Torma valla koolides algavad tööpäevad pudruga

 

Alates lõppeva nädala esmaspäevast pakutakse Carl Robert Jakobsoni nimelise Torma Põhikooli ja Sadala kooli õpilastele koolis hommikusöögiks putru ja piima. Projekt sai teoks Torma valla reservfondi toel.

Torma vallavolikogu esimehe Ülvi Noole sõnul tegi ettepaneku koolilastele hommikuti putru pakkuda volikogu liige Meeri Ottenson juba eelmise volikogu ametiajal. Nüüd jõuti idee elluviimiseni.

Torma põhikooli söökla peakokk Liivi Väits ütles, et putrusid on menüüs nelja liiki. “Pakume neljaviljahelbeputru maasikakeedisega ja mannaputru õuna-vanilje kreemiga. Kaerahelbepudru lisandiks on võisilm ja riisihelbepudru juurde kuulub samuti keedis. Tooraine  hangime tunnustatud firmadest Tartu Mill ja Piima Hulgi,” rääkis Väits, kes on töötanud kokana nelikümmend kaks aastat ja sellest kolmkümmend kaks Torma koolis. “Hommikusööki saavad koolilapsed esimest korda. Eks hinnangut peaks lastelt küsima, kuid tundub, et puder maitseb hästi, taldrikud süüakse kenasti tühjaks. Küllap on igaühel oma lemmikpuder,” lisas kokk.

Torma koolisööklast toimetatakse pudrusegud ka Sadala kooli, kus see valmis keedetakse. “Meie lapsed söövad tervislikku hommikuputru ja joovad piima meelsasti,” kinnitas Sadala kooli direktori kohusetäitja Aime Liivamägi.

Tervislik ja jõuduandev   

“Kõigile lastele kulub kosutav hommikueine ära, leidub ju neidki, kellel sellise kehakinnituse saamiseks kodus alati kõige paremad võimalused pole,” nentis Meeri Ottenson, kes on Torma vallavolikogu aseesimees ja juhib eelarve- ning arengukomisjoni.

“Meeri on suhelnud väga paljude vallaelanikega ja teab hästi, mis on vajalik selleks, et kodukandi lapsed tugevad ja terved oleksid,” kinnitas sotsiaalkomisjoni esimees Luule Väin.

Tort ja šokolaad tasuks laste menüüs aegamööda pudruga asendada, on öelnud nimekas toitumisteadlane, Tartu Ülikooli arstiteaduskonna professor Mihkel Zilmer. Nüüd on tekkinud ka Torma vallas uus väljund sellise nõuande  järgimiseks. “Puder on põline talutoit ja seda süües õpivad lapsed tundma ka esivanemate toidukultuuri,” ütles vallavolikogu esimees Ülvi Nool.

Võimalusi on piisavalt

Hommikuputru sööma on end praeguseks kirja pannud 75 last. “See on peaaegu pool meie koolide õpilaste arvust. Kalkulatsioonid tegime 90 lapse toitlustamiseks, seega on võimalusi piisavalt. Hommikupuder annab tervisliku stardi laste koolipäevale. Pudru pakkumise ajaks on jõudnud lapsed juba tunni ärkvel olla ja ka nende laste organismid on virged, kes hommikul ärgates  kohe süüa ei taha. Teadupärast on  hommikusöök päeva kõige olulisem toidukord. Hommikupudru projekt, kui seda nii võib nimetada, sai teoks eelkõige hea meeskonnatöö tulemusena,” märkis Torma vallavanem Triin Pärsim.

Üks Jõgevamaa õppeasutusi, kus lapsed hommikusöögiks putru saavad, on ka Anna Haava nimeline Pala Kool. “Ennekõike on puder mõeldud õpilaskodu lastele, kuid seda jätkub ka teistele soovijatele. Osa pudru maksumusest kaetakse riigi rahadega, osa tuleb tasuda peredel,” teatas kooli direktor Malle Weinrauch.

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus