Torma päevakeskuses saab nüüd sporti teha

Juba terve aasta on Torma päevakeskus oma hoolealustega toimetanud uutes ruumides Torma mõisa valitsejamajas. Ruumi erinevateks tegevusteks on vana kohaga võrreldes oluliselt rohkem ja nüüd saab erivajadustega täiskasvanutele pakkuda ka rohkem tegevusi. Päevakeskuse juhendajana 13 aastat ametis olnud ja aasta lõpus pensionile jäänud Anne-Lea Sarapuu otsustas oma hingetöö lõpetuseks toetuste abiga hankida sportimiseks vajaliku sõudeergomeetri.


„Seda tööd ei saa teha, kui pole hingega selle juures,“ tõdes Anne-Lea Sarapuu ja lisas, et kuigi teatepulk on noorematele just üle antud, siis mõtetest on raske välja lülitada ja ikka tabab ta ennast päevakeskuse vajaduste toetamiseks erinevaid võimalusi otsimas.

Kohalik kinkis trenažööri

„Tööle tulles olin alati õhinas, et saan aidata mõtestatult mööda saata päeva just nendel, kellel on mingi eripära. Kui oled suutnud oma erilist tähelepanu vajavate hoolealustele midagi uut ja samas igapäevast õpetada, siis sära nende silmades annab jõudu edasi minna.“
Juhendaja nentis, et vanades päevakeskuse ruumides sportlikeks tegevusteks ruumi ei jätkunud. „Uues kohas saaksime neile pakkuda ka väga vajalikku füüsilist tegevust ja nii tekkiski mõte, et otsides just meie oma kohalikelt inimestelt toetust ja abi saame hankida ehk treenimiseks vajalikke vahendeid. Nüüd on olemas nii sõudeergomeeter ja lisaks ka kohaliku inimese kingitud velotrenažöör,“ rääkis Sarapuu.

Isiklik lähenemine

„Meil on nimekirjas neid erivajadustega inimesi, kellega tegeleda umbes 15 ning lisaks veel kogukonnateenuse kasutajad ja kunagi hommikul tööle tulles ei tea, kui paljudega päeval tegelema peame,“ selgitas päevakeskuse praegune tegevusjuhendaja Anu Kukk.
Teenused lähtuvad inimeste vajadustest ja pakkuda on üsna palju erinevaid tegevusi: käsitöö, puutöö, lauamängud ning loomulikult omavaheline suhtlemine.
„Väga tähtis on usalduse tekkimine ja igaühe omapäraga arvestamine. Peab kogu aeg ette nägema nende käitumist ja soove,“ tõdes tegevusjuhendaja Ruth Ruusmäe, et suur rõõm on siis, kui on näha hoolealuse arengut.
„Kõigile oleks vaja ka kindlasti füüsilist koormust ja selle jaoks on sammuke nüüd juba astutud,“ ütles Ruusmäe.
„Alati on oodatud päevakeskusesse tegevusi pakkuma ka vabatahtlikud, kes tahavad panustada oma teadmistega, toetada ning kaasa aidata ja motiveerida,” kinnitasid Anu ja Ruth ja lisasid, et kõigi tegemiste heade tulemuste taga on igakülgne koostöö ja üksteisest hoolimine.
Praegustel noorematel energilistel tegevusjuhendajatel on Anne-Lea mõtteline toetus alati olemas. Uueks aastaks on põnevaid ettevõtmisi palju plaanis ja mitte ainult päevakeskuse ruumides, vaid ka väljaspool.

ULVI TAMM

blog comments powered by Disqus