Torma naisrühm pidas 20. sünnipäeva

Torma rahvamajas peeti laupäeval Torma naisrahvatantsurühma kahekümnendat sünnipäeva. Kunagine juhendaja Luule Lehemets tõdes, et Torma rühmal on hea vaim: naised on ühtehoidvad ja humoorikad.


Torma naisrühm võlgneb oma sünni eest tänu kunagisele Torma rahvamaja juhatajale Lea Pendisele, kes sellise rühma kokku otsustas kutsuda, ja Luule Lehemetsale, kes selle juhendada võttis.

„Mõtlesin küll, et teen esimese proovi nii hullu, et teise proovi enam keegi ei tule, aga nad tulid ikka. Ja jäidki käima,“ meenutas Luule Lehemets lõbusa muigega.

Rühmas on praegu kaksteist tantsijat. Naisi, kes rühmas varem tantsinud, kuid nüüdseks eemale jäänud, on üheksateist. „Põhjusi on olnud mitmeid. Kel ei luba tervis enam tantsida, kes on ära kolinud jne,“ ütles rühmavanem Evi Štukert.

Kahekümne aasta jooksul on Torma naisrühm täis kirjutanud kolm kroonika- ehk logiraamatut. Rühma vilistlane Tiina Välb oli need enne juubelipidu korralikult läbi töötanud. Meeleolukaid kilde jätkus sealt lugeda tantsude ja õnnitluste vahele terveks juubeliõhtuks.

Nii mõnedki lood  kirjeldasid juhtumeid rühma välisreisidel. Neid on kahekümne aasta jooksul ette võetud päris palju. Juba ainuüksi Europeade festivalidel on Torma tantsijad käinud kaheksal korral ja ikka koos Torma kapelliga. Festivalireisidelt on leitud ka häid sõpru. Sünnipäevakülaliste hulgas oligi mitu kollektiivi, kellega sel moel sõbrunetud, näiteks Leisi naisrühm Sõlus Saaremaalt ja Reola segarühm Tartumaalt.

Õnnitlejaid oli ka oma vallast. Jõgeva vallavalitsuse haridus- ja kultuuriosakonna juhataja Helle Kajaste andis lisaks õnnitlemisele üle tänumeene – keraamilise sõle. Torma ja Vaiatu kultuurijuht Liina Abram, kes ka ise Torma naisrühmas tantsib, andis aga üle Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Seltsi tunnustused. Seltsi hõbemärgi pälvis rühma praegune juhendaja Julia Tross, staažimärgi kõik kakskümmend aastat rühmas kaasa löönud Anne Puusepp ja Merli Oras. Rühma hinge märgi pälvis Evi Štukert. Torma naisrühm tänas omakorda koostööpartnereid ja abilisi.

Luule Lehemetsa juhendamisel tegutses Torma naisrühm 14 aastat, kuue aasta eest sai tema mantlipärijaks Julia Tross, kes sõidab rühma proovidele Assikverest. „Olen väga rahul selle tööga, mida Julia teeb,“ ütles Luule Lehemets. „Kui rühm tänavusele tantsupeole püüdles, elasin neile väga kaasa. Ütlesin naistele, et kes sinna siis veel peaksid pääsema, kui mitte teie. Ja nad pääsesidki.“

Ühtekokku on Torma naised nüüdseks osalenud kolmel tantsupeol. Nagu tantsupeod, sunnivad ka välisreisid tantsijaid end kokku võtma, sest esindatakse ju tahes-tahtmata tervet Eestit. „Me oleme Torma nime Euroopasse viinud,“ märkis Luule Lehemets.

Tema sõnul on rühmal tore vaimsus. Naised on ühtehoidvad ja humoorikad, oskavad nalja visata ka enda üle. Kui mõni uus tantsija tuleb, võetakse ta ruttu omaks. Ka Julia Tross tunnistas, et kui ta Torma poole sõitma hakates vahel ka väsinud või kehvas tujus on, siis sinna jõudes tuleb hea tuju tagasi ja väsimus kaob.

„Tantsimine on meile elustiiliks kujunenud. Kolmapäeva õhtuks ei planeeri keegi meist midagi muud, kui tantsuproovile minekut. Meil on juba Luule ajast kord nagu Viiburi sõjakoolis: Luule on ju elupõline pedagoog,“ ütles Evi Štukert.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus