Torma ümbruse rahvas valib endale valda

Eile kell 8 hommikul algas Torma piirkonna külade elanike arvamuse väljaselgitamiseks rahvaküsitlus. Torma aleviku ning Kõnnu, Liikatku, Lilastvere, Näduvere, Oti, Rassiku, Tealama, Vanamõisa ja Võidivere saavad avaldada oma arvamust, kas kuuluda Jõgeva või Mustvee valla koosseisu.


Jõgeva vallasekretär Egle Lääne nentis, et küsitlus korraldatakse rohkemates külades, kui neid lahkumiseks soovi on avaldanud: „Mustvee vald on esitanud meile soovi veel kolm küla juurde arvata. Jõgeva vald võttis ettepaneku vastu ja nüüd käivadki läbirääkimised üheksa küla ja ühe aleviku osas, kus kokku on alla 700 elaniku,“ rääkis ta.

Korrates üle kõige olulisemad punktid toonitas Egle Lääne, et küsitlusel osalevad need, kelle registreeritud elukoht on neis külades. Kui registreeritud elukoht on mujal, ei saa arvamust avaldada.

Küsimusele, kui tõenäoline on, et volikogu küsitluse tulemuste järgi otsustab, vastas vallasekretär, et tema seda ei ütle. „Volikogu peab haldusjaotuse seaduse järgi arvestama kõiki asjaolusid. Läbirääkimised Mustvee vallaga peavad ikka jätkuma. Kui ka rahvaküsitlusega otsustavad elanikud, et tahavad ära minna, aga vallad ei saa varade üleandmises kaubale, siis nii ongi. Otsuse peab tegema riik, vallad esitavad ainult ettepaneku,“ lisas Lääne.

Teavad, mida tahavad

„Hääletamine Volises eeldab inimese jaoks sisse logimist ja enda tuvastamist. Ametnikele on Volises antud hääl anonüümne, vastust ei saa vastajaga siduda. Küll on näha, kes on elektrooniliselt hääletanud. Võimalus on küsitluslehte koju tellida, kui pole liikumisvõimalust või tervist. Julgustan seda tegema võimalikult vara,” selgitas Lääne.

Tema sõnul on küsitlused olnud siiamaani suhteliselt tagasihoidlikud. „Aga väga loodan, et seekord inimesed avaldaksid oma arvamust, et volikogul oleks, millega arvestada. Kui inimene annab oma hääle elektrooniliselt, saab seda muuta neljapäeva õhtul kella 20-ni. See maandab riskid, kui kedagi näiteks mõjutatakse enda juuresolekul häält andma, siis hiljem saab seda muuta. Küll aga ei saa elektrooniliselt antud häält enam teenuskeskuses muuta,“ selgitas vallasekretär.

Esmaspäeva lõuna paiku ei õnnestunud Torma alevikus leida ühtegi inimest, kes poleks küsitlusest teadlik olnud. Ja ka oma otsused olid enamasti ära tehtud.

Kaks Luulet Rassiku külast olid oma otsuses küll väga kindlad. Kas küsitlusest osa saab võtta, ei osanud üks neist küll arvata. „Ma ei saa käiagi, ei tea, kuidas saab,“ oli proua veidi mures.

„Osalen elektrooniliselt, kõik on juba teada, kuidas käib,“ ütles Peep Liikatku külast. „Ära ei ole valitud, käisin just tööl, abikaasa valis parasjagu, aga mul ei olnud ID-kaardi paroole kaasas, muidu oleks ära valinud. Otsus on kindel. Vähemalt siiamaani on arusaam, et Jõgeva vallas hoolitakse inimesest rohkem,“ ei varjanud ta oma valikut.

„Ikka osalen, ma ju ka osa rahvast. Olen selline rohkem kohalkäija tüüp. Eks varsti pannakse siia ka kuulutused, eks siis näha ole, kuhu minna. Otsus on põhimõtteliselt kindel,“ avaldas veel üks tormalane arvamust.

„Vanasti oli Torma kihelkond, ulatus Peipsini,“ tuletas meelde Urmas, koolimaja kõrvalt, nagu ta ise täpsustas. „Õige omavalitsus oli aastakümneid tagasi, kui Eesti Vabariik loodi. Siis olid toredad vallavanemad, kes päriselt suhtlesid vallarahvaga. See, et olge head, tulge nüüd rääkima ‒ see pole see. Niipalju või vähe, kui sinna asja on, pole kedagi kohal olnud. Võimaluste piirides püüan ise hakkama saada. Mis meie jaoks muutub, oleme siin või seal, ikka oleme ääremaa. Jõgeva valda pole ammugi asja,“ lisas ta.

Lihtne keeruline küsimus

Ille ja Mare, kellega kohtusime Meie poe ees, olid oma otsuse teinud ning küsitluselgi osalenud. „Kuna me oleme iga päev arvuti taga, siis oli lihtne,“ võttis Mare rääkimise enda peale. „Aga kui igapäevaselt arvutit ei kasuta, siis vist mitte. Valla lehel oli pika teksti sees Volise link. Vajutad sinna ja saad sisse, ehk oleks link võinud olla kusagil eraldi, et ei peaks seda tekstist otsima. Ja kuidas on küsimus üles pandud! Kui ma mõtlen, et tahan valida Jõgeva poolt, saab vastata „ei“ või „jah“. Mu meelest oleks „jah” loogiline, me ju oleme Jõgeva vallas. Küsimus on aga ‒ Kas toetate Torma aleviku üleminekut Jõgeva valla koosseisust Mustvee valla koosseisu? – kui ma tahan Jõgeva valda, pean vastama ei. Võiks olla, kas kaks nuppu Jõgeva ja Mustvee või kuidagi nii. Kes nii hoolega ei loe, võib vastata vastu enda tahtmist,“ rääkis ta.

Torma raamatukogu juhataja Nele Tõnissoo tõdeb, et ka raamatukogus saab elektrooniliselt oma valiku teha. „Mul endal küll esmaspäeva hommikul ei õnnestunud, vist oli palju kasutajaid,“ ütles ta. Keegi esmaspäeva pärastlõunaks selle võimaluse vastu raamatukogus veel huvi ei tundnud.

Ka Juhan Telgmaa, kes hommikul kohe enda arvamust ruttas avaldama, pidi mõne aja pärast tehnilistel põhjustel uuesti proovima. „Kui alguses tundus Mustvee poolega ühinemine päris hea mõttena, siis pärast seda, kui seal uuesti sariumbusaldamised päevakorda tulid, tundub, et selle kontoriga on ohtlik ennast siduda,“ ütles ta oma otsuse kohta.

„Aga eks igaüks mõtleb oma peaga ja väga loodan, et inimesed ikka avaldavad oma soovi. Kuigi karta on, et kui king kusagilt just parasjagu väga ei pigista, ei tule rahvas välja,“ lisas ta.

„Mina lähtun ajaloolisest vaatepunktist,“ ütles Torma kirikuõpetaja Mehis Pupart Vooremaale. „Torma on 700 aastat olnud Torma-Lohusuu kihelkonna keskuseks ning territoriaalselt kattub see ala enam-vähem praeguse Mustvee valla ja Torma piirkonnaga, nii et ajaloolis-kultuurilisest aspektist pean mõistlikuks kuulumist Mustvee valla koosseisu.“

Kuidas valida

Oma soovi saab avaldada elektrooniliselt ja küsitluspunktis. Küsimus on mõlemal puhul sama – kas toetate …………… aleviku/küla üleminekut Jõgeva valla koosseisust Mustvee valla koosseisu? Vastamiseks tuleb teha märge vastusevariandi „jah“ või „ei“ juurde. Iga osaleja vastab küsimusele oma küla või aleviku kohta.

Elektrooniline küsitlus algas esmaspäeval kell 8.00-st ja kestab kuni neljapäeva, 17. oktoobrini kella 20.00-ni aadressil www.jogeva.volis.ee. Osalemiseks on vaja ennast identifitseerida ID-kaardi või mobiil-ID-ga.

Vastates elektrooniliselt on võimalik varem antud arvamust elektroonilise küsitlusperioodi jooksul muuta, korrates sama protseduuri. Küsitluspunktis aga elektroonilist häält enam muuta ei saa.

Küsitluspunktis, Torma teenuskeskuses, Kooli tee 25 toimub küsitlus 19. ja 20. oktoobril kell 10.00–18.00. Kui elanik ei saa kumbagi küsitlusviisi kasutada kas tervisliku seisundi või mõne muu mõjuva põhjuse tõttu, võib küsitluslehe täita kodus. Soovi selleks saab avaldada Torma teenuskeskuses, e-posti teel komisjon@jogeva.ee või telefonil 522 0587 kuni 20. oktoobril kella 15ni.

Küsitluse tulemused kinnitab vallavolikogu 31. oktoobril 2019.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus