Torma isadepäev tõi isad ja lapsed kodunt välja

Tüdrukud-poisid võtsid kenasti järjekorda ja ootasid kannatlikult, kui Enely Rodima Edgari näole soovitud maalingu valmis sai. Järgmisena istus tema juurde Säde, kes sai näole roosa liblika.

Näomaalingu soovijatest Tormas pühapäeval peetud kogu pere isadepäeval puudu polnud. Järjekord  Enely juures kord kahanes, kord kasvas.

Päeva lõpuks olid pea kõik soovijad oma näod kaunistatud saanud.  

Isad saavad vähe tähelepanu

Kümned ja kümned isad jõudsid koos lastega tähtsal päeval Torma spordihoonesse. Oli ka emasid, aga oli neidki lapsi, kes tulid hoopis koos vanaisa, onu või sõbraga. Sest isa töötab kaugel ja ei saanud isadepäevakski koju tulla.

Naiskodukaitse Torma jaoskonna esinaine Jaana Sepper ja Torma valla noorsootöötaja Jaanika Läänesaar tunnistasid, et isadele pööratakse väga vähe tähelepanu. Olgem ausad, isasid pole ka praegu kuigi palju kodus, sellepärast loobutaksegi pidutsemisest. Isa tuleb ka siis meeles pidada, kui ta on kaugemal,” märkis Jaana Sepper. Tema hinnangul jäävad isad niiviisi igalt poolt kõrvale ja neid ei peetagi lõpuks enam  olulisteks, isegi kui nad kodus on. Sellepärast otsustasidki tragid naised isadepäeval kogu perele vahva ürituse korraldada.

Noorsootöötajana on Jaanika Läänesaar alati kaasanud Naiskodukaitse Torma jaoskonna liikmeid. Tänavu tegid Torma naiskodukaitsjad ise ettepaneku isadepäeval perepäev korraldada. “Meestele poleks meil Kaitseliidu abita midagi põnevat pakkuda olnud,” tõdes Sepper.

Politsei- ja Piirivalveameti Lõuna Prefektuuri ennetusteenistuse noorsoopolitseinik Kirly Kadastik ütles, et nende juures said lapsed joonistada ja ristsõna lahendada. Kirly Kadastikul oli abiks kolleeg Kristi Tertõtšnaja. Torma lapsed küll politseinikke ei kartnud — nende laua juures enamasti vabu kohti polnud. Ja kui lõvi Leo läbi astus, siis temagagi jätkus lastel juttu kauemaks. Aeg-ajalt käidi ka koos politseinikega õues auto juures vaatamas, missugune üks politseisõiduk välja näeb ja mis seal kõik peal on. Kirly Kadastik ütles, et lastele rääkis ta põhiliselt helkuri vajalikkusest. 

Väiksemad lustisid batuudil

Väga palju väikesi ja suuremaid lapsi lustis mõnusal batuudil. Jaanika Läänesaare sõnul andis Vudila neile batuudi kasutada täiesti tasuta. “Batuudirent on küllaltki kallis, seda me maksta ei suudaks. Vudila on ka Kaitseliidu suvepäevadele batuudi tasuta andnud,” oli ta mängumaale tänulik.

Isadepäeva supi keetsid samuti hakkajad naised ise. “Meil õnnestus saada Salvestist soodushinnaga supipõhi, ülejäänu tegime ise,” ütles Läänesaar.

Kõikide põnevate võistluste auhinnad pani välja Kaitseliit. Seekord said isad Tormas koos lastega läbi ajalehe pugeda, aga tuli ka joosta, muna lusikal, herneid noppida, lipata, salvrätt peas ning õhupalli täis puhuda ja lennutada. Kaasaelamislusti jätkus kõikidele, võistlejad said koostööd harjutada ning mis peamine – lapsed veetsid mõnusa õhtupooliku koos isaga. 

Kus relvad ja tehnika, seal ka poisid

Kaitseliidu Torma Üksikkompanii oli toonud kohale sõjamasinad ja relvad. Kaitseliidu Torma piirkonna pealik Ants Noormägi näitas kompanii juhtimiskeskust ja rääkis, et sarnane keskus on olnud kasutusel ka Kevadtormi ajal.

Relvadest olid väljas optilise sihikuga püss, mida kasutavad täpsuslaskurid, AK4, väike käsivõitluses kasutatav püstolkuulipilduja, püstol, kuulipilduja.

Kus relvad ja tehnika, seal on ka poisid. Ants Noormägi ütles, et koos relvadega on nad üle hulga aja esimest korda väljas. Koolides on ta küll käinud relvi tutvustamas. “Oleme rahvast eemale jäänud, läheme metsa, teeme pauku, aga rahvas meid ei näe. Me peame olema nähtavad. Vaatasin oma ennesõjaaegseid perepilte, kus igal pool on vormis mehi. Tol ajal läks kaitseliitlane igale poole vormis ja lisaks kandis ta veel ka käesidet. Kui me oleme metsas, võime olla ka väga tugevad, aga rahvas ei tea meist mitte midagi,” tõdes Noormägi, kes aitas  laskevõistlusi läbi viia.

Torma ettevõtja Andres Orumaa ütles, et rahvast oli üllatavalt palju kohal. “Tegevust jätkus kõikidele, taolisi üritusi tasub teha küll,” nentis ta.

Tiina Kattel käis isadepäeva üritusel koos perega ja kinnitas, et rahule jäid kõik. “Meil käis isa koos tütrega õhupüssi laskmas. Pärast sõime maitsvat suppi, võistlejatele olid meened. Lapsed said lõvi Leo käest piltide eest samuti väikesed meened. Varem pole Tormas isadepäeva niimoodi tähistatud, aitäh tublidele naiskodukaitsjatele.”

Võistluste tublimad 

Lapsekandmisvõistlus
I Marko Urvik
II Tiit Reitel
III Janek Palo

Teatevõistlus
I Perekond Palo
II Perekond Sätsuvere2
III võistkond Hanna

Meeste vigurvõistlus
I Veiko Kõre
II Paul Abram
III Marko Urvik

Õhupüstolist laskmine
I Aivar Tamm
II-III Janek Mägi, Kaur Saar

Õhupüssist laskmine
I-II Kaur Saar, Aivar Tamm

i

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus