Torma Teatrikoda pani aluse uuele traditsioonile

 

Esmaspäevast neljapäevani kogunesid Torma teatrinoored juhendaja Ülle Sääliku eestvedamisel teatrilaagrisse. Sündis uus traditsioon, mille jätkumine on Torma noorte suurt huvi ja süvenemissoovi arvestades enam kui kindel.

Torma Teatrikoja Suvi 2008 alapealkirjaga “Lood ja legendid — Kalevipoeg ja teised”, oli esialgselt mõeldud toimuma Piiriojal, ent suur vihm astus sellele plaanile vahele ja nii tuli osa ajast veeta hoopis Torma Spordihoone katuse all.  

Draamaringi OFF liikmed

“Siin on Torma kooli lapsed, kes on draamaringi OFF liikmed, on neid, kes alles tahavad sinna tulla ja on ka endisi ringi liikmeid,” selgitas laagri projektijuht, Torma Põhikooli õpetaja ja ringijuht Ülle Säälik. Näiteringi on ta Tormas juhatanud juba kuus aastat, tema kõige vanemad näitlejaõpilased lõpetasid tänavu gümnaasiumi. Laagris osalesid lisaks oma kooli õpilastele ka OFF-i sõbrad — neli noort Aseri näiteringist, üks Vaimastverest ja üks Rakkest.

Säälik tunnistas, et nõustus sellist laagrit korraldama eelkõige seetõttu, et noortel endil oli huvi teatrilaagri vastu väga suur. “Hetkel on meil koolis tegutsemas kaks rühma, ühes neist on 16 ja teises 18 õpilast, soovijaid oleks aga veel. Ringis praegu tegutsevad ja varem osalenud õpilased on väga aktiivsed ja ühtehoidvad ning soovivad ka suvel koos viibida. Varem on selleks võimalusi otsitud teistest draamalaagritest või kooliteatrite kirjandusprojektist, kuid ükski laager ei mahuta üle 30-liikmelist gruppi, rääkimata siis veel vilistlastega koos kujunevast teatrihuviliste grupist. Mitmed täisealiseks saanud kunagised ringiliikmed avaldasid samuti valmisolekut draamalaagri korraldamisele kaasa aidata ja nii ma siis selle projekti kallale asusin,” selgitas Ülle Säälik.

Ettevalmistustega alustas ta juba aprillis. “See paberimajandus oli ikka kõige hullem ja ka kokkulepetest mittekinnipidamine mõnede juhendajate puhul oli see, mille ma pärast mõned ööd ei maganud,” tunnistas ringijuht. Laagri alguseks oli aga kõik suurepäraselt sujunud ja ka head juhendajad leitud.

Südamega tehtud töö

Noori oli laagris kokku 38 ja suurem osa tööst toimus kolmes grupis. Muusikat ja improvisatsiooni õpetasid laulja Kadri Tegelmann ja muusik Juan Martinez, lavavõitlust Mati Tikk. Oluline roll oli ka Torma põhikooli kunstiõpetajal Katrin Raidmal, kes aitas dekoreerimise ja kostüümide valmistamisega. Vabatahtlik abiline oli noortejuht Heli Keiv.

Kolmel päeval toimusid õpi- ja tegevuskojad, õhtuti aga vaadati filme ja lauldi. Esinemised jäädvustati ja võimalusel arendatakse neid järgmistel aastatel edasi. Kui kaks esimest laagripäeva möödusid spordihoones, siis kolmapäeval koliti Piiriojale.

“Telke ei pidanud me üheks ööks üles panema, sest mahtusime kämpingutesse ära. Oli hea, et niigi palju loodusse pääsesime, sest ega lastele pole ju koolimajja tulek mingi romantika, looduskeskkonnas aga hakkab fantaasia paremini tööle ja müütidemaailm tuleb paremini kätte,” rääkis Ülle Säälik.

“Jõgevamaaga ja ka Tormaga on seotud palju põnevaid legende ja lugusid. Neid on Kalevipojast, kuid on ka  kohalikke luiskelugusid  ja kummitusjutte. Tänavu tegime vaikselt selle teemaga algust, selle aasta “Lood ja legendid“ panime kokku laagris kohapeal ja laagri lõpetamisel esitasime oma nägemuse ka teistele,” rääkis Ülle Säälik.

Kõige rohkem töötubasid juhendanud Noorte Teatritehase juhatuse esimees Lennart Peep kinnitas, et Torma noored avaldasid talle sügavat muljet. 

“Täitsa võimalik, et õpetasin selles laagris tulevasi teatritähti. Kiita tuleb ka nende juhendajat, kes teeb oma tööd  südamega,” ütles Peep. Tartus tegutsev Lennart Peep peab väga tõenäoliseks, et tema koostöö Torma noortega jätkub.

Huvikojad unistavad ringtallist

Teatrikoda on üks Torma Huvikodade kuuest kojast, ent pole võimatu, et kodasid saab edaspidi olema veelgi rohkem. Torma Huvikojad loodi tänavu märtsis tegusate tormakate poolt selleks, et kodukandi elu sisukamaks muuta ja rahvale huvitavat tegevust pakkuda.

“Tormas on head sportimisevõimalused, huvikojad pakuvad aga vastu teist poolt, kauneid kunste ja koolitustegevust,” rääkis Torma Huvikodade juhatuse liige Erika Aasa. Teatrilaager on huvikodade esimene ulatuslikum ettevõtmine, varem on Tervisekoda korraldanud perepäeva ja Torma ringtalli puhastamise talgud.

Aasa sõnul on tööd alustamas nii maali- kui savikoda, peagi saavad torma inimesed kodukandist harrastada nii siidi- kui portselanimaali ja teisi käelisi tegevusi.

“Mittetulundusühinguid, kes tegelevad maaelu huvitavamaks muutmisega, on igal pool üle Eesti. Meie pakume huvitegevust nii noortele kui vanematele, soovime korraldada Tormas mitmeid huvikoolitusi, pakkudes inimestele võimalusi, mida muidu peaks Tartusse või Tallinna otsima minema. Oleme kindlad, et elu maal on võimalik ja kuigi liigume edasi väikeste sammudega, on meil kavas ka turismile elu sisse puhuda,” rääkis Aasa.

Torma Huvikodadega tegelejad tunnevad muret halvas seisukorras olevate mõisahoonete pärast ja loodavad nendegi korrastamiseks midagi ette võtta. Esialgu teatrilaagriga alustades loodetakse edaspidi jõuda tõsiseltvõetavate suveprojektideni, mille potentsiaalse toimumiskohana näevad tegijad just Torma mõisa muljetavaldavat kompleksi ja eelkõige ringtalli. Viimase korrastamist alustati sel kevadel koristustalgutega, järgnevalt loodetakse tasandada hoone ümbrus ning eesmärgiks on luua sinna kohalikku kultuurielu elavdav vabaõhuürituste ja  -etenduste paik. 

Teatrikoja esimese laagri korraldamist toetasid Torma vallavalitsus, OÜ Amestop ja Toomas Orumaa, Torma POÜ ja Ahto Vili, Kultuurkapitali Jõgevamaa ekspertgrupp, Torma Põhikool, Vaido Kalm, Enda Kalm, Arne Neimann, kokatädi Liivi Väits, perekond Tähtjärv Torma vallast ning perekonnad Mänd ja Anijago Kasepää vallast. 

Ülle Säälik, laagri korraldaja:

“Piirioja mõjus tõesti nii, nagu lootsin, etendused olid noorte tõlgendused Kalevipojaga seotud seikadest, igaüks ise nägu ja tegu. Piiriojal toimunust väärib taas äramärkimist öine laulmine (natuke nagu pimedatel öödel koolimajas, aga nüüd ümber lõkke). See oli päris vahva, kuigi kontserdiosa autorilauludega noortelt jäi ära osaliste haiguste ja kehvade transpordiolude tõttu. Lõpetuseks veeretati veel ka regilaulu tüüpi laulujoru küll Kalevipoja, küll Peipsi teemadel.

Laagri lõpetamisele tulid kohale valla esindajad ja lapsevanemad. Koos söödi kringlit ja vahetati muljeid. Välja olid pandud õpikodades koostatud fotokollaazhid autorite kommentaaridega.

Korraldajana muidugi tean, mida oleks saanud teha paremini,  kuid osalenute tagasiside-lehed rääkisid mulle kui korraldajale seda, et nemad jäid väga-väga rahule ja tahaksid edaspidigi kokku saada.”

JAANIKA KRESSA
blog comments powered by Disqus