Torma spordihoonesse püütakse luua maakonna korvpallikeskus

Septembris täitus Torma spordihoonel viis tegutsemisaastat, selle aja jooksul on siin järk-järgult treenijate hulka suurendatud ning edaspidi püütakse koondada maakonna korvpallipoiste ja -meeste treeningud just sellesse spordihoonesse.

 

Võimla ehitamine Tormasse ei olnud vaid käesoleva  sajandi idee ja äkksoov. Tegelikult puudus korralik spordisaal Torma koolil juba 1965. aastast. Lubadusi anti, kuid riigikorra vahetudes kadusid ka need tuulde. Siiski suudeti uue sajandi alguspoolel plaanidelt uuesti tolmukord pühkida ning tänu ettevõtlikule vallavalitsusele lükati asi käima. Raha Torma spordihoone ehituseks saadi EAS-i projekti kaudu ning kokku maksis spordikompleks ligikaudu 13 miljonit krooni ehk umbes 831 000 eurot.

Läbi aegade on pallimängud Tormas populaarsed olnud, eriti just võrkpall ja korvpall. Kuidagi on välja kujunenud ka see, et tüdrukud ja naised mängivad peaasjalikult võrkpalli ning poisid ja mehed korvpalli. Kusjuures nii korvpallurid kui ka võrkpallurid on maakonna tiitlivõistlustelt kilode kaupa medaleid ja võidukarikaid koju toonud.

Spordihoones on olemas ka ööbimiskohad

Korvpallitreener Andres Annok nentis, et korvpallimeeskonnal polegi väga suurt stiimulit maakonna meistrivõistlustel mängida. Kõrgemaks sihiks on seatud noorte koosseisuga Eesti korvpalli tippu jõuda ja seal püsida. Noormeeste võistkonnaga on oma vanuseklassis vabariiklikel võistlustel kaheksa parema hulka jõutud, viimaste aastate kohad on olnud viies ja kuues. “Hea on tabelit jälgides leida  Kalev/Cramo ja Rocki noortekoosseisud  oma selja tagant,” lisas treener.

Kuigi noored, kes Annoki käe all korvpalli mängima õpivad, on võistlustel järjepidevalt hästi esinenud, lähevad nad kõik pärast põhikooli lõpetamist laiali. Torma võistkonna treener Annok rääkis, et ta on aidanud tublidel korvpallipoistel uusi treenimiskohti leida, kui õpingud neid Tormast suurematesse linnadesse viivad ja ootab neid pärast koolide lõpetamist uuesti Torma võistkonna ridadesse, siis juba meeste hulka mängima.  “Uskumatul kombel on viimasel aastal tagasi tulnuid üsna palju, reeglina minnakse ikka maalt linna ja jäädaksegi sinna,” avaldas Annok imestust.

Pärast Kuremaa Spordikooli orbiidilt kadumist pole meie maakonnas siiani suudetud uuesti koondada korvpallihuvilisi, keda süstemaatiliselt treenida, et vabariigis taas n-ö pildile saada. Lisaks Torma kohalikele poistele käivad siin aeg-ajalt treeningutel ka Mustvee ja Jõgeva noormehed. Siiski on kaugemate kantide osalus üsna vähene ning seni pole välja töötatud kindlat süsteemi, millega kõik omavalitsused ja ka mängijad rahule jääksid. Koondtreeningute ja võistkonna loomisega kaasnevad ka loomulikult suuremad kulutused, mida Torma vallavalitsus üksinda katta ei suuda. Praegu on spordihoone ülalpidamine niigi praktiliselt ainult vallavalitsuse rida, sest nii väikeses kohas on keeruline panna hoonet ise suuri kasumeid teenima.

“Me oleme äärmiselt tänulikud vallavalitsusele, kes on siiamaani suutnud spordihoonet ilma probleemideta ülal pidada,” ütles spordihoone juhataja Aarne Neimann.  Nii tema kui treenerid on mõelnud sellele, kuidas panna maja ise end ära elatama. Alates möödunud aastast on spordihoones ka 32 voodikohta, mis lihtsustab siin mitmepäevaste võistluste ja treeninglaagrite korraldamist. Praegu pole selle võimaluse kasutamine veel väga suurt hoogu sisse saanud, kuid päris kasutult ööbimiskohad ka ei seisa. Treeninglaagreid korraldab üsna sageli korvpallitreener Annok. Siiski tuleks ööbimisvõimalusele leida rohkem rakendust, et spordihoone ise oma kulud katta suudaks.

Järelkasvu on vähe

Veidi nukraks teeb spordihoone töötajaid tõsiasi, et jõusaal vähe rakendust leiab. “Alguses oli huvilisi rohkem, kuid nüüd on see vaimustus miskipärast üle läinud,” nentis Neimann.

Paar aastat tagasi kutsuti jõusaali näidistreeningut andma ka jõutõstja Peep Päll. Tema jagatud treeningunipid on üles kirjutatud ning jõusaali seinale riputatud. Veel kinnitas spordihoone juhataja, et kõik sealsed treenerid on nõus ka jõusaalitreeninguhuvilisi nõustama. Jõusaali sisustus on äärmiselt mitmekesine, olemas on mitu sõudeergomeetrit, veloergomeetrid  ning erinevate lihasgruppide treenimiseks mõeldud pingid. Jõusaali kuukaart on võrreldes suuremate linnade jõusaalidega lausa naeruväärselt odav. Nimelt maksab kaart kümme eurot ning sellega võib ühe kuu vältel jõusaali piiramatult kasutada. Aarne Neimann ning Andres Annok tõdesid, et maakohas polegi võimalik sellise hoonega suurt kasumit teenida, esmane ülesanne on vähendada valla jaoks selle ülalpidamiskulusid.

“Suures linnas võib üks spordihoone kasumit taga ajada, siin on see võimatu,” nentis treener Annok.

Tavalistele olmekuludele lisaks tuleb spordiklubil Torma Sport kanda ka võistlustel käimise kulud. Kõige suuremad väljaminekud on seotud transpordiga. Need summad küünivad juba sinnamaani, et vald üksinda võistkondade toetamisega toime ei tule. “Meil on hea meel, et on firmad, kes meid on alati aidanud,” rääkisid Torma spordiklubi treenerid, nimetades ettevõtteid Rauduks OÜ ja Torma Prügila. Väljend, et raha pole kunagi piisavalt, on kõigile teada, ka Torma spordiklubi sooviks endale rohkem toetajaid, mida reeglina pole lihtne leida.

Samas lisas spordihoone juhataja, et kõige enam oleks tarvis luua valda juurde töökohti, et pered ei oleks sunnitud töö puudumisel oma kodukohast mujale kolima. Üks spordiklubi treenerite kõige suuremaid muresid ongi järelkasvu nappus ning et vähestegi noorte spordi juurde toomine on üsna keeruline ülesanne.

“Juba suhtumine trennis käimisse on paigast ära. Ei viitsita trenni tulla,” tõdes Annok, lisades samas, et spordis, nagu eluski, on paremaid ja halvemaid aegu. “Üks hea aastakäik olid 1987.-1988. sündinud poisid, kes käisid hoolega trennis ning saavutasid vabariiklikel võistlustel häid kohti. Tugev seltskond on ka 1996-1997 sündinud poiste hulgas ning praegu on näha, et ka 2001. aastal sündinutest võib tulla tugev koosseis,” rääkis korvpallitreener.

 Korvpalli on Tormas edukalt mängitud juba mitukümmend  aastat, Torma võistkonnas alustas mängimist ka praegu Tartu Ülikooli meeskonda kuuluv  Vallo Allingu. 

TORMA SPORDIHOONE

  • Avati 1. septembril 2006.

  • Spordihoones tegutseb MTÜ SK Torma Sport, mis asutati 2007. aastal.

  • Hoones on 2100 m2 kasulikku pinda.

  • Teisel korrusel on jõu- ja aeroobikasaal ning rõdu pealtvaatajatele.

  • 2010. aastast pakutakse spordihoones ka majutust, olemas on 32 voodikohta.

  • Tormas treenivad valla korvpallimeeskond ja võrkpalinaiskond.

  • Suuremad võistlused: Valla tali- ja suvespordipäev, Vilma Mõtte mälestusturniir võrkpallis, sügisturniir võrkpallis, kevadturniir korvpallis, Torma valla Cup korvpallis, Jüriöö teatejooks.

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus