Torma kandis kavandatakse riigipööret

Haldusreformist on üle poole aasta möödas, aga juba on märgata, et päris rahul praeguse haldusjaotusega ei olda. Torma alevikus, Vaiatu ja Vanamõisa külas on kuuldavasti alustatud ettevalmistustega üleminekuks Jõgeva vallast Mustvee valla koosseisu, mida selle idee vastased riigipöördeks nimetavad.


Torma aleviku elanik, koduperenaine Triin lausus, et temal pole vahet, kas Torma alevik kuulub Mustvee või Jõgeva valla koosseisu. „Kui ma lähen kauplustesse oste tegema, siis tavaliselt käin Mustvees. Perearsti pärast ma kuhugi keskusesse minema ei pea, sest tema on siin kohapeal olemas. Kui mul on veel mingisuguseid muid asjaajamisi, siis lähen Jõgevale või Tartusse,“ selgitas Triin oma suhet keskustega. Ta andis allkirja, et on nõus Torma aleviku kuulumisega Mustvee valda. Tema arvates oli Torma Jõgeva valda jätmine vale otsus. Nüüd pole keegi Triinuga sellel teemal rääkinud, aga kui selline küsitlus uuesti tehakse, toetab ta Torma aleviku liitmist Mustvee vallaga.

Torma alevikus elava pensionäri Tatjana arvates on see mõistlik otsus, et Torma alevik Mustvee valla koosseisu kuuluks. „Kui ma natuke suuremasse keskusse lähen, siis on see minu jaoks Mustvee. Perearst on kohapeal olemas, aga eriarsti juurde tuleb ikka Mustveesse minna. Varem oli hea siinsamas Torma vallavalitsuses käia, aga nüüd on siit väga keeruline Jõgevale saada. Mustvees elavad mulle tuttavad inimesed ja mulle sobib Mustvee tunduvalt paremini valla keskuseks. Enamik Torma inimesi eelistab keskusena Mustveed. Mina andsin eelmisel korral allkirja, et Torma alevik võiks Mustvee valla koosseisu kuuluda. Teeksin seda ka praegu. Mustvee asub ju meile lähemal kui Jõgeva,“ rääkis Tatjana.

„Minu jaoks ei ole vahet, millises vallas ma elan, küsimus on hoopis teist laadi,“ rääkis Torma kommunaalfirma juhataja Toivo. „Küsimus on valdade juhtimisstiilis ja rõhuasetustes. Torma funktsioneeris vallakeskusena ülihästi. Tänane vallakeskuse asjaajamine ei meeldi siinsetele inimestele. Viga peitub juhtides, mitte vallas. Kui asjad ei liigu normaalselt, kui otsused ei ole arusaadavad ja põhjendatud ning on poliitiliselt kallutatud, hakkab rahvas otsima teist lahendust. Jõgeva küll püüab siin midagi tegema hakata, aga need otsused on vasturääkivad. Kui inimene on rahulolematu ja keegi ütleb talle, et naabervallas on elu parem, annab ta selle idee toetuseks allkirja emotsioonidest, mitte mõistusest lähtuvalt,“ rääkis Toivo. Tema jaoks on oluline roll kihelkondadel. Igas kihelkonnas on olemas kalmistu, mis erinevaid põlvkondi seob. „Me ei ole suutelised ajalugu mitu sajandit tagasi pöörama. Siin peitub mõtteviisi erinevus. Kui ma räägin Avinurme inimesega, saame teineteisest poole sõna pealt aru. Kui ma räägin Jõgeva inimesega, pean talle asju pool tundi lahti seletama,“ nentis Toivo.

Vaiatu elanik Jaana lausus, et tema eelistab Jõgeva valda jäämist. „Mulle on Jõgeva südamelähedasem. Mul käib laps Jõgeva muusikakoolis ja kui ma linna lähen, siis ikka Jõgevale, mitte Mustveesse. Mulle tundub, et Vaiatu inimesed eelistavad valla keskusena Jõgevat. Meie juures praegu küll keegi allkirju küsimas ei ole käinud. Kui minult küsitaks allkirja, et Vaiatu küla võiks Mustvee valda kuuluda, siis mina seda ei annaks. Ma ei mõtle allkirja osas mitte poliitikale, vaid minu igapäevane elu on rohkem Jõgevaga seotud,“ rääkis Jaana.

„Kui on ühele poole mindud, siis miks nüüd hakatakse rusikatega vehkima? Ise elan suure tee ääres ja minu jaoks pole oluline kumba valda kuulun. Kui see teema uuesti tõstatatakse, tuleks teha ametlik rahvahääletus. Rahvaküsitlus ei näita õigeid andmeid. Ukselt uksele käimine on nagu väljapressimine. Lisaks Vaiatule, Vanamõisale ja Tormale kuuluvad sellesse piirkonda ka muud külad, kuhu need siis jäävad?“ arutles kohalik kalmistuvaht Merle. „Kas siis hakkaksime elama nii, et kui Kungla küla lapsed tahavad käia Mustvee valda kuuluvasse Torma kooli, kas siis Jõgeva vald hakkab neile transporti korraldama? Kas kaheksa kuud pärast haldusreformi on mõistlik hakata jälle midagi muutma? Jõgeva vald on ju Torma piirkonna kohta oma otsused teinud ja kuidas see lahutamine nüüd toimub, ei oska arvata. Mina olen selle poolt, et Torma piirkond Jõgeva valda kuulub, aga kui siinne rahvas otsustab teisiti, pole mul Mustvee valda kuulumise vastu ka midagi,“ tunnistas Torma elanik Merle.

Rassiku külas elav Tiia on enda sõnul rahul, et nende küla Jõgeva valda kuulub. Kui tal on tarvis kauplustesse minna, sõidab ta Jõgevale. „Ei oska öelda, mis oleks olnud teisiti, kui me Mustvee valla alla oleksime sattunud. Kui nüüd tehtaks selleteemaline rahvaküsitlus, siis mina tahan teada kahe valla erinevusi. Tahan kuulda Mustvee vallajuhtide põhjendust, miks sinna üle minna. Rassikult on küll Jõgevale pikem maa kui Mustveesse, aga Jõgeval on rohkem asutusi ja seal saab korraga rohkem asju ära ajada,“ rääkis taluperenaine Tiia.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus