Torma kündjad taas edukad

Möödunud laupäeval selgusid Olustveres Eesti künnimeistrid. Ehkki mullu tavaadraga kündjate hulgas meistriks tulnud noorel tormalasel Margo Pajol tiitlit kaitsta ei õnnestunud, tuli esikoht siiski Tormasse: selle võitis ka varem korduvalt Eesti meistriks tulnud Raido Kunila. Margo isa Mait oli aga parim pöördadraga kündjate vabaklassis.

<p class=”” align=”justify”>

Reedesel esimesel võistluspäeval kõrrepõldu kündes kaldus vaekauss veel napilt Margo Pajo kasuks: tema sai kirja 214, Kunila 213,5 punkti. Teise päeva rohumaakünnil edestas aga Kunila Pajot omakorda nelja punktiga, nii et kogusumma tuli Kunilal 3,5 punkti võrra suurem (426 punkti Pajo 422,5 vastu).

“Enam kui neljasajapunktise kogusumma juures on kolm ja pool punkti umbes nagu sääsehammustus,” kommenteeris Margo Pajo isa Mait Pajo, kes pojale ka treeneri eest. “Igasuguseid “olekseid” kummitas pärast peas, aga need ei maksa tagantjärele midagi. Ju ei olnud siis lihtsalt Margo päev.”

“Vahe esimese ja teise koha vahel oli tõesti väike,” kinnitas ka Raido Kunila. “Nii napi vahe puhul loeb iga pisiasi.”

44-aastane Raido Kunila on Eesti künnimeistrivõistlustel osalenud sellest ajast peale, kui neid taasiseseisvunud Eestis korraldama hakati. Tänavused meistrivõistlused kandsid 23. järjekorranumbrit. Järelikult on Kunila võistelnud 22 korda, sest ühel aastal jäi tal meistrivõistlustel käimata. Mitmes meistritiitel see talle oli, selles lähevad tema ja Eesti Künniseltsi arvamused lahku. Kunila ise arvas, et kaheksas, Eesti Künniseltsi juhatuse liikme Margus Ameerikase teada aga juba viieteistkümnes.

Võidu saavutas Kunila McCormicki firmas toodetud traktoriga, mille ta sai enda käsutusse tänu põllumasinate maaletoojale ja suurele võistluskünnientusiastile Arvi Tammelile, ning Eesti Künniseltsile kuuluva Kvernelandi adraga, mis on tema käsutuses olnud juba paarkümmend aastat.

Mahuvad ühte majja

Pajod ja Kunilad elavad Tormas suisa ühes majas. Kui võistlustel on Raido Kunila ja Margo Pajo konkurendid, siis kodus endiselt head naabrid.

“Mahume, jah, ikka veel ühte majja ära,” ütles Mait Pajo muiates. “Aga kui oleks teadnud, kuidas asjad kujunevad, siis poleks meistritiitliga kaasas käivat rändauhinda Olustverre viima hakanudki, vaid oleks andnud lihtsalt üle ukse Raido kätte.”

Kui viimasel ajal on Mait Pajo rohkem keskendunud poja treenimisele, siis tänavustel Eesti meistrivõistlustel oli ta üle nelja-viie aasta taas võistlejate ridades: Arvi Tammeli õhutusel tegi ta kaasa pöördadraga kündjate vabaklassis.

“McCormicki traktori ja Rootsis toodetud Agroluxi kolmehõlmalise adra sain otse Tammeli müügisaalist vaiba pealt,” ütles Mait Pajo. “Kui Olustveres esimesel päeval proovikündi tegin, oli tunne, nagu istuksin üldse esimest korda traktoriroolis: tükk aega läks, enne kui kõik nupud-kangid selgeks said.”

Mait Pajo sõnul võisteldakse vabaklassis selliste atradega, millega tegelikult põldu küntakse, st kolme- kuni viiehõlmaliste atradega. Kahehõlmalise võistluskünniadraga ei jõuaks põllumees oma põldu ära künda, laiema adraga on aga jälle keeruline neid täppistöid teha, mida võistluskünnil nõutakse.

Kündis silma järgi

“Kui tavaliselt paneb võistluskündja endale kirja sentimeetri täpsusega nn legendi, siis mina otsustasin seekord künda silma järgi,” tunnistas Mait Pajo. Ja kogenud võistluskündja silm oli nii täpne, et tulemuseks oli esikoht. Tõsi, Mait Pajo võit oli veelgi napim kui tema poja kaotus naabrimehele, aga siinkohal tuleb arvestada, et vabaklassis võisteldi ainult ühel alal — kõrrepõllu kündmises — ning kuna summad olid väiksemad, oli iga punkti kaal suurem.

Raido Kunilal kui tavaadraga kündjate meistriklassis esikoha saanul on reglemendi järgi õigus esindada Eestit tuleva-aastastel maailmameistrivõistlustel. Kõigepealt peab aga Eesti Künniselts võtma seisukoha, kas Eesti esindus üldse sinna läheb. Asi on nimelt selles, et need võistlused peetakse juulikuus Kanadas, mis tähendab, et meie võistlejate tehnika peaks merekonteineritesse laadituna võistluspaiga poole teele asuma juba aprillis või mais. See tähendab aga seda, et võistlema minna tuleks sisuliselt ilma trennita.

“Kui otsustatakse, et Eesti esindus välja läheb, oleme valmis ka Raido Kunila MMiks valmistumisele õla alla panema,” ütles ettevõtja ja puhkpillidirigent Peep Lõhmus, kes enne tänavust künni MMi moodustas koos Kuremaa ujula juhataja Raivo Trallaga koostöötoimkonna, et kohalikelt ettevõtjatelt Margo Pajo MMi eelsete treeningute jaoks toetust koguda.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus