe, seljakott turjal; veepudeli heitmine, vibulaskmine või improviseeritud jalgpall. Võistluse peakohtunik oli Uno Valdmets. Tema professionaalset nõu oli vaja!

Vallavanem Riina Kull ei varjanud rahulolu. Mängud on korralikult ette valmistatud, meeskond töötab ladusalt, paljud valla ettevõtjad on õla alla pannud – sellistest ettevõtmistest on suur tulu. See liidab valla keskuse kaugemate paikadega.

Suve avalöök on Tormas tehtud. See on jõuline sissejuhatus paljudele suvistele ettevõtmistele, mis kõik kokkuvõttes ühendavad valla tervikuks – kultuurikolded (Torma, Vaiatu, Sadala), koolid ja koos lastega ka nende vanemad. See oli hea märk, et mängude avamisel ei marssinud lapsed tühjade tribüünide ees.

Kodus sirvisin mälestuseks saadud Torma kooli III almanahhi. Neli aastat tagasi toimunud esimestest olümpiamängudest on selles raamatus kirjutatud terve peatükk “Spordi luulet“.

Neid lugusid lugedes hoomad laste vahetut reageeringut isetegemise võimalusele, siin on maakonna suurim põhikool teistele paljus eeskujuks. 

Pekingi olümpiamängude avamiseni on jäänud vähem kui 70 päeva. Järgmised suveolümpiamängud on nelja aasta pärast Londonis. Samal aastal toimuvad Tormas III olümpiamängud.

ANTS PAJU

blog comments powered by Disqus